Jesteś pewna, że Twój pupil jest dobrze odżywiony? Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią karmę

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa.
Jesteś pewna, że Twój pupil jest dobrze odżywiony? Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią karmę
fot. iStock
27.08.2020

Jeżeli leży Ci na sercu zdrowie i dobre samopoczucie Twojego ukochanego pupila, powinnaś poznać najważniejsze zasady prawidłowego żywienia, doboru karmy dla psa i odpowiedniego jej dawkowania. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych karm, dlatego sprawa wcale nie jest taka prosta. Jaką karmę dla psa wybrać, by wspierać jego wzrost, rozwój i kondycję ciała?

Jaka karma dla psa? Praktyczne wskazówki

Podczas wyboru karmy dla psa miej na uwadze wszystkie poniższe czynniki:

  • Wiek – rodzaj karmy dla psa musi być dostosowany do etapu życia, na jakim znajduje się zwierzę. Szczenię potrzebuje karmy o wysokiej koncentracji kalorii i składników odżywczych, która zapewni mu prawidłowy wzrost i rozwój. Dorosłe psy mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, ponieważ już nie rosną. Z kolei stare czworonogi potrzebują diety łatwostrawnej ze względu na zmniejszone zdolności wchłaniania składników pokarmowych.
  • Rasa, a dokładnie wielkość i masa ciała (bo różnice te występują również wśród psów nierasowych) – małe psy osiągają docelową masę ciała w wieku 6-10 miesięcy. Psy duże i olbrzymie rosną przez 18-24 miesiące. Zatem w przypadku małych i dużych czworonogów w innym momencie konieczna jest zmiana karmy typu „junior” na „adult”.
  • Aktywność fizyczna – ma ona wpływ nie tylko na skład pokarmu, co również na jego ilość oraz liczbę i pory posiłków. Żywienie psów powinno być dostosowane do intensywności i częstotliwości treningów i spacerów.
  • Specjalne potrzeby – ciąża i laktacja oraz różnego rodzaju choroby i zaburzenia wymagają odpowiedniego żywienia, oczywiście w porozumieniu z lekarzem weterynarii. 
  • Indywidualne preferencje – choć psy nie są wymagającymi smakoszami, miewają swoje upodobania. Powinniśmy podawać im karmę, którą zjadają z apetytem.

Fot. materiały prasowe

Trudny wybór karmy dla psa

Wobec tego jaką karmę dla psa wybrać? Jeśli stoisz właśnie przed tą trudną decyzją, upewnij się przede wszystkim, czy interesujący Cię produkt to pokarm pełnoporcjowy. Tylko kompletna i zbilansowana karma zapewni prawidłowe funkcjonowanie psiego organizmu. Następnie zwróć uwagę, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest dana karma – „junior” to pokarm dla rosnących psów, „adult” – dla psów dorosłych, a „senior” – dla czworonogów w starszym wieku. Wybierając karmę dla psa, sprawdź również, czy to pokarm dla psów małych (5-10 kg), średnich (11-25 kg) czy dużych (26-40 kg).

Jeśli chodzi o prawidłowe porcjowanie karmy, warto kierować się wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu oraz własnymi spostrzeżeniami. Jeśli dorosły pies najada się dwoma posiłkami w ciągu dnia, nie ma potrzeby częstszego podawania karmy. Dla niektórych psów korzystniejsze mogą okazać się trzy, a nawet cztery posiłki. Ważne, by suma spożywanych kalorii odpowiadała potrzebom pupila.

Jaka karma dla psa – sucha czy mokra?

Podstawą diety psa może być zarówno sucha, jak i mokra karma pełnoporcjowa. Korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie diety mieszanej, czyli podawanie psu zarówno suchego, jak i mokrego pokarmu. Stosunek obu rodzajów jedzenia powinien stanowić 1:1 pod względem masy. Taki schemat żywienia pozwala na czerpanie korzyści z obu form karmy.

Pokarm suchy zapewnia wysokoenergetyczny i dobrze zbilansowany posiłek. Do tego jest ekonomiczny i praktyczny w stosowaniu. Nie psuje się szybko i nie trzeba przechowywać go w lodówce po otwarciu opakowania. Można zabrać go w podróż i na długi spacer. Gryzienie twardych i suchych granulek pomaga w czyszczeniu zębów i dbaniu o zdrowie jamy ustnej.

Mokra karma charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością wody (około 80%), dzięki czemu wspomaga nawodnienie organizmu i wspiera pracę układu moczowego. Do tego jest mniej kaloryczna niż suchy pokarm (zawiera nawet 4 razy mniej kcal w tej samej masie produktu), dzięki czemu pomaga w kontrolowaniu prawidłowej masy ciała.

Uzupełnieniem codziennego menu czworonoga mogą być dobrej jakości przysmaki przeznaczone dla psów – ich ilość nie powinna jednak przekraczać 10% dziennej dawki kalorii.

 

Materiał partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
iza (Ocena: 5) 10.09.2020 14:05
ja postawilam na fakt, zeby pies mial jednak dobrze zbilansowana diete i naturalne posilki dlatego wybralam dla niego diete pudelkowa od psiego bufetu :) Wreszcie nie mamy problemu z karma zostajaca w misce, a pies ma mnostwo energii i jest w pelni zdrowiutki :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie