Jak w horrorze. „Paranormalna” reklama IKEA zwraca uwagę na bardzo realny problem

Dla wielu osób dom wcale nie jest bezpiecznym miejscem.
Jak w horrorze. „Paranormalna” reklama IKEA zwraca uwagę na bardzo realny problem
Fot. YouTube.com/Candide McDonald
26.11.2020

Nawiedzone domy i zjawiska paranormalne to jeden z najpopularniejszych motywów poruszanych przez twórców horrorów. To też konwencja, którą doceniają miłośnicy strasznych filmów. Gasnące nagle światło, mroczne piwnice, przedmioty spadające same z półek i ścian oraz trzaskające drzwi to chwyty, które potrafią skutecznie podnieść widzom ciśnienie. 

Zobacz również: Horror sprzed lat znów bije rekordy popularności. W wielu krajach został zakazany

Oglądając nową reklamę IKEA na pierwszy rzut oka można mieć wrażenie, że szwedzki gigant meblowy zainspirował się właśnie horrorami o nawiedzonych posiadłościach i niewytłumaczalnych zjawiskach. Jednak finał tego spotu zdradza o wiele bardziej przerażającą puentę niż scenariusze najbardziej trzymających w napięciu horrorów. Wszystko dlatego, że takie rzeczy dzieją się w naszych domach naprawdę. 

Reklama „IKEA Ghost” pokazuje horror przemocy domowej

“IKEA Ghost” to nowa reklama czeskiej IKEI. Spot został przygotowany przez agencję Triad Advertising. Główną bohaterką półtoraminutowego filmiku jest kobieta, która doświadcza zjawisk paranormalnych. W jej domu naczynia same się tłuką, drzwi zatrzaskują się z łoskotem, a innym razem nie chcą się otworzyć. Pieniądze z jej portfela znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Nastrój grozy potęguje sugestywna muzyka i ujęcia kręcone w ciemnych, złowieszczych pomieszczeniach. Reklamę obejrzycie poniżej. 

Jednak finał spotu reklamowego czeskiej IKEI zdradza, że wcale nie mamy do czynienia z nawiedzonym domem czy złośliwym poltergeistem. Chodzi o coś o wiele bardziej przerażającego, bo o jak najbardziej realny problem, czyli przemoc domową. 

Przemoc domowa jest prawdziwa, nawet jeśli nie zawsze jest widoczna. 47 proc. kobiet w Czechach doświadczyło jakiejś formy przemocy psychicznej w domu 

- dowiadujemy się na koniec spotu IKEI. Reklamie przyświeca też hasło: 

Każdy dom powinien być bezpiecznym miejscem. 

Chociaż filmik zatytułowany “IKEA Ghost” jest skierowany do odbiorców w Czechach, niestety równie dobrze mógłby stać się globalną kampanią marki. “Niestety”, ponieważ problem przemocy domowej także jest globalny. Kobiety na całym świecie stają się ofiarami oprawców, którymi najczęściej są ich najbliżsi - partnerzy, narzeczeni, mężowie. W ostatnich miesiącach problem nasilił się jeszcze bardziej, co miało związek z pandemią koronawirusa i przymusowym lockdownem. Efekt? Tysiące kobiet doświadczających przemocy domowej zostało zamkniętych w czterech ścianach ze swoimi oprawcami.  

W Polsce ofiarą przemocy domowej każdego roku pada ok. 90 tys. osób. Aż 80 proc. z nich stanowią kobiety, a zaraz za nimi – dzieci i osoby starsze. W czasie wiosennej kwarantanny skala tego zjawiska wzrosła nawet o połowę. Przez pierwsze tygodnie izolacji liczba zgłoszeń telefonicznych w związku z przemocą domową zwiększyła się trzykrotnie. 

Zobacz również: Bycie ofiarą przemocy domowej „się opłaca”. Tak przekonuje prawicowa dziennikarka

Polecane wideo

Udowadnia, że piękno nie ma rozmiaru. Kuzynka sióstr Hadid robi furorę na TikToku
Udowadnia, że piękno nie ma rozmiaru. Kuzynka sióstr Hadid robi furorę na TikToku - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.11.2020 18:30
Świetna akcja, oby coś trafiło do ludzi
odpowiedz
marta (Ocena: 5) 27.11.2020 16:09
Kolejna bezduszna ogromna firma wspiera feministki a nie kobiety i jeszcze na tym zarabia...nikt nie pozwala powiedzieć ofiarom czego potrzebują , wszystkie pieniądze idą do feministek , nie do ofiar...to jest gigantyczny problem....mnóstwo ngo na tym zarabia...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.11.2020 13:10
Szkoda, że kiedyś nie puszczano takich reklam w telewizji. Zwlaszcza o przemocy wobec dzieci, gdy matka odwraca wzrok, udaje że nie widzi i nie ma problemu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.11.2020 18:58
Mężczyźni też często doświadczają przemocy domowej ze strony kobiet, tylko mężczyznom społeczeństwo narzuca radzenie sobie z każdą sytuacją, dlatego mniej z nich zgłasza to, że jest ofiarą we własnym domu. Żeby nie było, jestem kobietą, znam też inne kobiety i widzę jak spora część z nich znęca się nad swoimi facetami.
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 26.11.2020 14:50
47% kobiet? O rety :(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie