Nowy „trend” na TikToku. Internauci udają ofiary Holokaustu i opowiadają, jak umarli

W innych scenariuszach współcześni nastolatkowie nagle przenoszą się w czasie do Auschwitz. Zabawne?
Nowy „trend” na TikToku. Internauci udają ofiary Holokaustu i opowiadają, jak umarli
Fot. TikTok.com
27.08.2020

TikTok w mgnieniu oka stał się najpopularniejszy medium współczesnych nastolatków i młodych dorosłych. Miliony internautów zwariowały na punkcie aplikacji, której głównym celem jest zamieszczanie na niej filmików do różnych podkładów muzycznych. Na TikToku można znaleźć dosłownie wszystko - śmieszne układy choreograficzne, tutoriale beauty i kulinarne, popularne “challenge”, a nawet akcje z ważnym przesłaniem.  

Zobacz również: „Co zrobić by być bardziej atrakcyjną?”. Nowy trend na TikToku przynosi brutalne odpowiedzi

Jeśli jakiś filmik spodoba się relatywnie dużej grupie internautów, natychmiast staje się viralem, a bywa też, że zapoczątkowuje nowy trend, który podłapują następnie dziesiątki tysięcy innych użytkowników serwisu. Niestety część trendów zyskuje rozgłos z zupełnie niewłaściwych powodów. Tak jak najnowsza akcja, na punkcie której zwariowali TikTokerzy. Polega ona na udawaniu ofiar Holokaustu. 

Użytkownicy TikToka udają ofiary Holokaustu w nowym trendzie

Użytkownicy TikToka masowo biorą udział w trendzie, czy też raczej anty-trendzie polegającym na wcielaniu się w ofiary Holokaustu. Nagrywają filmiki, w których wystylizowani na wycieńczonych i posiniaczonych opowiadają o tym, jak “zginęli” w obozach koncentracyjnych, a swoje historie opierają na prawdziwych świadectwach tych, którzy przeżyli horror Holokaustu oraz wspomnieniach o milionach osób, które nie miały tyle szczęścia.

W innym, równie popularnym scenariuszu, współczesne nastolatki (pochodzenia żydowskiego czy też nie) nagle przenoszą się w czasie i lądują w obozach koncentracyjnych, stając się więźniami. 

Pewnego dnia powiedzieli nam, że idziemy pod prysznic. Ja i moja mama trzymałyśmy się za ręce. Dobrze było wiedzieć, że nie umrę sama. Moja mama była ze mną. 

Byłam w domu i gotowałam obiad, kiedy przyszli Niemcy i wyważyli drzwi. Zaczęli mnie kopać i bić, wyrzucili mnie z mojego własnego domu. Wraz z grupą innych osób z mojego miasteczka wpakowali nas do pociągu. Wszyscy jechaliśmy do jednego miejsca... do Auschwitz. Wiedzieliśmy, że nigdy nie wrócimy...  

Wszystko zaczęło się pod koniec lat 30. Moja mama i ja zostałyśmy schwytane i wysłane do obozu koncentracyjnego... do Auschwitz. Moją mamę wysłano do komory gazowej. Ja byłam bita, zostawili mnie na zimnie, umarłam z wychłodzenia. 

Jakby tego było mało, do swoich nagrań TikTokerzy najczęściej dołączają równie nieodpowiednią ścieżkę dźwiękową, m.in. utwór “Locked out of Heaven” Bruno Marsa. Wielu z nich zakłada też ubrania w paski, które mają nawiązywać do strojów noszonych przez więźniów obozów koncentracyjnych, a także zasłaniają włosy chustami. 

Muzeum Auschwitz komentuje udawanie ofiar Holokaustu na TikToku

Sprawę skomentowali już przedstawiciele Muzeum Auschwitz, którzy wystosowali oficjalne oświadczenie. Głosi ono: 

Trend polegający na udawaniu ofiar na TikToku jest krzywdzący i obraźliwy. Niektóre nagrania przekraczają granicę trywializacji historii ofiar Holokaustu, albo są tego bardzo blisko. Powinniśmy jednak dyskutować na ten temat nie po to, aby zawstydzać i atakować młodych ludzi, których motywacja wydaje się zróżnicowana. To wyzwanie edukacyjne. 

Co sądzicie o nowym trendzie na TikToku? Rozumiecie jego fenomen? 

Zobacz również: Już nie TikTok, tylko NunTok. Poznajcie zakonnice, które swoimi filmikami robią prawdziwą furorę

Polecane wideo

„Patrzę i płaczę”. Poprosiły o piękny manicure, a teraz wstydzą się pokazać dłoni
„Patrzę i płaczę”. Poprosiły o piękny manicure, a teraz wstydzą się pokazać dłoni - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.08.2020 04:13
Jakich czasów doczekaliśmy? Ten brak empatii do drugiej osoby jest przerażający... Wysłałabym takich na przymusowy tydzień do Oświęcimia. Niech śpią w baraku na śmierdzącej pryczy w zimnie i bez jedzenia to może nauczą się szacunku.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.08.2020 00:17
Nie znoszę bachorów.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.08.2020 16:01
Nie zabawne, tylko żałosne. Widząc takich debili mam ochotę żeby Holocaust wrócił.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.08.2020 15:16
Głupota i chęć zwrócenia na siebie uwagi nie mają granic :/ I nikt mi nie wmówi że to dla wyższych celów
odpowiedz
Luci (Ocena: 5) 27.08.2020 13:58
Niewiedzące nic o swojej historii niewyedukowane przygłupy taka prawda
odpowiedz

Polecane dla Ciebie