W Barcelonie kobiety mogą pływać topless na publicznych basenach. Czy inne miasta pójdą tym przykładem?

Nakaz zasłaniania piersi tylko kobietom to dyskryminacja, stwierdziły władze miasta.
W Barcelonie kobiety mogą pływać topless na publicznych basenach. Czy inne miasta pójdą tym przykładem?
Fot. Unsplash
11.08.2020

Mamy je wszyscy, ale w naszej kulturze piersi są traktowane odmiennie ze względu na płeć. Najprościej rzecz ujmując wszystko sprowadza się do faktu, że kobiece piersi i sutki – w przeciwieństwie do męskich - są postrzegane jako część ciała o charakterze seksualnym. Z tego powodu kobiece sutki są na cenzurowanym. Nie mogą być widoczne w przestrzeni publicznej, np. pod ubraniem - są wówczas uznawane albo za nieestetyczne i wulgarne, albo za prowokujące i deprawujące. 

Zobacz również: Aż 90 proc. z nas jest uprzedzonych wobec tej grupy społecznej. A to połowa ludzkości

Problem z sutkami – ale tylko kobiecymi – mają także media społecznościowe oraz ich odbiorcy. Przykład? “Sutek-gate” na Instagramie z Anją Rubik w roli głównej. Tak modelka opowiadała o aferze, której stała się bohaterką z portalem natemat.pl: 

W dzisiejszych czasach nikt nie wydaje się być obrażony, poruszony wulgarnymi zdjęciami uprzedmiotowionych kobiet. Tymczasem gdy jest piękne zdjęcie kobiety pokazującej sutki, każdy panikuje. Dla przykładu: Instagram. W zeszłym roku skasowano mi tam konto za opublikowanie zdjęcia z ledwie widocznym sutkiem. Ludzie teraz są pruderyjni i wąsko myślący. Nie obawiajcie się nagiego sutka! Akceptujcie swoje ciało. 

Są jednak miejsca, gdzie kobiece sutki oraz piersi nie gorszą i są traktowane na równi z tymi męskimi, które nigdy, nigdzie i nikomu nie przeszkadzają. Tak jest m.in. w Barcelonie. Rok temu w stolicy Katalonii wprowadzono w życie przepisy, zgodnie z którymi kobiety w tym mieście mogą przebywać na publicznych basenach na takich samych zasadach co mężczyźni - czyli topless. 

W Barcelonie kobiety mogą pływać topless na miejskich basenach

Od 2019 roku kobiety w Barcelonie mogą pływać w miejskich basenach publicznych topless i nie muszą zakrywać piersi. To zasługa aktywistów z grupy Mugrons Lliures (co w języku katalońskim można przetłumaczyć jako “wolne sutki”). Wcześniej miejskie kąpieliska w Barcelonie miały różne przepisy na ten temat. Jednak członkowie grupy Mugrons Lliures odkryli pewne nieścisłości w prawie. Po przeanalizowaniu zapisów stwierdzili, że prawo nie zakazuje kąpieli w samych kąpielówkach. W związku z tym pływanie topless jest dozwolone, a co za tym idzie nakaz zakrywania piersi (tylko) przez kobiety to przejaw dyskryminacji. 

Takie samo stanowisko zajęli przedstawiciele biura ds. niedyskryminacji, organu funkcjonującego przy radzie miasta Barcelony.  

Fakt narzucenia kobietom określonych standardów ubioru oznacza ograniczenie ich wolności wyboru oraz dyskryminację ze względu na płeć 

- argumentowali członkowie rady w swoim raporcie. Wystosowali również apel do wszystkich miejskich pływalni o przestrzeganie istniejących przepisów. Efekt? Od 2019 roku kobiece sutki na każdym barcelońskim basenie są “wolne”.  

Jak oceniacie przepisy wprowadzone w życie w Barcelonie? Myślicie, że inne miasta - w tym polskie - pójdą śladem Katalończyków? 

Zobacz również: Zakazać facetom chodzenia bez koszulki po mieście. Nie chcę na to patrzeć. Iza

Polecane wideo

„Najpiękniejsza stewardessa na świecie”. Na Instagramie ma grubo ponad pół miliona fanów
„Najpiękniejsza stewardessa na świecie”. Na Instagramie ma grubo ponad pół miliona fanów - zdjęcie 1
Komentarze (19)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.08.2020 09:46
Piersi niektórych mężczyzn są obleśne, zwisające, ogromne. I taka osoba może paradować topless gdzie przyjemniejszym dla oka widokiem są małe, jędrne, okrągłe kobiece piersi. Dyskryminacja.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.08.2020 11:41
Niech tam sobie robią co chcą, ale moim zdaniem topless będą chodzić co najwyżej jakieś "atencjuszki". Nie jestem jakoś szczególnie pruderyjna, ale raczej nie chciałabym by chodzili koło mnie faceci z penisami na wierzchu, tak samo uważam, że nic się nie stanie kobiecie jak na plażę założy zwykłe bikini zamiast wystawiać wszystko na widok. Krzywda się żadnej nie stanie, z przegrania też nie umrze z powodu kawałka szmatki na piersiach.
odpowiedz
CD (Ocena: 5) 12.08.2020 20:52
Osobiście wolę, żeby kobiece piersi w miejscach publicznych takich jak plaża były zasłonięte. (Z góry informuję, że jestem kobietą). Nie mam ochoty oglądać piersi innych kobiet bez względu na ich kształt czy rozmiar. Jeśli kobiety chcą chodzić topless, to niech chodzą, tyle że na plażach dla nudystów. Poza tym kobiece piersi wyglądają seksowniej gdy są zakryte, wtedy są bardziej tajemnicze i kuszące. Jestem za równością płci, ale sądzę że istnieją jakieś granice w tym ,,równouprawnieniu" np zasłanianie kobiecych piersi. Mam wrażenie, że kobiety będące za ruchami ,,toples" czują się gorsze od mężczyzn, bo nie mogą robić wszystkiego tego samego co oni i błędnie przypisują im chęć dominacji. Ludzie, płcie są różne i szanujmy się! Skoro kobiety chodzą toples to może faceci powinni chodzić z penisem na wierzchu? Te części ciała są przecież oznaką seksualności różnych płci, czyż nie?
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 12.08.2020 10:46
Niektóre kobiety mają tak małe cycki, że czasami grubi faceci mają większe...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.08.2020 15:18
Zakładanie szmaty na twarz też ogranicza wolność a w Hiszpanii trzeba wszędzie je nosić. Co do tematu, ja tam się cieszę , że w Polsce są ograniczenia i wyznaczone specjalne plaże dla nudystów. Nie mam ochoty oglądać czudzych piersi czy narządów intymnych.
zobacz odpowiedzi (9)

Polecane dla Ciebie