Oto miasta, w których żyje się najlepiej. Na liście są aż trzy miejsca w Polsce

Ich mieszkańcy mają wiele powodów do zadowolenia.
Oto miasta, w których żyje się najlepiej. Na liście są aż trzy miejsca w Polsce
Fot. Unsplash
17.11.2020

Jakie czynniki decydują o tym, czy dane miasto jest dobrym miejscem do życia? Powstało mnóstwo zestawień, które próbują to ustalić, ale twórcy każdego z nich kierują się nieco innymi kryteriami. Z tego powodu jednoznaczne wskazanie miasta, w którym żyje się najlepiej wydaje się wręcz niemożliwe. 

Zobacz również: W jakich krajach kobietom żyje się najlepiej? Polsce niestety wciąż daleko do czołówki

Oczywiście zmieniające się kryteria i odmienne podejście do tematu nie sprawia, że porzucono próby stworzenia takiego rankingu. Wręcz przeciwnie. W ostatnim czasie powstały aż dwie listy miast, które uchodzą za najlepsze miejsca do życia. W każdym z tych zestawień znalazło się przynajmniej 100 miast z całego świata. Jak w tych rankingach wypadły polskie miejscowości? W sumie na listach miast, w których żyje się najlepiej można doszukać się trzech polskich nazw. 

Najlepsze miasta do życia. Jak wypadły polskie miejscowości?

Pierwszy z tych rankingów został opracowany przez firmę konsultingową Resonance, której eksperci doradzają m.in. w kwestiach rynku nieruchomości na całym świecie. Przy tworzeniu zestawienia brano pod uwagę aż 25 kategorii podzielonych na 6 grup. Były to m.in. pogoda, liczba terenów zielonych, atrakcje turystyczne, różnorodność kulturowa, a nawet liczba zalogowań i hashtagów w mediach społecznościowych. Inne czynniki, które wzięto pod uwagę to stopa bezrobocia, średni dochód na mieszkańca, a także średnia liczba zakażeń koronawirusem (stan na lipiec 2020 roku). Oto jak prezentuje się pierwsza 20-tka miast najlepszych do życia według rankingu opracowanego przez firmę Resonance: 

 1. Londyn 
 2. Nowy Jork 
 3. Paryż 
 4. Moskwa 
 5. Tokio 
 6. Dubaj 
 7. Singapur 
 8. Barcelona 
 9. Los Angeles 
 10. Madryt 
 11. Rzym 
 12. Chicago 
 13. Toronto 
 14. San Francisco 
 15. Abu Zabi 
 16. Petersburg 
 17. Amsterdam 
 18. Berlin 
 19. Praga 
 20. Waszyngton 

W zestawieniu znalazły się także dwa polskie miasta, chociaż aby je znaleźć należy skupić się na dole listy. Twórcy rankingu wyróżnili Warszawę - stolica Polski znalazła się na 71. miejscu i została doceniona m.in. ze względu na atrakcje turystyczne oraz niskie ceny. Zestawienie na 100. miejscu zamyka Kraków. Zdaniem jego twórców dawną stolicę naszego kraju wyróżnia historia i życie nocne. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 𝕀𝕟𝕤𝕥𝕒_𝕎𝕒𝕣𝕤𝕫𝕒𝕨𝕒 (@insta_warszawa)

Drugi ranking został opracowany przez organizację Europe Best Destination. To dość osobliwa lista, ponieważ wymienia 20 najlepszych europejskich miejsc do zamieszkania, pracy i inwestowania dla Amerykanów. Nie przyjęła ona formy rankingu, a kolejność miejscowości nie ma tu znaczenia. Podczas tworzenia tego zestawienia brano pod uwagę takie kryteria jak obecność międzynarodowych szkół, poziom życia, system opieki zdrowotnej, koszty życia, dostęp do lotnisk z międzynarodowymi lotami, a także jakość połączeń internetowych.  

Jedynym polskim miastem, jakie znalazło się na liście organizacji Europe Best Destination jest Poznań. Stolica Wielkopolski została doceniona ze względu na jakość życia, gastronomię, architekturę i instytucje kulturalne. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na dużą liczbę terenów zielonych, niską przestępczość oraz dużą liczbę wydarzeń kulturalnych. Poza Poznaniem na liście znalazły się również takie miasta jak Braga w Portugalii, Madryt w Hiszpanii, Brighton w Wielkiej Brytanii, Hamburg w Niemczech czy Ateny w Grecji. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ania travelstory.pl (@travelstorypl)

Co sądzicie o tym wyróżnieniu polskich miast? Zgadzacie się z tymi rankingami? 

Zobacz również: Jak randka to tylko z osobami z tych krajów. Jak Polska wypadła w tym rankingu?

Polecane wideo

Ma piękne ciało, ale to o jej twarzy mówią wszyscy. Jest bardzo charakterystyczna
Ma piękne ciało, ale to o jej twarzy mówią wszyscy. Jest bardzo charakterystyczna - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 4.33 / 5
PIOTR (Ocena: 5) 20.02.2021 20:21
WITAM MACIE RACJE POLSKA TO NOWOGRODZKA A GODZINY PRACY TO ZMIANA NOCNA I NA PEWNO SEGREGACJA ŚMIECI JEST NA 100% PROFITY TYLKO DLA EMERYTÓW I KOŚCIOŁA BO TO MIĘSO WYBORCZE NO I HODOWCY KOTÓW JESTEŚCIE SPOKOJNI NIC WAM NIE GROZI
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.11.2020 22:56
w Polsce nie przestrzega się praworządności więc ranking z dvpy.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 17.11.2020 20:59
Sądząc po opiniach, to ludzie to czytający mentalnie znajdują się w średniowieczu, tylko nie wiadomo czy na początku, czy na końcu epoki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.11.2020 09:55
w polsce teraz nie jest dobrze :( jest coraz gorzej, cofamy się do średniowiecza
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.11.2020 09:53
ranking już nieaktualny. U nas średniowiecze i brak praworządności, co sam Mati przyznał vetując plan budżetowy EU bo nie zgadza się z powiązaniem wypłaty środków z praworządnością. Haha, będzie polexit, ostatni gasi światło
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie