Coca-Cola stworzyła eko butelki (prawie) w całości z papieru. Kiedy zastąpią te plastikowe?

To może być kolejny przełom w walce z globalną produkcją plastiku!
Coca-Cola stworzyła eko butelki (prawie) w całości z papieru. Kiedy zastąpią te plastikowe?
Fot. Unsplash/YouTube.com (@The Coca-Cola Co.)
02.11.2020

Stajemy się coraz bardziej świadomi negatywnego i destrukcyjnego wpływu, jaki nasza działalność ma na środowisko i naszą planetę. Niestety całymi dekadami ignorowaliśmy takie problemy jak m.in. nadmierna produkcja plastiku. Dziś dosłownie w nim toniemy, a jego mikrocząsteczki spożywamy w żywości czy wdychamy w powietrzu.  

Zobacz również: Najsłynniejszy zegar świata budzi grozę. Właśnie zaczął odliczać czas do katastrofy klimatycznej

Na szczęście coraz więcej wielkich firm i koncernów stara się znacznie ograniczyć produkcję plastiku w swoich fabrykach i stawia na opakowania pochodzące z recyklingu. Teraz do tego grona dołącza Coca-Cola, czyli producent jednego z najsłynniejszych napojów na świecie. Firma pokazała swoje nowe, ekologiczne butelki, które są wykonane z papieru. Jak udało im się stworzyć tę alternatywę dla plastiku oraz kiedy Coca-Cola w nowej wersji trafi do sklepów? 

Coca-Cola stworzyła papierową butelkę. Kiedy zastąpi plastikową? 

Na swojej stronie internetowej Coca-Cola poinformowała, że stworzyła prototyp papierowej eko butelki oraz pokazała filmik, który pokazuje jej proces produkcyjny. 

Wyobraź sobie świat, w którym każdy wyprodukowany i sprzedany element opakowania jest również zbierany i poddawany recyklingowi po użyciu - świat bez odpadów. Taki jest nasz deklarowany cel: dążymy do zebrania i recyklingu każdej sprzedanej przez nas butelki lub puszki do 2030 roku. Jednocześnie będziemy znacznie ograniczać wykorzystanie pierwotnych materiałów opakowaniowych i używać wyłącznie materiałów, które w 100 procentach nadają się do recyklingu 

- czytamy na oficjalnej stronie Coca-Coli. 

Naszą wizją jest stworzenie papierowej butelki, którą można poddać recyklingowi jak każdy inny rodzaj papieru, a ten prototyp jest pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia tego celu. Papierowa butelka otwiera zupełnie nowy świat możliwości pakowania i jesteśmy przekonani, że papierowe opakowanie ma do odegrania rolę w przyszłości 

- mówi Stijn Franssen, kierownik ds. innowacji w dziale badań i rozwoju opakowań w Coca-Cola. 

Franssen podkreśla, że aby ten cel został osiągnięty trzeba wykonać ogromną pracę. Na ten moment prototyp papierowej butelki wciąż posiada elementy plastikowe. 

Prototyp papierowej butelki pierwszej generacji składa się z papierowej skorupy z plastikowym zamknięciem i plastikowym wkładem w środku. Plastik, którego używamy jest wykonany w 100 procentach z plastiku pochodzącego z recyklingu, który po użyciu może zostać ponownie przetworzony. Ale naszą wizją jest stworzenie papierowej butelki, którą można poddać recyklingowi jak każdy papier. Następnym krokiem jest znalezienie rozwiązania pozwalającego na stworzenie butelki bez plastikowej wkładki 

- tłumaczy przedstawiciel firmy Coca-Cola. 

W oficjalnym oświadczeniu producenta napoju czytamy również, że podobnie jak wszystkie inne rodzaje opakowań, butelka papierowa przyszłości musi spełniać te same, obowiązujące obecnie wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości dotyczące opakowań żywności. Stijn i jego zespół poddają butelkę wszechstronnym testom w laboratorium, aby zobaczyć, jak zachowuje się w lodówce, jak jest mocna i jak dobrze chroni znajdujące się w niej napoje. 

Zastanawiamy się również nad tym, jak nasi konsumenci zareagują na tę papierową butelkę, a także nad tym, jak kiedy i gdzie będzie można zacząć ją sprzedawać oraz jak można poddać ją ponownemu recyklingowi. Butelkę należy zbadać z każdej perspektywy, aby mieć pewność, że robimy ją najlepiej, jak to tylko możliwe 

- dodaje Stijn Franssen. 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu przygotowywanym przez Coca-Colę? Chcielibyście, żeby papierowe butelki na stałe zastąpiły te plastikowe? 

Zobacz również: YOPE wprowadza automaty do uzupełniania kosmetyków. Znajdziesz je w popularnym supermarkecie

Polecane wideo

Schudła, przytyła, potem znowu schudła. Zobacz, jak wygląda teraz
Schudła, przytyła, potem znowu schudła. Zobacz, jak wygląda teraz - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie