Stulatkowie zdradzili przepis na długowieczność. Oto 5 złotych zasad

Co zrobić, aby się nie starzeć? Oni znają ten sekret.
Stulatkowie zdradzili przepis na długowieczność. Oto 5 złotych zasad
fot. Unsplash (John Moeses Bauan, Gian Cescon)
14.07.2020

Japońska Okinawa, włoska Sardynia, Grecja czy Kostaryka... tzw. "niebieskie sfery" to obszary na mapie, gdzie mieszkańcy cieszą się doskonałym zdrowiem i samopoczuciem, aż do późnej starości.

Mają świetną pamięć, kondycję i odporność na choroby. To pozwoliło im dożyć stu lub więcej lat, co w naszym społeczeństwie graniczy z cudem. Naukowcy od lat badają czynniki mające kluczowy wpływ na ich długowieczność. Jak oni to robią? Oto złote zasady, które łączą wszystkie te rejony.

Zobacz również: Bez męża i bez dzieci - właśnie takie kobiety są najszczęśliwsze. Nauka nie kłamie!

Sekrety długowieczności stulatków

dziewczyna na polu namiotowym

Nie przejadaj się

Zdrowa dieta ma ogromny wpływ na nasz organizm. Nie bez powodu mówi się w końcu, że "jesteś tym co jesz". Mieszkańcy długowiecznych sfer żywią się lokalnymi produktami, które rosną najbliżej nich, dojrzewają w ich warunkach i nie są przetworzone. We Włoszech będą to warzywa, pieczywo razowe, kozie mleko i kieliszek czerwonego wina. Z kolei ludność Nicoya na Kostaryce stara się nie jeść mięsa, pochłania duże ilości oliwy z oliwek i gustuje w rybach, podobnie jak mieszkańcy Okinawy.

Kochaj aktywność na świeżym powietrzu

Kolejną zasadą jest zamiłowanie do aktywności fizycznych, ale nie musi być to żaden sport wyczynowy. Wystarczy, jeśli często będziesz spędzać czas na świeżym powietrzu i obcować z przyrodą. Najlepszy trening to po prostu stworzenie zdrowego stylu życia, a górzyste tereny zamieszkiwane przez stulatków często go na nich wymuszały. Zamiast napięcia, poczuj jak ruch dostarcza Ci spokoju i oczyszczenia psychicznego.

Ciesz się codziennością

Praktyka wdzięczności i radość z małych rzeczy to prosty przepis na szczęście. Stulatkowie zdradzają, że zawsze mieli pasje, zainteresowania, długo pozostawali aktywni zawodowo, ale umieli też cieszyć się codziennością. Na Kostaryce promuje się tzw. plan de vida, czyli plan na życie, w którym zawarte są nasze cele i marzenia, a te warto mieć i realizować.

Pielęgnuj znajomości

Seniorzy z Sardynii czy Ikarii mnóstwo czasu poświęcają swoim bliskim. Rodzina i przyjaciele to bardzo ważne wartości w ich życiu, na które zawsze znajdują przestrzeń i nigdy nie czują się sami. Anonimowość to choroba cywilizacyjna naszych czasów. Brak kontaktu wzrokowego, przemieszczanie się samochodem z punktu A do B i samotne spożywanie posiłków. U stulatków to nie do pomyślenia!

Żyj w stylu slow

W mieście pośpiech jest czymś nieuniknionym, ale w niebieskich strefach docenia się uważność. Nie patrzą nerwowo na zegarek, mają dużo cierpliwości a rytm dnia wyznacza im natura. Cisza i spokój pozwalają im wsłuchać się w swój organizm i odkryć jego najważniejsze potrzeby. Odczuwają świat wszystkimi zmysłami, dzięki czemu są szczęśliwi i naprawdę wiedzą, po co tutaj są.

Zobacz również: W jakim wieku ludzie są najbardziej szczęśliwi? Nie uwierzysz...

Źródło: mamadu.pl

Polecane wideo

Blogerka plus size zdradziła, dlaczego nie ma zamiaru schudnąć. „Wolę być większa i zdrowa psychicznie”
Blogerka plus size zdradziła, dlaczego nie ma zamiaru schudnąć. „Wolę być większa i zdrowa psychicznie” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie