Młodzi Amerykanie nie wierzą w Holokaust. 63 proc. z nich w ogóle o nim nie słyszało

11 proc. ankietowanych stwierdziło, że za Zagładę odpowiedzialni są sami Żydzi.
Młodzi Amerykanie nie wierzą w Holokaust. 63 proc. z nich w ogóle o nim nie słyszało
Fot. iStock
21.09.2020

Holokaust, czyli Zagłada Żydów podczas II wojny światowej pochłonął prawie 6 milionów istnień. Dokładna liczba ofiar nie jest jednak znana. Ma to związek z brakiem kompletnej ewidencji oraz systematycznych niszczeniem archiwów i zacieraniem śladów przez Niemców w obliczu klęski wojennej. Szacuje się, że jedna trzecia wszystkich ofiar, czyli ok. 2 miliony, stanowiły dzieci.

Zobacz również: Nowy „trend” na TikToku. Internauci udają ofiary Holokaustu i opowiadają, jak umarli

Pamięć o ofiarach Holokaustu jest wciąż żywa. Co roku miliony osób odwiedzają Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Dużą grupę zwiedzających stanowi zwłaszcza izraelska młodzież w wieku szkolnym. Każdego roku na terenie byłego obozu mają miejsce również obchody upamiętniające jego wyzwolenie. Biorą w nim udział m.in. więźniowie, którym udało się wyjść z piekła Auschwitz. Niestety z roku na rok jest ich coraz mniej.

Jednocześnie z roku na rok rośnie odsetek tych, którzy... nie wierzą w Holokaust, albo nigdy o nim nie słyszeli. Najnowsze badania w tym temacie są wyjątkowo szokujące. Wynika z nich, że aż 63 proc. amerykańskiej młodzieży nigdy nie słyszała o Zagładzie Żydów.

Młodzi Amerykanie nie wierzą, albo nie słyszeli o Holokauście

Takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez amerykańską organizację pozarządową Claims Conference. W ramach badania przepytała ona grupę 1000 Amerykanów w wieku 18-39 lat ze wszystkich 50 stanów. Ich odpowiedzi okazały się zatrważające. 63 proc. respondentów nie umiało odpowiedzieć na zadane w ankiecie pytanie o to, czym był Holokaust. 36 proc. stwierdziło, że liczba ofiar nie przekroczyła dwóch milionów. 48 proc. ankietowanych nie umiała podać nazwy ani jednego ze stworzonych przez Niemców obozów, chociaż na terenie całej Europy było ich ponad 40 tys. 12 proc. pytanych wyznało natomiast, że nigdy nie słyszało o Holokauście.

Wyniki tej ankiety są dla nas zarówno szokujące, jak i zasmucające oraz pokazują, jak dużo pracy musimy wykonać, aby ten przerażający okres w historii Europy nie został zapomniany przez młodsze pokolenie. Czasu nie mamy wiele, bo osób, które przetrwały to piekło jest już na świecie coraz mniej

- komentował wyniki badań Gideon Taylor, dyrektor Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego, która reprezentuje Żydów na całym świecie w negocjacjach dotyczących odszkodowań i restytucji dla ofiar prześladowań nazistowskich i ich spadkobierców.

Zapytany o to, które z wyników ankiety zaniepokoiły go najbardziej, Gideon wskazał pytanie o to, kto był odpowiedzialny za przeprowadzenie Zagłady Żydów. 11 proc. ankietowanych stwierdziła, że za Holokaust odpowiedzialni są sami Żydzi.

W rozmowie z mediami Taylor zwraca jednak uwagę na jedną rzecz, która jego zdaniem daje nadzieję na to, że historyczna świadomość wśród młodych ludzi będzie się zwiększać.

64 proc. pytanych podkreśliła, że nauka o Holokauście powinna być obowiązkowym elementem programu podczas lekcji historii w szkołach. Co więcej, 80 proc. twierdzi, że jeśli nie będziemy uczyć młodych pokoleń o największej masakrze w dziejach Europy, ta tragedia może się powtórzyć. Mamy nadzieję, że publikacja wyników naszej ankiety będzie przez władze odebrana jako ostrzeżenie i sprawi, że programy nauczania doczekają się stosownych reform

- mówił Taylor.

Co sądzicie o takich wynikach ankiety wśród młodych Amerykanów?

Zobacz również: To najohydniejszy „challenge” jaki powstał na TikToku. Internauci szydzą z nieuleczalnie chorych

Polecane wideo

Chciały zaoszczędzić na sukni ślubnej. Oto kreacje, które kupiły za grosze
Chciały zaoszczędzić na sukni ślubnej. Oto kreacje, które kupiły za grosze - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 5 / 5
Icek Apfelbaum, łowca uuu-antysemityzmu (Ocena: 5) 22.09.2020 09:48
Niemożliwe... tyle lat starań, prania mózgów, propagandy medialnej, filmowej itp. poszło jak jajko z kurzej d...? Czyli można zacząć nazywać nieżydowskich Amerykanów mianem "tych, którzy nie wiedzą o Holokauście"?! O tempora, o mores...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 23:26
Czego wymagać od Amerykanów, jak w Europie też jest ciemnota, która twierdzi że wojnę wywołali Polacy i zabijali w obozach Żydów, a Angole myślą, że my nadal jesteśmy komunistycznym krajem z ruskimi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 17:17
Należałoby poprawić fakt ze zginęło nie 6 milionów Żydów tylko ludzi, ludzi wielu narodów (tak większość stanowili Żydzi)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 16:00
To była druga wojna ŚWIATOWA. Amerykanie też brali w niej udział, co prawda brali udział w innych bitwach, ale byli z tym powiązani. Wiec sama świadomość holokaustu powinna być
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 11:33
W sumie to dziwne biorąc pod uwagę jak wielu Żydów mieszka w Stanach...
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie