5 nieoczywistych wykroczeń, za które możesz dostać mandat. Lepiej miej tego świadomość

Taka kara to i tak nic w porównaniu do ryzyka spowodowania wypadku.
5 nieoczywistych wykroczeń, za które możesz dostać mandat. Lepiej miej tego świadomość
fot. iStock (SIphotography)
10.07.2020

To praktycznie niemożliwe, aby znać absolutnie wszystkie możliwości wykroczeń, w przypadku których grozi nam mandat. Nie musimy recytować ich obudzone o 3 w nocy, jednak warto mieć ich świadomość, aby ocalić życie swoje i bliskich, a także pieniądze, które moglibyśmy przeznaczyć na coś bardziej wartościowego niż grzywnę spowodowaną własną niewiedzą.

Zobacz również: Dlaczego warto zrobić prawo jazdy? 8 przekonujących powodów

Wykroczenia, za które możesz dostać mandat

Taka kwota to i tak nic w porównaniu do ryzyka spowodowania wypadku. W tych kwestiach przydałoby się zbiorowe szkolenie na skalę całego kraju! Lepiej wiedzieć to z wyprzedzeniem.

Światła do jazdy dziennej

Podczas intensywnych opadów kierowcy wykazują się w tej kwestii ogromną ignorancją. W takiej sytuacji samochód jest kompletnie niewidoczny. Dlaczego? Ponieważ światła do jazdy dziennej znajdują się z przodu auta. Dotyczy to głównie właścicieli nowszych modeli, którzy zapominają o wyłączeniu trybu automatycznego. Gdy pojawi się mgła lub obfity deszcz, musimy sami pamiętać, aby włączyć światła mijania. W innym wypadku grozi nam kara w wysokości 200 zł.

Dziecko w foteliku

Niektórzy rodzice umieszczają w nim dzieci wyjątkowo niedbale. Nawet jeśli nie mają złych intencji, to ich brak wiedzy w tym zakresie może skończyć się tragicznie. Jeżeli opiekun zamontuje fotelik dziecięcy z przodu, tyłem do kierunku jazdy i nie wyłączy poduszki powietrznej, może otrzymać mandat w wysokości 150 zł. Taka sama kwota grozi za nieprawidłowe zamocowanie go. 

Zbyt niska prędkość

Mandat można otrzymać nie tylko za przekroczenie prędkości, ale i za spowalnianie ruchu drogowego. Mimo, że prawo dopuszcza taką opcję, a nawet uznaje ją za bezpieczną, to istnieją sytuacje, w których nadmierne zwalnianie jest wykroczeniem karanym od 50 do 200 zł. Zamiast stwarzać zagrożenie czy korki, lepiej po prostu wezwać lawetę. 

Przepuszczenie niepełnosprawnego

Powszechne jest piętnowanie kierowcy za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnego, ale nie wszyscy mają świadomość, że kara grozi również za nieprzepuszczenie takiej osoby przez jezdnię. Jeśli zobaczysz niepełnosprawnego na horyzoncie, koniecznie się zatrzymaj! Za taką ignorancję zapłacisz 350 zł i 10 punktów karnych!

Naklejka na samochodzie

Niby nic takiego, a jednak ma swoje konsekwencje. Jeśli na pojeździe umieścisz symbol innego państwa niż to, w którym zarejestrowany jest samochód, możesz otrzymać 100 zł mandatu. Z kolei wywołanie zgorszenia naklejką w miejscu publicznym może być pretekstem do ukarania cię kwotą nawet 500 zł. Lepiej uważać!

Zobacz również: Jakim samochodem jeździ Anna Lewandowska? Cena robi wrażenie

Źródło: autokult.pl

Polecane wideo

Przeżyli potworne wypadki samochodowe. Teraz pokazują swoje odważne i szczere zdjęcia
Przeżyli potworne wypadki samochodowe. Teraz pokazują swoje odważne i szczere zdjęcia - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 4.47 / 5
gość (Ocena: 5) 17.10.2020 07:34
Za fotelik tak, tak i jeszcze raz tak. Moja koleżanka np wgl go nie montowała, przekładała tylko pas tak jakby zapięła samą siebie, bo dziecko przecież zapięte pasami fotelika. Nie dała sobie wytłumaczyć, że w razie czego taki fotelik może się wysunąć spod pasa, albo przesunąć pod nim, bo nie miała z facetem jeszcze sytuacji niebezpiecznej, ani żadnej stłuczki, a dziecko zawsze zasypia w drodze. Od wygody jest Isofix, a jak się nie chce dopłacić za bazę i ewentualny montaż specjalnych klipsów w starszym aucie, to się męczyć. Życie własnego dziecka jest cenniejsze, niż 15 minut poświęcone na wyjęcie fotelika z auta.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2020 18:34
Sorki, ale dla mnie to dziwne, że ktokolwiek kto zdał egzamin teoretyczny nie wie takich rzeczy. Chyba w każdym podręczniku do nauki jazdy o tym piszą, i w każdej szkole jazdy o tym mówią. Ludzie którzy mają prawko wiedzą jakie przepisy ich obowiązują, a ci co nie mają... im wiedza o tych konkretnych przepisach nie jest potrzebna.
odpowiedz
Gorszy sort (Ocena: 1) 11.07.2020 08:49
Jeszcze chwila i za samo posiadanie auta w tym kraju dostaniesz mandat,tego już się nie da czytać i jak tu żyć tylko kary,mandaty itd.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.07.2020 23:58
Z tym spowalnianiem ruchu i naklejkami to przesada. Policja nie zwraca uwagi na takie rzeczy.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 3) 10.07.2020 18:38
Ze światłami to pojechaliście... światła mijania też są widoczne jedynie z przodu, z tyłu są światła pozycyjne, hamowania, cofania i przeciwmgłowe.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie