Burger z McDonalda nie spleśniał przez 20 lat. Firma wreszcie skomentowała to szokujące zjawisko

Ich zdaniem wyjaśnienie jest banalnie proste.
Burger z McDonalda nie spleśniał przez 20 lat. Firma wreszcie skomentowała to szokujące zjawisko
Fot. Pinterest.com (https://www.pinterest.co.uk/pin/696369161120483691/)
11.09.2020

Jakiś czas temu Internet obiegły zdjęcia hamburgera i frytek z McDonalda, które liczą sobie aż 24 lata. Ich właścicielka zakupiła ten posiłek w 1996 roku i od tamtego czasu trzymała go w kuchennej szafce. Po latach postanowiła pokazać, co stało się z jedzeniem z McDonalda – a raczej co się z nim nie stało. 

Zobacz również: Przez 20 lat trzymała w szafce burgera z McDonalda. Teraz pokazała, co się z nim stało

Okazało się, że po ponad 20 latach zarówno burger jak i frytki pozostały praktycznie nietknięte zębem czasu. Na żadnym z posiłków nie pojawiła się pleśń, mięso nie zepsuło się, a bułka otulająca burgera nie rozpadła się. Filmik prezentujący danie z McDonalda po 24 latach stał się internetową sensacją. 

Teraz przedstawiciele restauracji McDonald's wreszcie zabrali głos w sprawie i odnieśli się do zarzutów, jakoby ich dania miały być szpikowane sztucznymi konserwantami.

Dlaczego burger z McDonalda nie pleśnieje? McDonald's wyjaśnia

W oficjalnym oświadczeniu reprezentanci McDonalda wyjaśnili, dlaczego burger i frytki sygnowane ich marką po 24 latach nie uległy rozkładowi. 

W odpowiednim środowisku burgery McDonald’s - podobnie jak większość produktów spożywczych - mogą się rozkładać, ale potrzebne są do tego odpowiednie warunki. Przede wszystkim wilgoć. Bez dostatecznego poziomu wilgoci - czy to w samej żywności, czy w środowisku - bakterie i pleśń nie mogą się rozwijać, a zatem rozkład produktu jest mało prawdopodobny. Jeśli więc jedzenie jest wystarczająco suche lub wyschnie, istnieje małe prawdopodobieństwo, że rozwiną się na nim bakterie lub pleśń. Również jedzenie przygotowane w domu, które pozostawimy do wyschnięcia, może wyglądać w ten sposób. Przyjrzyj się uważnie - hamburgery, które widzisz, najpewniej są właśnie wysuszone. W żadnym razie nie można o nich powiedzieć, że są takie same, jak w dniu zakupu. 

Na końcu oświadczenia przedstawiciele McDonalda zapewniają, że ich burgery są przygotowywane z wołowiny, która przeszła wszelkie testy jakości i dodają, że w ich posiłkach nie znajdują się żadne konserwanty ani wypełniacze. 

Co sądzicie o takim wyjaśnieniu ze strony McDonalda? Przekonuje was? 

Zobacz również: Cloud bread, czyli bajeczny chlebek jak chmurka. Niebo w gębie!

Polecane wideo

Jak Magda z „Hotelu Paradise 2” wyglądała kiedyś? (ZDJĘCIA)
Jak Magda z „Hotelu Paradise 2” wyglądała kiedyś? (ZDJĘCIA) - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 3.4 / 5
Marcin (Ocena: 1) 16.09.2020 21:04
Kotlety z maka w burgerach i to każdych strasznie śmierdzą jak powachacie mięso bez sosu asz się chce rzygać i oni trzymają też widocznie mięso w pip czasu i wam dają, ja tam nigdy już nie jem tam zjeść i wyrzygać jednocześnie smród lepiej samemu zrobić mięso z biedronki pachnie 300razy lepiej
odpowiedz
Prezes (Ocena: 5) 15.09.2020 18:15
Durny news powtarzany przez dużo stron typu kopiuj wklej a ta jest następną którą blokuję a to gówno cały czas mi google pokazuje
odpowiedz
Fanmaka (Ocena: 1) 13.09.2020 09:38
Jedzenie nie zdrowe strasznie szkodzi zdrowiu ale dobre dopale papierosa i jadę do maka 😎
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.09.2020 06:41
Jął ktoś może coś tam jeść pełno grubych ludzi i dzieci siedzi w McDonaldzie.. Wstyd
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.09.2020 12:02
https://pompejanska.rosemaria.pl/category/swiadectwa-nowenna-pompejanska/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie