Jak inni ludzie słyszą Twój głos? Pokazuje to genialna sztuczka z TikToka

Dlaczego Twój własny głos brzmi dziwnie na nagraniach? Już wszystko jasne.
Jak inni ludzie słyszą Twój głos? Pokazuje to genialna sztuczka z TikToka
Fot. [email protected]_voiceactor
01.09.2020

Jeśli kiedykolwiek słyszałaś swój głos na jakimś nagraniu, na przykład na filmiku z telefonu czy na pliku dźwiękowym w dyktafonie, pewnie zwróciłaś uwagę na to, że brzmi on zupełnie inaczej niż głos, który słyszysz, gdy coś mówisz. Większość osób zauważa, że ich głos na nagraniach wydaje się jakby wyższy, brzmi dziwnie... Słowem - nie bardzo nam się podoba i zadajemy sobie pytanie: “Czy ja naprawdę tak brzmię?”. 

Zobacz również: Zagadka z TikToka, która przerasta nawet najlepiej wykształconych ludzi

Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Głos, który słyszysz na nagraniach to właśnie twój głos takim, jaki słyszą go wszyscy inni. Jeśli ta wiadomość cię zmartwiła mamy dla ciebie coś na pocieszenie – prawdziwe brzmienie twojego głosu wydaje się dziwne tylko tobie i nikomu innemu. To dobra informacja, prawda? Skąd jednak wynika ta różnica w głosie? Wyjaśnia to pewien użytkownik TikToka, którego nagranie z miejsca stało się viralem. 

Jak usłyszeć swój głos? Pokazuje to genialna sztuczka z TikToka 

Bob Feeser jest 28-letnim aktorem głosowym. W filmiku na TikToku w prosty sposób wyjaśnia, dlaczego na nagraniach nasz głos brzmi zupełnie inaczej niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.  

Pewnego ranka postanowiłem się tym podzielić, ponieważ zdałem sobie sprawę z tego, że wiele osób prawdopodobnie nie wie, jak brzmi. Pomyślałem, że to pomoże aspirującym aktorom głosowym nauczyć się większej kontroli nad swoim głosem 

- wyjaśniał Feeser w rozmowie z mediami. 

Głos, do którego jesteś przyzwyczajony to głos zniekształcony przez pogłos w twojej czaszce. Przez cały czas słyszysz zniekształconą wersję swojego głosu. 

Następnie Ben demonstruje, w jaki sposób sprawdzić, jak twój głos brzmi dla innych ludzi. Aby to zrobić wystarczy przyłożyć dłonie po obu stronach głowy tuż przy uszach i zacząć mówić coś na głos.

@bobfeeser_voiceactor

This is why you don't like your own voice. Hearing your voice from another perspective is unfamiliar. ##voiceactor ##voiceactingtips ##learnontiktok

♬ How to look like a lizard - bobfeeser_voiceactor

Dlaczego słyszymy swój głos inaczej niż inni?

Fenomen zniekształconego głosu w bardziej szczegółowy sposób wyjaśnia portal crazynauka.pl, na którym czytamy: 

To przede wszystkim wina przewodzenia kostnego. Głos powstający w krtani i jamie ustnej szybciej niż w powietrzu rozchodzi się przez nasze własne tkanki, zwłaszcza kości. I to ta fala pierwsza dociera do ucha wewnętrznego i jest rejestrowana przez mózg. Drugie źródło to głos wychodzący z ust lub nosa i trafiający wprost do ucha. Tymczasem wszyscy inni słyszą nasz głos jako zbiór fal dźwiękowych rozchodzących się we wszystkich kierunkach i odbijających się od przeszkód. Taka fala jest zniekształcona i zmieniona, zwykle zawiera więcej wysokich tonów. 

Zdawaliście sobie sprawę z tego, że to, jak słyszycie swój głos nie ma nic wspólnego z tym, jak słyszą go inni? 

Zobacz również: Internauci masowo szukają swoich bliźniaków na TikToku. Te podobieństwa obcych ludzi są po prostu niesamowite

Polecane wideo

„Patrzę i płaczę”. Poprosiły o piękny manicure, a teraz wstydzą się pokazać dłoni
„Patrzę i płaczę”. Poprosiły o piękny manicure, a teraz wstydzą się pokazać dłoni - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie