Czy na pewno wyglądasz na swój wiek? Oto prosty sposób, aby to sprawdzić

Odpowiedź może Cię mocno zszokować.
Czy na pewno wyglądasz na swój wiek? Oto prosty sposób, aby to sprawdzić
Fot. Unsplash/Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/683350943453441931)
26.09.2020

Mówi się, że wiek to tylko liczbaO niektórych osobach można powiedzieć, że w ogóle się nie starzeją podczas gdy inne, mimo młodego wieku wyglądają poważniej, jakby miały nieco więcej lat niż wskazuje na to ich metryka. 

Zobacz również: Internet oszalał na punkcie tego testu: Sprawdź, na ile lat wyglądasz!

Jak to możliwe? Zdaniem ekspertów odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Badania wykazują, że nie każdy starzeje się w takim samym tempieNaukowcy sugerują, że o wiele bardziej istotny niż wiek metrykalny jest wiek metaboliczny i to właśnie on zdradza, jaka jest nasza kondycja oraz na ile lat wyglądamy w rzeczywistości. 

Na ile lat wyglądasz?  Sprawdź swój wiek metaboliczny

Fot. iStock

Co to jest wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny mówi nam, ile lat ma nasz organizm. Określa również naszą kondycję oraz zdolność do regeneracji. Innymi słowy wiek metaboliczny odzwierciedla faktyczny stan naszego organizmu, który nie musi być zgodny z wiekiem biologicznym. Jest on zależny od szeregu czynników, m.in. od diety oraz aktywności fizycznej, a także od równowagi hormonalnej i genów. 

Jeżeli wiek metaboliczny jest niższy od metryki urodzenia, można mówić o wysokiej sprawności fizycznej. To przede wszystkim oznaka zdrowia i dobrej kondycji. Natomiast gdy wiek metaboliczny jest wyższy niż ten wpisany w dowodzie osobistym może to świadczyć o obniżonej sprawności fizycznej, a także o problemach zdrowotnych. 

Na ile lat wyglądasz? Sprawdź swój wiek metaboliczny 

Jak zatem obliczyć swój wiek metaboliczny i przekonać się czy wyglądasz na tyle lat, ile wskazuje twoja metryka? W Internecie bez problemu znajdziesz mnóstwo kalkulatorów i testów, które mają wskazać twój prawdziwy wiek metaboliczny. Jednak eksperci ostrzegają, że nie są one zbyt wymierne. Łatwo się o tym przekonać - wystarczy wykonać parę z nich aby okazało się, że otrzymane wyniki zdecydowanie się od siebie różnią.  

Najpewniejszym sposobem na sprawdzenie swojego wieku metabolicznego jest zasięgnięcie specjalistycznej porady u dietetyka albo trenera personalnego. Tacy eksperci zazwyczaj dysponują urządzeniem wykonującym analizę składu ciała. W trakcie pomiaru analizator dostarcza informacji na temat poziomu tkanki tłuszczowej, zawartości wody w organizmie oraz masy kości. 

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

A co w sytuacji, gdy twój wiek metaboliczny jest wyższy niż wiek biologiczny? Eksperci wymieniają sposoby na jego obniżenie. Należy m.in.: 

  • pić dużo wody (ok. 2 litrów dziennie) 
  • postawić na dietę bogatą w warzywa, białe mięso, ryby i pieczywo pełnoziarniste 
  • unikać żywności przetworzonej, cukru i tłuszczów zwierzęcych 
  • unikać alkoholu i papierosów 
  • dbać o regularną aktywność fizyczną 
  • ograniczyć stres 

Zobacz również: Czy wyglądasz jak statystyczna Polka?

Polecane wideo

Pokazała się bez makijażu. Nie uwierzysz, jak wyglądała kilka minut wcześniej
Pokazała się bez makijażu. Nie uwierzysz, jak wyglądała kilka minut wcześniej - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 28.09.2020 21:38
Artykuł o niczym.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 26.09.2020 11:00
Tytul klamie, nie jest opisane jak sprawdzić na ile lat sie wyglada, jedynie jak obnizyc swoj wiek metaboliczny, nawet nie wiadomo o ile obnizyc.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie