„Chłopcy lubią, gdy dziewczyna jest atrakcyjna i zadbana”. Tego uczą się 6-klasiści na WDŻ

Dziewczynki mają też „interesować się męskim hobby” oraz być „kokieteryjne, ale nie na siłę”.
„Chłopcy lubią, gdy dziewczyna jest atrakcyjna i zadbana”. Tego uczą się 6-klasiści na WDŻ
Fot. iStock
30.09.2020

Naszym światem rządzą podwójne standardy. W większości przypadków sprowadzają się one do tego, że pewne zachowania są powszechnie akceptowalne oraz uznawane za normalne i naturalne – ale pod warunkiem, że dotyczą mężczyzn. Jeśli te same zachowania stają się domeną kobiet, zarzuca im się nieodpowiednie “prowadzenie się”. Mężczyzna bez koszulki na basenie to zupełnie normalny widok, ale kobieta karmiąca piersią nigdy nie powinna robić tego w miejscu publicznym. Stanowczy i pewny siebie mężczyzna w firmie to szanowany lider, ale kobieta o takich samych cechach jest uznawana za sztywną albo wręcz określa się ją mianem s... . Mężczyzna, który miał kontakty seksualne z wieloma partnerkami jest “doświadczony”, ale kobieta, która mówi o wielu partnerach jest nazywana określeniami z rynsztoka. 

Zobacz również: Nagość i normalność w telewizji. Tak Dania uczy dzieci o wyglądzie zwykłych ludzi

Co więcej, wpajanie nam podwójnych standardów zaczyna się w bardzo młodym wieku. Już w dzieciństwie jesteśmy uczeni konkretnego podziału na to, co jest dla dziewczynek, a co dla chłopców - począwszy od ubrań i kolorów, a skończywszy na zabawkach czy letnich obozach i koloniach. Dzieci w wieku szkolnym uczy się też tego, jak powinny się zachowywać, aby być lubianymi przez płeć przeciwną. I tutaj nie brakuje podwójnych standardów. Na to zjawisko zwróciła uwagę dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska. 

WDŻ: kontrowersyjne treści, których uczą się 6-klasiści 

Karolina Korwin Piotrowska zamieściła na swoim profilu na Instagramie zdjęcie przedstawiające materiały z zajęć WDŻ, czyli wychowania do życie w rodzinie. Jak wyjaśniła dziennikarka, mają to być treści nauczane dzieci w 6 klasie szkoły podstawowej.  

WDŻ, klasa 6. No to mamy “Opowieść podręcznej” 

- podpisała udostępnioną przez siebie grafikę Korwin Piotrowska, nawiązując do kontrowersyjnej powieści Margaret Atwood, przedstawiającej antyutopijną rzeczywistość, w której kobiety są pozbawione podmiotowości oraz sprowadzone do roli służebnic wobec mężczyzn. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zajęcia WDŻ, klasa 6 😂😂😂 No to mamy Opowieści podręcznej

Post udostępniony przez KAROLINA KORWIN PIOTROWSKA🐶🐶🐶 (@karolinakp)

W materiale pokazanym na Instagramie przez Karolinę Korin Piotrowską widzimy dwie listy. Pierwsza głosi: “Dziewczęta lubią, gdy chłopiec...”. Druga, analogicznie, wymienia cechy i zachowania dziewczynek, które podobają się chłopcom. Problematyczne są już pierwsze zapisy, które znalazły się na obu tych listach. Podczas gdy “dziewczęta lubią, gdy chłopiec umie się zachować i ma dobre maniery”, “chłopcy lubią, gdy dziewczyna jest atrakcyjna i zadbana”. Na liście dotyczącej zalet chłopców próżno szukać odniesienia do ich wyglądu i atrakcyjności. 

Uwagę zwracają także zapisy dotyczące niezależności. Z materiału wynika, że chłopcy powinni starać się być niezależnymi, ale dziewczynki mogą być niezależne “do pewnego stopnia”. Co więcej, dziewczynka, która podoba się chłopcom to taka, która “potrafi interesować się męskim hobby”, “jest skromna”, “dobrze wychowana” oraz “jest kokieteryjna, ale nie na siłę” 

Pod postem Karoliny Korwin Piotrowskiej pojawiły się komentarze oburzonych internautów, którzy zwracali uwagę na seksistowski charakter materiałów, które rzekomo pojawiły się na zajęciach WDŻ.  

Na początku kiedy przeczytałam cechy chłopców myślałam, że u dziewczynek będą analogiczne... Ale się pomyliłam, zapomniałam, że nie jesteśmy w XXI wieku... 

Dziewczyna ma się interesować "męskim" hobby, ale w drugą stronę to już nie? Chrzanić już podział na to "męskie" i "damskie" hobby, wmawianie, że rolą dziewczyny jest dostosowywanie się do chłopaka to jakieś nieporozumienie. 

13-latka ma być lekko kokieteryjna? Wtf. 

Pamiętam wpis w zeszycie mojego syna z WDŻ: kobieta nie powinna pracować, ponieważ czasu poświęconego pracy zawodowej nie może poświęcić obowiązkom wobec męża i rodziny. To była jego ostatnia lekcja WDŻ. 

Teraz się nie dziwię czemu niektórzy rodzice zadecydowali o nauczaniu w domu. 

Co sądzicie o takich materiałach z lekcji o wychowaniu do życia w rodzinie? 

Zobacz również: Edukacja seksualna z gwiazdami porno. Ta reklama pokazuje, jak powinno się uczyć o współżyciu

Polecane wideo

Była gwiazda „Top Model” w popularnym programie randkowym. Jej wejście zwaliło uczestników z nóg
Była gwiazda „Top Model” w popularnym programie randkowym. Jej wejście zwaliło uczestników z nóg - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.25 / 5
gość (Ocena: 1) 01.10.2020 10:50
Wymienione na screenshocie cechy w zdecydowanej większości są prawdziwe. Za to autorka gniota jest nierozsądna (bardzo delikatnie rzecz ujmując), jeżeli faceta w samych kąpielówkach na basenie porównuje do karmienia cycociąga w miejscu publicznym...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 30.09.2020 21:14
Dziewczyny też lubią zadbanych i atrakcyjnych chłopaków. Niech ktoś uświadomi młode pokolenie, bo potem taki incel z kolegami dowiadują się o tym za późno i wylewają żale w necie. ;]
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 30.09.2020 18:05
To są jak najbardziej pożądane cechy, ale durne feministki tak wszystko zinterpretują, by było tylko na ich korzyść. Przykładowo, skromność nie polega na byciu ubranym w wory pokutne, prędzej chodzi tu o wyczucie smaku, gustu, oraz świadomość, że nie przystoi ubierać na przykład spodenek jeansowych które odsłaniają cały tyłek (a na ulicach w tym roku tak ubranych panienek było multum) do szkoły lub na miasto.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 30.09.2020 15:31
śmiałość/nieśmiałość to nie nie jest wada ale cecha charakteru... nie ma nic złego w tym że ktoś dużo mówi, jest towarzyski, odważny, tak samo nie ma nic złego tym że inna osoba jest bardziej nieśmiała, wycofana, lubi obserwować itp.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 30.09.2020 15:22
Haha a jak ma wyglądać niezależność w wykonaniu 12 latka? Że stara się sam robić kanapki do szkoły? 😂
odpowiedz

Polecane dla Ciebie