Piosenka na dobry humor? Badania pokazują, że ten kawałek nie ma sobie równych

To hit sprzed czterech dekad. Wiecie, o jaki numer chodzi?
Piosenka na dobry humor? Badania pokazują, że ten kawałek nie ma sobie równych
Fot. Unsplash
07.11.2020

Muzyka oddziałuje na ludzi w przeróżny sposób. Przede wszystkim jest w stanie wywołać w nas całą feerię emocji – od nostalgii i zadumy, poprzez wzruszenie i smutek, aż do pobudzenia do działania i euforii. Chyba każdy z nas jest w stanie wymienić piosenki, które pasują do każdej z tych kategorii. 

Zobacz również: 10 piosenek, których tego lata słuchaliśmy najchętniej

Wiele osób włącza pewien konkretny rodzaj muzyki właśnie w celu poprawienia sobie humoru oraz aby dodać sobie energii. Chociaż dla każdego jest to kwestia indywidualna nie da się ukryć, że piosenki, które najbardziej podnoszą na duchu to raczej te energetyczne, utrzymane w dość szybkim tempie i wprawiające całe ciało w ruch. Potwierdzają to badania, a wyniki jednego z nich pozwoliły ustalić, jaka piosenka jest najlepsza na dobry humor. 

Piosenki na dobry humor. Jakie kawałki najlepiej poprawiają nastrój?

Fot. Unsplash.com 

Piosenki na dobry humor. Jakie kawałki najlepiej poprawiają nastrój?

Badanie zostało przeprowadzone przez brytyjską firmą Alba. W jego ramach przepytano 2 tys. osób, które odpowiadały na pytanie o to, jaka piosenka zawsze wprawia ich w dobry humor. Wśród odpowiedzi ankietowanych pojawiały się tytuły takich klasyków jak “Dancing Queen zespołu ABBA, “Good Vibrations” w wykonaniu The Beach Boys czy “Uptown Girl” Billy’ego Joela.  

Ale żaden z tych kawałków nie miał sobie równych wobec nieśmiertelnego hitu z roku 1979 w wykonaniu zespołu Queen. Mowa o piosenceDon’t Stop Me Now. Zdaniem badanych to właśnie ten utwór jest najlepszy na dobry humor. 

Wyniki badania skomentował neurobiolog dr Jacob Jolij. Po przeanalizowaniu zebranych danych stwierdził, że sukces utworu “Don’t Stop Me Now” tkwi w szybkim tempie (150 uderzeń na minutę), utrzymaniu w tonacji durowej (zwanej też majorową) oraz towarzyszącym mu pozytywnym tekście. 

Mimo że nie jesteśmy w stanie wskazać jednej piosenki, która w najlepszy sposób poprawia samopoczucie, możemy identyfikować specyficzne cechy utworów muzycznych, które podnoszą ludzi na duchu. Im więcej danych mamy dostępnych, tym więcej możemy dowiedzieć się o tym, w jaki sposób muzyka wpływa na nasz nastrój 

- komentował ekspert. 

Co sądzicie o tym fenomenie utworu “Don’t Stop Me Now”? Jaka piosenka oddziałuje najlepiej na wasz nastrój i podnosi was na duchu? 

Zobacz również: Oto najczęściej grana piosenka XXI wieku. Znasz ją?

Polecane wideo

„10 kg nieszczęścia”. 19-latka żali się na swoje nietypowe kształty
„10 kg nieszczęścia”. 19-latka żali się na swoje nietypowe kształty - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.11.2020 21:47
Dokładnie ta piosenka. Czułam, że może chodzić o nią, więc dlatego weszłam w artykuł ;p ona ma w sobie niesamowity ładunek emocjonalny
odpowiedz

Polecane dla Ciebie