Ranking 2020: Znamy najpopularniejsze imiona w Polsce!

Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.
Ranking 2020: Znamy najpopularniejsze imiona w Polsce!
Fot. iStock
16.09.2020

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

Na portalu Dane.gov.pl opublikowano zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

Zobacz także: Naturalnie i bez bólu. Kobiety pokochały poród metodą Bradleya

Najpopularniejsze imiona w Polsce w pierwszej połowie 2020

Królowe są dwie

Żeby się wszystkim podobało, żeby się dobrze kojarzyło, może po babci, wujku, stryjence, a może po ulubionym bohaterze literackim…? – wybór imienia dla dziecka często nie jest łatwy. Jeśli niebawem zostaniecie rodzicami w opublikowanym na Dane.gov.pl zestawieniu znajdziecie wiele inspiracji. A jeśli nie macie w planach powiększenia rodziny – możecie sprawdzić, jak Wasze imię radzi sobie w tym rankingu. A jakie imiona są w tym roku najpopularniejsze?

Zacznijmy od pań. W tym zestawieniu – w porównaniu z ubiegłym rokiem – mamy zmianę. Tym razem na pierwszym miejscu znalazła się Julia. Choć prawda jest taka, że królowe są dwie. Zuzanna, która do tej pory zajmowała pozycję liderki ustąpiła miejsce Julii bardzo niedużą różnicą.

W pierwszym półroczu tego roku jest tylko 10 Julek więcej niż Zuź! Jeśli chodzi o pozostałe miejsca w rankingu – niewiele się w nim zmienia. Poza tym, że w TOP 10 nie ma już Amelii. Jej miejsce zastąpiła Laura.

Oto szczegóły:

Top 10 imion dla córek (dla porównania w nawiasie podajemy pozycję danego imienia w 2019 roku):

1. Julia – 3649 dziewczynek (w 2019 r. Zuzanna)

2. Zuzanna – 3639 (przed rokiem była to Julia)

3. Zofia – 3588 (3. miejsce również przed rokiem)

4. Hanna – 3364 (Maja)

5. Maja – 3244 (Hanna)

6. Lena – 2633 ( 6. pozycja również w 2019 r.)

7. Alicja – 2564 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)

8. Oliwia – 2395 (Maria)

9. Maria – 2372 (Oliwia)

10. Laura - 2049 (Amelia)

Jego wysokość Antoni

W przypadku chłopców nie odnotowaliśmy zmian na podium. Tutaj od lat króluje Antoni. Drugi Jan i trzeci Jakub także utrzymali swoje wysokie miejsca.

Top 10 imion dla synów:

1. Antoni – 4037 (lider również w 2019 r.)

2. Jan – 3823 (również 2. miejsce)

3. Jakub – 3614 (nadal na 3. pozycji)

4. Aleksander – 3541

5. Franciszek - 3499 (Szymon)

6. Szymon – 3107 (Franciszek)

7. Filip - 2744

8. Mikołaj – 2587

9. Stanisław – 2522 (Wojciech)

10. Wojciech – 2416 (Adam)

Zobacz także: 500+ nie działa. Polska z największym deficytem demograficznym od czasów II wojny światowej

Oryginalne mniej popularne

Jednak nie wszyscy rodzice szukają inspiracji pośród najpopularniejszych imion. Niektórzy decydują się na bardziej nieszablonowe wybory.

Rebeka, Lotta i Soraja – to dziewczęce imiona, które w naszym zestawieniu pojawiają się najrzadziej. Natomiast wśród chłopców możemy spotkać m. in. Zbyszka, Tymura, czy Platona.

Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór.

A co do rejestracji narodzin to najłatwiej zrobić to… oczywiście przez internet.

Co jest potrzebne, żeby zgłosić narodziny dziecka? e-Polak potrafi! – obejrzyj spot.

Kopalnia danych

Baza najczęściej nadawanych imion to tylko jeden z ponad 13 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu znajdziecie również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.

Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API, czyli kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację.

Zajrzyj na Dane.gov.pl.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Ma piętnaścioro dzieci i od 10 lat niemal nieustannie jest w ciąży. Niebawem jej rodzina znów się powiększy
Ma piętnaścioro dzieci i od 10 lat niemal nieustannie jest w ciąży. Niebawem jej rodzina znów się powiększy - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.09.2020 18:39
warto takie rankingi przeglądać przed wyborem imienia, żeby wiedzieć jakiego imienia dziecku NIE DAWAĆ.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.09.2020 15:08
Tu narzekacie, że oklepane pod innym artykułem narzekaliście, że Charlotte za bardzo wyszukane XD To jak mają w końcu dzieci nazywać Hiacynta, Róża, Grażynka czy może Blania?
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 16.09.2020 12:08
U córki w klasie jest 12 dziewczynek z czego 3 Leny, dwie Julie i jedna Zuzia. Niestety dla tych powtarzających się imion dzieci wymysliły nie fajne przezwiska.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 16.09.2020 09:51
Moja córka ma na imię Hanna, urodzona w 2014 r., w zerówce nie ma innej Hani, za to w najmłodszej grupie są trzy. Są gusta i guściki ale nie można twierdzić że ktoś ma słaby gust, bo to imię oklepane i tylko dlatego to "dziadostwo". Za parę lat te oryginalne imiona będą oklepane bo ludzie podążają za modą
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 16.09.2020 08:32
Jaki słaby gust mają ci rodzice... już nie mówiąc o tym że w grupach przedszkolnych często imiona się powtarzają i na zawołanie Julka odwraca się kilka dziewczynek... Rodzice bądźcie bardziej oryginalni, oczywiście nie mówię tu o imionach z tylu Gwantanamera, ale litości jest tyle pięknych imion które są rzadko nadawane a w tych rankingach zawsze takie dziadostwo
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie