Jak poszczególne fazy księżyca wpływają na Twój sen?

Księżyc to nasz naturalny kompas, którego cztery fazy wpływają na emocje, jakość snu i ogólne samopoczucie.
Jak poszczególne fazy księżyca wpływają na Twój sen?
Fot. Pinterest (https://pl.pinterest.com/pin/561753753512769011/ & https://pl.pinterest.com/pin/703756182014795/)
12.11.2020
Zuzanna Niedzielska

Już dawno temu Słowianie byli przekonani, że blask pełni księżyca wyzwala w ludziach najgorsze instynkty. Dziś badacze udowadniają, że księżyc faktycznie ma wpływ na nasze samopoczucie oraz emocje. W końcu naturalny satelita Ziemi kontroluje pływy morskie, a człowiek składa się w 80% z wody. Ma to znaczenie szczególnie w kwestii naszego snu, bowiem pojawia się na niebie właśnie w nocy. I wcale nie trzeba wierzyć w magię, aby to zrozumieć.

Zobacz również: Księżycowe mleko: magiczny napój, który pomoże Ci spokojnie zasnąć

Sen a fazy księżyca. Dlaczego w pełnię nie możesz zasnąć?

Badania oraz liczne relacje potwierdzają, że pełnia księżyca ma na nas ogromny wpływ, powodując często bezsenność. Jak to rozumieć? Spokojnie, nie zamienimy się w wilkołaka (przynajmniej mamy taką nadzieję). Pierwsza teoria głosi, że chodzi o zmianę promieniowania elektromagnetycznego oraz oddziaływania grawitacyjnego. Pełnia zaburza uwalnianie takich hormonów jak melatonina, a ta z kolei reguluje nasz naturalny rytm dobowy.

Inna natomiast wskazuje właśnie na gospodarkę wodną organizmu. Fazy księżyca wpływają na podnoszenie się i opadanie wód w morzach i oceanach (przypływy i odpływy), a więc również na płyny w ludzkim ciele. Wszystko jest ze sobą połączone.

Nów

W tym momencie rozpoczyna się księżycowy cykl. Nie da się go zobaczyć, ponieważ znajduje się w idealnej linii między Ziemią a Słońcem i jest odwrócony do nas ciemną stroną. Wtedy nasz sen jest najbardziej korzystny i głęboki. Łatwiej nam również zapamiętać marzenia senne.

Pierwsza kwadra

Srebrny Glob powiększa się. Znajduje się teraz na 1/4 swojej orbity i widzimy połowę jego powierzchni. Pływy morskie mają teraz minimalną wartość. W tym miejscu zaczynają pojawiać się koszmary, a sen staje się niespokojny. Osoby wrażliwe mogą mieć wówczas problemy z zasypianiem. Intensywniej odczuwamy też swoje emocje. To jednak dopiero zapowiedź pełni.

Pełnia

Teraz Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Widzimy go już w pełnej okazałości. To piękny widok, chociaż powoduje nadpobudliwość i trudności z zasypianiem. Bardzo wrażliwe osoby cierpią wtedy na bezsenność. Mogą pojawiać się absurdalne sny, które ciężko zapamiętać. Jeśli Ziemia znajdzie się idealnie między Słońcem a Księżycem będącym w pełni, wówczas mówimy o zjawisku zaćmienia.

Ostatnia kwadra

Nadszedł czas na relaks, można odetchnąć z ulgą. W ostatniej kwadrze lepiej nam się śpi i budzimy się wypoczęci, gdyż wydłuża się faza głębokiego snu. Należy uważać na pozostałości po poprzedniej fazie w postaci koszmarów. 

Zobacz również: Niezwykłe imiona, które nawiązują do kosmosu

Polecane wideo

Na niebie szykuje się wyjątkowe zjawisko. Co przyniesie nam pełnia Różowego Księżyca?
Na niebie szykuje się wyjątkowe zjawisko. Co przyniesie nam pełnia Różowego Księżyca? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie