Skąd się wzięło Halloween?

Od paru lat na przełomie października i listopada można zaobserwować ciekawe zjawisko. Pomiędzy paletami zniczy, chryzantem i ozdób choinkowych leżą sobie spokojnie brzuszaste dynie i trupie czaszki. Komercja przywiała do nas zza oceanu Halloween.
Skąd się wzięło Halloween?
31.10.2009
>

Od paru lat na przełomie października i listopada można zaobserwować ciekawe zjawisko. Pomiędzy paletami zniczy, chryzantem i ozdób choinkowych leżą sobie spokojnie brzuszaste dynie i trupie czaszki. Komercja przywiała do nas zza oceanu Halloween. Dla jednych to cios wymierzony w policzek Święta Zmarłych oraz Dziadów, dla innych zabawa. Wszyscy myślą, że to „coś” wzięło się ze Stanów Zjednoczonych… ale się mylą. 

Obrzędy związane z Halloween przywędrowały do USA z Europy i mają celtyckie pochodzenie. Do „kraju wolności i możliwości” zawieźli je ze sobą emigranci. Święto okazuje się kulturowym bumerangiem. Sama nazwa oznacza All Hallows Eve, czyli wigilię Wszystkich Świętych. W różnych pogańskich kulturach noc z 31 października na 1 listopada to noc duchów i dziwów: 

· Dziady –  słowiańskie święto, któremu hołd w swej romantycznej twórczości złożył Adam Mickiewicz. Tej nocy słowiańskie ludy nawiązywały kontakt ze światem duchów, by zyskać ich przychylność.

· Samhain – to jest właśnie celtycka „matka” Halloween, znane również jako koniec lata lub święto gasnącego słońca. Po dziś dzień święto to jest obchodzone w Wielkiej Brytanii, Szkocji i Irlandii. Ta wyjątkowa noc to „sylwester” wg celtyckiego kalendarza. W jej trakcie duchy mogą opętać człowieka, bowiem świat materialny otwiera się na świat duchów.

Odbiegając od tematu, nie dziwi was, że chrześcijańskie święto związane z duszami przypada w czasie pogańskich świąt o podobnej tematyce? Chrześcijanie, wypierając pogańskie wierzenia, zakładali kościoły w miejscach kultu, "przerabiali" bogów na świętych i umieszczali swoje święta w miejsce tych pogańskich. Taki zabieg znacznie ułatwiał nawracanie.  

Według niektórych ludzi Halloween i Walentynki to zabieg, który ma nakręcić koniunkturę w tzw. martwych miesiącach w handlu. Luty to miesiąc po karnawale i świętach Bożego Narodzenia, ludzie wydali wszystkie oszczędności na gwiazdkowe prezenty i sylwestrowego szampana. Przełom października i listopada to oszczędzanie na święta i noworoczną imprezę po wrześniowych wydatkach na podręczniki. Czy wy też czujecie ten spisek?  

Zobacz także:

GALERIA: Zwierzaki w Halloween

Czy przebrałabyś tak swojego pupila?

Jak zrobić lampion z dyni?

Krok po kroku podpowiadamy, jak wydrążyć dynię z okazji Halloween.

 

Polecane wideo

Komentarze (79)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.10.2015 14:57
Hello jestem z Wielkiej Brytani pisze to moja ciocia tłumacząć mnie Halloween jest to bardzo super i głośne święto w pazdzierniku 31 pazniernika do 1 listopada jesli chcecię ciekawe ciekawostki związane z halloween zapraszam na moją stronke Zalokowane.Pl :) obiecuje że znajdzie cię tam to czego szukacię o halloween :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2012 23:47
poszukajcie na internecie, ale halloween to nie jest zabawa choć za taką ma uchodzić. sprawdzcie ceszkekropkapl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2011 20:39
jezeli inni mowia o tym ze to swieto poganskie to ja jestem poganka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2009 18:40
To święto "narodziło" się w Irladnii. Mieszkam tu [Irl] od 3 prawie już 4 lat i wiem skąt się wzięło Halloween, owszem pochodzi od celtów ale narodziło się w Irlandii tak na marginesie. [:
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.11.2009 21:48
Sprawa Halloween- wszystkie niewinne symbole i przebrania związane ze "świętowaniem" Halloween mają swój początek w starożytnych obrzędach ku czci zmarłych. Uśmiechnięty i niegroźny wizerunek wydrążonej dyni to dziś symbol wesołej zabawy, a kiedyś był to symbol potępionych dusz. W starożytności taka podświetlona dynia albo czaszka umieszczona w domu wskazywała, że jego mieszkańcy czczą szatana i należą im się względy demonów buszujących po świecie podczas Halloween. Czas Halloween uważano za okres, kiedy granica między światami żywych i umarłych była najcieńsza, a więc i kontakt z duchami był najłatwiejszy. Było to także wielkie święto okultystów. W naszych czasach, sataniści prowadzą w tym czasie diaboliczne obrzędy....To jest klasyczny przykład niewiedzy i nieswiadomości ludzi, bo często dotykają tego co nieznane, nieświadomie, nie zdając sobie sprawy z zagrożeń jakie niosą takie zabawy....Podstawowym żródłem, jest informacja, a jej niestety nie ma, a jesli jest to jest niewystarczająca...dlatego wielu ludzi błądzi..i otwiera się coraz bardziej na działanie zła, a największym sukcesem diabła, jest to, że ludzie myslą, że jego nie ma, a on może spokojnie wtedy działać.....
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie