Ta zagadka przez 50 lat przewyższała matematycznych geniuszy. Rozwiązała ją 27-latka

Potrzebowała na to zaledwie paru dni.
Ta zagadka przez 50 lat przewyższała matematycznych geniuszy. Rozwiązała ją 27-latka
Fot. iStock
29.08.2020

Pewne zagadnienia, o których wielkie umysły potrafią dyskutować godzinami, jak o czymś najzupełniej oczywistym, a wręcz banalnym, dla większości ludzi na zawsze pozostaną niezrozumiałe i abstrakcyjne. Tylko nieliczni są w stanie zrozumieć, a nawet tworzyć nowe (nierzadko słuszne) teorie na temat rzeczy i zjawisk, z istnienia których większość śmiertelników nawet nie zdaje sobie sprawy. 

Zobacz również: Piramida matematyczna. Podchwytliwa zagadka, która sprawdza logiczne myślenie

Takim zagadnieniem bez wątpienia jest teoria węzłów, czyli dział topologii zajmujący się badaniem własności węzłów i splotów, a także supłów zaproponowanych przez matematyka Johna H. ConwayaJedną z jego nierozwiązanych dotychczas zagadek był tzw. węzeł Conwaya. Aż do teraz – zagadnienie, nad którym przez ponad pół wieku głowiły się największe matematyczne umysły zostało rozwiązane przez 27-letnią studentkę. I to zaledwie w parę dni. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Women in STEM🚀 (@stemforwomen)

Lisa Piccirillo rozwiązała węzeł Conwaya

Węzeł Conwaya tworzy pojedyncza linia, która przecina się w 11 różnych miejscach. Zgodnie z teorią węzłów niektóre węzły są nazywane “plasterkami” (“slices”), co oznacza, że mogłyby powstać w wyniki przecięcia czterowymiarowej, zasupłanej kuli. Problem z węzłem Conwaya polegał na tym, że matematycy przez ponad 50 lat nie byli w stanie określić, czy zalicza się on do kategorii “plasterków” czy też nie.  

Wszystko zmieniło się, gdy węzłem Conwaya zainteresowała się 27-letnia studentka, Lisa PiccirilloRozwikłała tę zagadkę zaledwie w parę dni i tym samym zawstydziła największych matematyków na świecie. W celu rozwiązania zagadnienia Piccirillo zaprojektowała swój własny węzeł (znany teraz jako węzeł Piccirillo), stworzony z identycznego, czterowymiarowego kształtu co węzeł Conwaya. A ponieważ studentka wiedziała, że zaprojektowany przez nią węzeł nie jest “plasterkiem”, doszła do wniosku, że nie może nim być również węzeł Conwaya  

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez STEMEncounters (@stemencounters)

Odkrycie Piccirillo, opublikowane w dzienniku “Annals od Mathematics” zapewniło jej międzynarodową sławę i uznanie, a także karierę. 27-latka otrzymała posadę asystentki profesorskiej na prestiżowej uczelni technicznej MIT w Stanach Zjednoczonych.  

A jakie zastosowanie teoria węzłów ma w prawdziwym życiu? Okazuje się, że wyjątkowo istotne. Przekłada się m.in. na badania nad DNA i jego strukturą oraz na dociekania na temat kształtu wszechświata. 

Co sądzicie o takim osiągnięciu 27-latki? Myślicie, że w przyszłości jej odkrycie przysłuży się ludzkości? 

Zobacz również: Zagadka z TikToka, która przerasta nawet najlepiej wykształconych ludzi

Polecane wideo

11 dziewczyn, które po wizycie u makijażysty zapomniały o problemach z cerą
11 dziewczyn, które po wizycie u makijażysty zapomniały o problemach z cerą - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie