Najtrudniejsza zagadka logiczna świata. Nie znamy nikogo, kto odpowiedział poprawnie

Może Tobie się uda?
Najtrudniejsza zagadka logiczna świata. Nie znamy nikogo, kto odpowiedział poprawnie
Fot. Unsplash (Mira Kireeva)
03.11.2020

Logiczne myślenie od zawsze jest na wagę złota. Możesz mieć braki w książkowej wiedzy, ale jeśli potrafisz łączyć fakty i wyciągać wnioski - zawsze sobie poradzisz. To bardzo przydatna umiejętność zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy ze wszystkich stron atakują nas najróżniejsze informacje oraz silne bodźce.

Zobacz również: Co pamiętasz ze szkoły? Nawet 99% dorosłych oblewa ten test z podstawówki

Które z nich są naprawdę istotne? Aby wypracować w sobie umiejętność oddzielania ziarna od plew, warto regularnie ćwiczyć swój umysł. Ta historia, nie bez powodu nazywana najtrudniejszą zagadką logiczną świata, jest ku temu najlepszą okazją.

Tylko nie zrażaj się, jeśli nic z tego nie wyjdzie. To dość częsty scenariusz.

wyspa

Zagadka logiczna „niebieskie oczy”

Mamy wyspę, na której znajduje się 201 osób. 100 z nich ma niebieskie oczy, 100 brązowe i jedna osoba w całej wiosce (guru) ma oczy koloru zielonego. Nikt nie zna koloru swoich oczu. Każdej nocy na wyspę przypływa statek i zabiera osobę/osoby które rozgryzły swój kolor oczu.

Osoby nie mogą się w żaden sposób komunikować między sobą, jedynie widzą kolory oczu osób wokół, nie znając swojego. Guru może odezwać się tylko raz. Nie jest możliwe wywnioskowanie koloru oczu na podstawie policzenia wszystkich, ponieważ niebieskooka osoba widząca 100 osób z brązowymi, jedną z zielonymi i 99 z niebieskimi nie jest w stanie stwierdzić, że ma niebieskie (to nie jest logiczna konkluzja).

Guru przemówił i powiedział „Widzę kogoś (jedną osobę) z niebieskimi oczami”. Kto i której nocy opuści wyspę? Nie ma tu żadnej sztuczki w stylu zobaczenia swojego koloru oczu w wodzie czy jakiegoś specjalnego sposobu komunikacji niewerbalnej. Jest logiczne rozwiązanie, ale ciężko jest do niego dojść

- czytamy na steemit.com/polish/@jeffmorgan.

Zobacz również: „Rodzice mają 6 córek, a każda z nich ma 1 brata”. Ta zagadka przerosła internautów

niebieskie oczy

Brzmi bardzo skomplikowanie, ale rozwiązanie jest bliżej, niż myślisz. Przemyśl sprawę i poszukaj go w swojej głowie, a jeśli nic z tego nie wyszło - odpowiedź sprawdzisz poniżej.

Rozwiązanie

Setnej nocy sto osób niebieskookich opuści wyspę. Reszta zostaje na zawsze. Otóż, opierając się o powyższą podpowiedź, jeżeli na wyspie byłaby jedna osoba o niebieskich oczach opuściłaby ona wyspę pierwszej nocy, ponieważ widziałaby w koło tylko i wyłącznie 100 brązowookich osób i guru o zielonych oczach. Idąc dalej, gdyby były dwie osoby o niebieskich oczach pierwsza z nich wywnioskowałaby logicznie (ponieważ wszyscy są perfekcyjnymi logikami), że jeżeli pierwszej nocy druga osoba o niebieskich oczach nie opuści wyspy to ona również ma niebieskie oczy.

Dokładnie taki sam tok myślenia będzie miała druga osoba, która widzi pierwszą o niebieskich oczach. Wtedy drugiej nocy obie będą pewne, że mają niebieskie oczy i opuszczą wyspę. Tak samo można by opisać sytuacje w której na wyspie są 3,4,5...(i tak dalej i tak dalej) osób o niebieskich oczach. Stąd wynika, że setnego dnia setka niebieskookich osób ze 100% pewnością swojego koloru oczu opuści wyspę. Reszta zostaje na zawsze

- zdradza internauta, który przetłumaczył zagadkę z języka angielskiego.

Czy wśród nas znajduje się chociaż jedna osoba, której udało się na to wpaść bez podpowiedzi?

Zobacz również: „Biedni mnie mają, bogaci nie potrzebują. Czym jestem?”. Ta zagadka rozpala wyobraźnię

Polecane wideo

10 zagadek logicznych, które rozwiąże tylko geniusz. Są wyjątkowo podchwytliwe
10 zagadek logicznych, które rozwiąże tylko geniusz. Są wyjątkowo podchwytliwe - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 2.5 / 5
małodobry (Ocena: 2) 05.02.2021 04:36
....bełkot....wyjaśnienie zagadki sypie się przy trzeciej niebieskookiej osobie....
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 13.12.2020 14:24
Dziwna zagadka. No jak tu znaleść rozwiązanie, skoro nie ma zadanego pytania.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 06.11.2020 11:22
Zamiast kombinować jak koń pod górę osoba może przejrzeć się w wodzie (czemu to niedopuszczalne? Zakładam że mieszkańcy wyspy się myją i łowią ryby), można to wywnioskować na podstawie swoich cech genetycznych np os o jasnej karnacji to wieksze prawdopodobieństwo niebieskich oczu. Wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. Jest masa logicznych rozwiązań a to zaproponowane tutaj raczej nie ma sensu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.11.2020 21:27
W nocy raczej ciężko zobaczyć kolor oczu...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 04.11.2020 09:09
Zdaje mi się, że zagadka jest źle przetłumaczona. A co np. znaczy: "Widzę kogoś (jedną osobę) z niebieskimi oczami". Jedną czyli jedyną na wyspie, czy zobaczył kogoś kto akurat przechodził? Z tej wypowiedzi nie wynika ile na wyspie jest osób z niebieskimi oczami: jedna, 10, 20 czy więcej.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie