Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych. Czy zakaz zostanie zniesiony?

Zakaz handlu w niedzielę wciąż wzbudza wiele emocji.
Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych. Czy zakaz zostanie zniesiony?
Fot. Unsplash
24.08.2020

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od marca 2018 roku. Wtedy to w życie weszła ustawa zakładająca, że robienie zakupów będzie możliwe tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Stopniowo wprowadzano coraz większe ograniczenie niedzielnego handlu – w roku 2020 konsumenci mają do dyspozycji zaledwie 7 niedziel handlowych. 

Zobacz również: Sklepy, które będą otwarte w niedzielę mimo zakazu handlu

Jeszcze zanim ustawa o zakazie handlu w niedzielę weszła w życie temat wzbudzał w Polakach wiele kontrowersji. Wiele osób nie wyobrażało sobie zakazu robienia zakupów w ostatni dzień tygodnia, ponieważ dla dużej grupy była to jedyna okazja do wybrania się do sklepów i centrów handlowych. Z drugiej strony za niedzielami niehandlowymi opowiadała się równie duża grupa społeczeństwa, m.in. właśnie pracownicy otwartych do tej pory w niedziele popularnych dyskontów czy osoby przekonujące, że niedziela powinna być czasem przeznaczonym dla rodziny, a nie biegania po sklepach. 

Teraz, ponad 2 lata po wprowadzeniu w życie zakazu handlu w niedzielę ponownie zapytano Polaków jak oceniają te zapisy. Czy popieramy zamknięcie sklepów w ostatni dzień tygodnia czy też chcemy powrotu do sytuacji sprzed marca 2018 roku? 

Niedziela handlowa: ponad połowa Polaków chce ich przywrócenia

Polacy chcą powrotu niedzieli handlowych – tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę CBRE. Za możliwością robienia zakupów w niedzielę opowiada się 51 proc. Polaków. Przeciwnego zdania jest co trzeci ankietowany, a 16 proc. osób stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat. Jak opinie Polaków na temat zakazu handlu w niedzielę rozkładają się jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, wiek i płeć? 

Na wsi oraz w miastach do 500 tys. mieszkańców odsetek Polaków, którzy chcą powrotu do handlowych niedziel utrzymuje się na tym samym poziomie i wynosi ok. 50 proc. W większych miastach, tj. powyżej 500 tys. mieszkańców różnice są bardziej widoczne – w tym ośrodkach 57 proc. respondentów uważa, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę nie było dobrą decyzją. Zdaniem analityków taki odsetek może mieć związek z faktem, że to właśnie mieszkańcy dużych miast często mają problem z robieniem zakupów w inne dni tygodnia niż weekend. 

Jeśli chodzi o wiek ankietowanych wyniki badania pokazują, że najmłodsza grupa respondentów zgadza się z tą najstarszą, czyli osobami powyżej 55. roku życia. Aż po 52 proc. osób z obu tych grup opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę. W pozostałych przedziałach wiekowych odsetek zwolenników niedzielnych zakupów jest nieco niższy - wynosi 49 proc. 

Opierając się na kryterium, jakim jest płeć można zauważyć, że mężczyźni bardziej niż kobiety dostrzegają mankamenty zakazu handlu w niedzielę – odsetek wynosi odpowiednio 53 proc. mężczyzn vs. 48 proc. kobiet. 

Już połowa z nas jest zdania, że centra handlowe powinny być otwarte w każdy dzień, co aktualnie ma kilka uzasadnień. Po pierwsze, nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy. Po drugie, rozłożenie ruchu na siedem, zamiast sześć dni, pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z unikaniem tłumów i zachowywaniem odstępu między odwiedzającymi centrum handlowe 

- komentowała wyniki badań Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego CBRE. 

Co sądzicie o wynikach takiego sondażu? Chcielibyście zniesienia zakazu handlu w niedzielę? 

Zobacz również: Tylko bezmyślni ludzie popierają zakaz handlu w niedziele. Edyta

Polecane wideo

31-latka pokazała wszystkie swoje dzieci. Od 15 lat jest w ciąży
31-latka pokazała wszystkie swoje dzieci. Od 15 lat jest w ciąży - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 5) 25.08.2020 13:41
gdy studiowalam to specjalnie szukalam pracy na weekendy. zawsze znajdzie sie ktos kto chetnie bedzie pracowal w niedziele, nie rozumiem tego zakazu handlu
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.08.2020 13:39
dlaczego tylko połowa? Co komu przeszkadzają otwarte sklepy? Ludzie już zidiocieli do reszty, nie chcesz nie chodź w niedzielę na zakupy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.08.2020 09:04
Ci co chcą niech pracują a nie wypowiadają się na temat który nie mają pojęcia ja nigdy nie pracowałam w niedzielę i nigdy nie będę
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.08.2020 21:46
Jestem kasjerką w markecie i chciałabym żeby został zakaz handlu w niedzielę. No chyba że będą mi płacić 2 razy tyle co w normalny dzień.
zobacz odpowiedzi (7)
gość (Ocena: 5) 24.08.2020 20:41
Z tego co wiem to pracownicy marketów też nie są zadowoleni z takiego rozwiązania.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie