Mamy jeszcze ponad 2 tygodnie, aby zgłaszać kandydatów w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Akcja organizowana przez wydawnictwo PWN trwa do 30 listopada br., a wyniki zostaną ogłoszone na początku grudnia. Co wiemy na ten moment? Przez 2 tygodnie do bazy trafiło niemal 100 tysięcy wyrażeń, a to dwukrotnie więcej, niż w całej poprzedniej edycji.
Zobacz również: Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Pojawiły się pierwsze propozycje
Przewodniczący jury ujawnił, że najwięcej zgłaszanych słów ma związek z trwającą wciąż pandemią koronawirusa oraz protestami Strajku Kobiet. Jednak nie tylko, bo młodzi miłośnicy języka polskiego wykazują się ogromną pomysłowością.
Oto kilka propozycji, które mają szansę na tytuł. Podobno tak wyraża się dziś młodzież. Ty też?
Szur
Oszołom, osoba o skrajnie radykalnych poglądach, fanatyk, często zwolennik teorii spiskowych.
Julka
Określenie na dziewczynę, która dużo czasu spędza na Twitterze, ma mocno lewicowo-liberalne poglądy, interesuje się astrologią, słucha k-popu i regularnie występuje w obronie osób LGBT, przeżywając dyskusje bardzo emocjonalnie.
Foliarz
Zwolennik teorii spiskowych.
Rel
Relatable - czyli coś z czym możesz się utożsamić, z zachowaniem, sytuacją itd. Po prostu coś z czymś się zgadzasz i możesz odnieść do tego swoje doświadczenia.
Zobacz również: QUIZ: Zapomniane polskie słowa. Wynik 8/10 jest wręcz nieosiągalny
Sztywniutko
Żaden problem.
OK Boomer
Odpowiedź skierowana do osoby starszej od nas mająca na celu zakończenie z nią rozmowy bądź pokazanie że się z nią nie zgadza bez wchodzenia w szczegóły. Może też być reakcją na coś żenującego, na przykład na dowcipy o seksie, które często padają z ust osób po czterdziestce, bądź na wieczne narzekanie że „kiedyś to było”.
Rzepiara
Dziewczyna, która robi sobie zdjęcia w polu rzepaku.
Naura
Zwrot popularny wśród internautów wykorzystywany jako pożegnanie. Od zwykłego nara różni się długim przeciągnięciem litery R i zaakcentowaniem jej.
Wśród propozycji znalazły się także m.in.: koronaparty, kowidiota, tozależyzm czy igła.
Tłumaczenie: Miejski słownik slangu i mowy potocznej, miejski.pl
Zobacz również: KMWTW, +1, BD. Bez znajomości tych skrótów nie dogadasz się z nastolatkiem