Nagość i normalność w telewizji. Tak Dania uczy dzieci o wyglądzie zwykłych ludzi

To odpowiedź na social media, które bombardują najmłodszych obrazkami „idealnych” ciał.
Nagość i normalność w telewizji. Tak Dania uczy dzieci o wyglądzie zwykłych ludzi
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/nytimes/)
22.09.2020

Pięcioro odzianych w szlafroki dorosłych ustawia się w szeregu przed grupką dzieci. Na ustalony sygnał ściągają z siebie okrycie i odsłaniają swoją nagość. Dzieci nie są ani zszokowane, ani przestraszone – już wcześniej wiedziały, co się stanie. Ich reakcja to przede wszystkim zaciekawienie i już po chwili zaczynają zgłaszać się do nagich modeli i modelek z kolejnymi pytaniami.

Zobacz również: Edukacja seksualna z gwiazdami porno. Ta reklama pokazuje, jak powinno się uczyć o współżyciu

Właśnie tak wygląda nowy odcinek duńskiego programu dla dzieci o nazwie “Ultra Strips Down”. Jego tematem było ciało i włosy. Zgromadzeni w studiu telewizyjnym mali widzowie zadawali nagim dorosłym takie pytania jak: “W jakim wieku zaczęły ci rosnąć włosy w dolnych częściach ciała?”, “Czy rozważasz usunięcie swoich tatuaży?”, “Czy jesteś zadowolony ze swoich części intymnych?”.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The New York Times (@nytimes)

Nagość w duńskim programie dla dzieci: tak wyglądają zwykłe ciała

Program, który w Danii bije rekordy popularności i zdobył szereg nagród, za granicą wywołuje niemałe kontrowersje. Jego producenci wyjaśniają jednak, że to doskonałe narzędzie do walki z “body shamingiem” oraz zachęta do rozwijania u dzieci postawy “body positive”. Zwłaszcza że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie już od najmłodszych lat dorastają w obliczu “idealnych” ciał, które “idealne” stają się dopiero po solidnej przeróbce - zarówno ze strony chirurgów plastycznych i zabiegów medycyny estetycznej, jak i instagramowych filtrów.

Problem polega na tym, że najmłodsi nie zdają sobie z tego sprawy. Traktują to po prostu jako normę i rzeczywistość. Gdy z czasem okazuje się, że nie są w stanie jej sprostać, zaczynają mieć problemy z samooceną, samoakceptacją i wpadają w obsesję na punkcie tego, by wpasować się w lansowane przez media społecznościowe kanony piękna.

Takie podejście do wychowywania dzieci nie jest niczym nietypowym dla Duńczyków. Wychodzą oni z założenia, że nie należy trzymać najmłodszych pod kloszem. Zamiast tego duńscy rodzice i opiekunowie są zdania, że dzieci powinny poznawać świat i jego realia takimi, jakie są - nawet za cenę zranienia się.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są siniaki. Duńscy rodzice na ogół wolą eksponować dzieci na nowe doświadczenia, a nie osłaniać je przed nimi. Chodzi o wolność i odkrywanie samych siebie

- mówiła Sofie Munster, duńska ekspertka w zakresie parentingu. Jednocześnie Munster zgodziła się z opinią, że pokazywanie dzieciom nagich dorosłych może zostać uznane za ekstremum. Wyjaśniła jednak, że właśnie na tym polega duński sposób na łagodzenie lęków i niepokojów przejawianych przez dzieci w związku z kwestiami dotyczącymi cielesności.

Właśnie tak edukujemy nasze dzieci. Pokazujemy im realia takimi, jakie są.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Toplumsal Gündem (@toplumsal.gundem)

Jednym z nagich wolontariuszy, którzy zgodzili się wstąpić w programie “Ultra Strips Down” jest 76-letni Ule. Zapytany o to, dlaczego postanowił pojawić się nago na wizji wyjaśniał, że chciał pokazać dzieciom, iż perfekcyjne ciała to rzadkość, a to, co oglądają w mediach społecznościowych często jest mylące i fałszywe.

Wiele osób na Facebooku i na Instagramie to modele i modelki. My, zgromadzeni tutaj, mamy normalne ciała. Mam nadzieję, że zrozumiecie, iż normalne ciała wyglądają właśnie tak.

Jannik Schow, prowadzący program, dodał:

90 proc. ciał, które widzicie w mediach społecznościowych jest perfekcyjna, ale tak wcale nie wygląda 90 proc. ludzi na świecie. Mamy dodatkową tkankę tłuszczową, nadmierne owłosienie czy pryszcze. Chcemy od wczesnych lat pokazywać dzieciom, że to jest w porządku.

Co sądzicie o takim programie edukacyjnym dla dzieci? Myślicie, że miałby szansę zaistnieć także w Polsce?

Zobacz również: „Wiele dziewczynek nie wie, że miesiączka w ogóle istnieje”. Tak wygląda wiedza Polek o okresie

Polecane wideo

Jej ciało zachwyciło 2 miliony ludzi. Tak wygląda figura „fit plus size”
Jej ciało zachwyciło 2 miliony ludzi. Tak wygląda figura „fit plus size” - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 5) 23.09.2020 05:47
Naprawdę trzeba pokazywać dzieciom obcych nagich ludzi, żeby im uświadomić, że idealne ciała nie istnieją? Przecież wystarczy zabrać je na pierwszą lepszą plażę lub basen - tam zawsze jest cały przekrój sylwetek i kształtów. Zresztą na ulicach, w szkole, w sklepach też, tylko bardziej odzianych. Czy te dzieci są zamknięte w domach przed ekranami telefonów, że nie wiedzą, jak wyglądają normalni ludzie?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 22.09.2020 20:48
To nie jest normalne! Nie twierdzę, że trzeba że wszystkiego robić temat tabu, ale na każde zagadnienie jest odpowiednia pora w życiu. Dziecko chyba widzi, jak wyglądają otaczające je osoby- rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie, starsze rodzeństwo... i że w realnym życiu nie ma fotoszopa, a ludzie nie są idealni. Czy trzeba od razu wszystko pokazywać małemu człowiekowi?!
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 22.09.2020 18:54
No to nieźle. A co jeśli ktoś z nich to zbok i ekshibicjonista? W sumie mogliby jakąś minimalną bieliznę chociaż założyć, ciało też by było wtedy widać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.09.2020 18:41
Dla mnie spoko. Nie ma w tym nic seksualnego
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.09.2020 15:19
Mega spoko, Ja dorastajac bylam przekonana, ze normalna kobieta ro modelka z vogue albo pozniej jako 12/13 latka wchodzilam na strony dla doroslych przekonana ,ze te wszystkie aktorki wygladaja tak naturalnie. Oczywiscie w polsce cialo to wstyd, seks to wstyd nie wolno mowic o niczym, noe wolno edukowac, a panie z pisu twierdza,ze infekcje intymne maja tylko ladacznice.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie