Grzechy, za które Polacy nie dostaną rozgrzeszenia. Uchodzą za najcięższe!

Ksiądz nie ma wyjścia. Nawet, jeśli bardzo tego żałujesz.
Grzechy, za które Polacy nie dostaną rozgrzeszenia. Uchodzą za najcięższe!
Fot. Unsplash (James Coleman)
25.11.2020
Wiktoria Sobocińska

Warunkiem odpuszczenia grzechów jest udanie się do spowiedzi, wyznanie tego, co ma się na sumieniu oraz szczery żal i postanowienie poprawy. Są jednak przypadki, w których nawet to nie wystarczy.

Zobacz również: Ksiądz porównuje kobiety do „brudnych szklanek”. Nawiązuje do czystości przedmałżeńskiej

Zgodnie z naukami Kościoła istnieją grzechy szczególnie ciężkie, w przypadku których duchowny nie jest już w stanie zadać pokuty. Ksiądz nie może udzielić rozgrzeszenia, nawet jeśli osoba spowiadająca się bardzo żałuje i obiecuje zmianę swojego zachowania.

Jakie grzechy są najcięższe?

#1 Życie w konkubinacie

Kościół katolicki nie ma litości dla par żyjących pod jednym dachem bez zawartego związku małżeńskiego. Ksiądz nie może rozgrzeszyć wiernego, który po opuszczeniu konfesjonału wróci do dawnego "życia w grzechu". Jedyne rozwiązanie to wyprowadzenie się od partnera.

#2 Powtórny związek

Nawet, jeśli otrzymałaś rozwód cywilny, to według Kościoła wejście w ponowny stały związek jest ciężkim grzechem. Małżeństwo zawarte przed Bogiem jest nierozerwalne i na całe życie. Nie uznaje rozwodów, nawet, jeżeli związałaś się później z kimś innego wyznania. 

#3 Apostazja

Całkowite i formalne porzucenie wiary to jeden z najcięższych grzechów, który zdjąć z człowieka może wyłącznie biskup. Jeśli podejmiesz taką decyzję, duchowny z pewnością będzie próbował Cię od niej odwieść.

#4 Aborcja

Nie trzeba przypominać, że według Kościoła każdy rodzaj aborcji jest jednoznaczny z zabójstwem nienarodzonego dziecka. Religia za wszelką cenę broni życia poczętego. Rozgrzeszyć z tej winy może w szczególnych przypadkach biskup.

#5 Świętokradztwo

Czyli sytuacja, w której wierny znieważy Najświętszy Sakrament. Nie tylko fizycznie np. poprzez podeptanie, ale także przyjęcie go bez spowiedzi i otrzymania rozgrzeszenia. Według prawa kanonicznego jest to grzech śmiertelny, którzy może odpuścić człowiekowi jedynie Watykan.

#6 Bluźnierstwo wobec Ducha Świętego

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu to jedyny, o którym Jezus powiedział, że nie zostanie odpuszczony. I nie chodzi tutaj o słowne znieważenie, ale o odmowę przyjęcia zbawienia i natchnień, również nawrócenia.

Zobacz również: Taki seks to grzech. Wiadomo, z jakich igraszek należy się spowiadać

Polecane wideo

3 lata po ślubie chcieliby wreszcie skonsumować związek. Jest jeden problem
3 lata po ślubie chcieliby wreszcie skonsumować związek. Jest jeden problem - zdjęcie 1
Komentarze (30)
Ocena: 4.43 / 5
gość (Ocena: 1) 12.06.2021 19:44
Co za brednie, wstyd że takie artykuły się w ogóle pojawiają. Autor jest niedouczony albo złośliwy. Po pierwsze najcięższymi grzechami są grzechy przeciwko Bogu, a więc nie konkubinat, nie aborcja, ale bluźnierstwo, bałwochwalstwo czy niewiara. Wyżej wymienione grzechy albo nie mogą być odpuszczone ze względu na brak postanowienia poprawy (przeciw Duchowi Św., konkubinat, powtórny związek), albo ze względu na ekskomunikę (aborcja, apostazja), czyli wykluczenie z Kościoła. Świętokradztwo jest grzechem ciężkim, ale Stolicy Apostolskiej zastrzeżone jest TYLKO znieważenie FIZYCZNE Najśw. Sakramentu.
odpowiedz
Ddd (Ocena: 5) 25.11.2020 20:45
Nieprawda, Franciszek to zmienił i z aborcji już można się spowiadać normalnie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.11.2020 17:58
religia jest po to żeby głup/kow trzymac za mor/dy. Ludzie wolni, kulturalni, moralni nie potrzebują kagańca czy bata nad soba.
odpowiedz
Elsa (Ocena: 5) 25.11.2020 16:02
całe szczęście te bzdury mnie nie dotyczą i zyję sobie szczęśliwe w zgodzie z własnym sumieniem i kodeksem moralnym
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 25.11.2020 13:53
z 5 się nie zgadzam. Można przyjąć komunię, gdy np. nie mieliśmy mozliwości przystąpić do spowiedzi, a sytuacja jest wyjątkowa i chcielibyśmy ją przyjąć. Po prostu potem do spowiedzi i się z tego wyspowiadać. Tyle.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie