Kot na receptę. Tak Wielka Brytania chce walczyć z plagą samotności

80 proc. kocich właścicieli jest zdania, że to najlepsze remedium na samotność.
Kot na receptę. Tak Wielka Brytania chce walczyć z plagą samotności
Fot. Unsplash
19.06.2020

W styczniu 2018 roku brytyjska premier utworzyła w swoim rządzie nowe stanowisko - ministra ds. samotności. “Dla zbyt wielu ludzi samotność jest smutną rzeczywistością we współczesnym świecie. Chcę zmierzyć się z tym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa i podjąć działania w związku z samotnością doświadczaną przez osoby starsze, opiekunów osób chorych czy osób, które straciły bliskich - wszystkich tych, którzy nie mają nikogo z kim mogliby porozmawiać i podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami” - mówiła Theresa May w oficjalnym oświadczeniu. 

Zobacz również: Samotność zaczyna rządzić Twoim życiem? Te sposoby sprawią, że pozbędziesz się jej raz na zawsze

Brzmi jak political fiction albo scenariusz kolejnego odcinka serialu “Black Mirror”? A jednak - stanowisko minister ds. samotności oficjalnie objęła Tracey Crouch. To odpowiedź na epidemię samotności, która rozprzestrzenia się na Wyspach Brytyjskich. Według oficjalnych danych aż 9 milionów Brytyjczyków żyje w pojedynkę - to 13 proc. całego społeczeństwa. 

O tym, że samotność to poważny problem już od dawna alarmują także specjaliści. Udowodniono, że samotność i izolacja społeczna mają gorszy wpływ na zdrowie niż wypalanie 15 papierosów dziennie 

- przekonywał w rozmowie z “The Times” Mark Robinson, szef organizacji charytatywnej Age UK, działającej na rzecz osób starszych. Z kolei według badań prof. Johna T. Cacioppo z Uniwersytetu w Chicago brak towarzystwa i wsparcia emocjonalnego zabija dwukrotnie szybciej niż otyłość. 

Teraz brytyjscy politycy ma nowy – i bardzo osobliwy -  sposób na walkę z samotnością. Postulują, aby każdej osobie, która cierpi z powodu osamotnienia była wypisywana recepta na... kota, który miałby dotrzymywać jej towarzystwa. 

Kot na receptę. Tak Wielka Brytania chce walczyć z samotnością 

Recepta na kota to pomysł brytyjskich polityków zrzeszonych w grupie o nazwie The All-Party Parliamentary Group on Cats. Członkowie parlamentu przygotowali obszerny raport na temat tego, w jaki sposób koty mogłyby przysłużyć się społeczeństwu. Zdaniem polityków organizacje zdrowotne oraz władze lokalne powinny rozpocząć pilotażowy program zwalczania samotności z pomocą kotów. 

Posłowie zrzeszeni w ramach The All-Party Parliamentary Group on Cats przeprowadzili ankietę, z której wynika, że 80 proc. właścicieli kotów przyznało, że dzięki tym zwierzętom czują się mniej samotni. W przedziale wiekowym 18-34 lata wskaźnik takiej odpowiedzi był jeszcze wyższy i wyniósł 90 proc. 

Jako właścicielka kota zawsze czerpałam wielką przyjemność i szczęście z faktu posiadania kotów w moim życiu. Mogę wyznać, że koty potrafią być doskonałymi towarzyszami i dostarczać miłości, wsparcia oraz radości. Jestem szczęśliwa z faktu, że mogę przedstawić ten raport rządowi i profesjonalnym organizacjom zajmującym się tym problemem. Samotność to jeden z głównych problemów zdrowotnych, z którym boryka się wiele osób w Wielkiej Brytanii. Rola, jaką koty i inne zwierzęta domowe pełnią w jej zwalczaniu jest wciąż niedostatecznie zbadana i zasługuje na większą uwagę 

- mówiła Sherryll Murray, przewodnicząca grupy. 

Projekt poparła już organizacja charytatywna o nazwie Cats Protection. Wezwała też brytyjski rząd do pochylenia się nad raportem. Pomysł został pozytywnie oceniony także przez działaczy z organizacji o nazwie The Campaign to End Loneliness 

Co sądzicie o takim pomyśle w ramach walki z samotnością? Też jesteście zdania, że posiadanie kota czy innego zwierzaka domowego może być dobrym remedium na poczucie osamotnienia? 

Zobacz również: Im inteligentniejsza jesteś, tym dłużej pozostaniesz... singielką! Dlaczego?

Polecane wideo

30-latek ma dość samotności. Wymyślił dziwny sposób, żeby znaleźć dziewczynę
30-latek ma dość samotności. Wymyślił dziwny sposób, żeby znaleźć dziewczynę - zdjęcie 1
Komentarze (17)
Ocena: 4.65 / 5
Psiara (Ocena: 5) 20.06.2020 23:22
Osobiście uważam, że lepsze są psy. Motywują do wychodzenia z domu, są wierne i nie mają fochów że pogłaskać można je tylko jak mają na to nastrój.
zobacz odpowiedzi (3)
B.B (Ocena: 5) 20.06.2020 14:03
Oby trafiły tylko w dobre ręce
odpowiedz
Analityk (Ocena: 5) 20.06.2020 13:14
A na co im recepta? Tam można dostać kota i bez recepty
odpowiedz
Joasia (Ocena: 5) 20.06.2020 12:25
Uważam że to świetny pomysł, ale trzeba pamiętać, że kot i każde inne zwierzę, to nie zabawka! Taką decyzję trzeba bardzo przemyśleć, a przede wszystkim należy potencjalnemu opiekunowi przedstawić ew. problemy związane posiadaniem kota. Sama mam dwa i wiem jak potrafią np. coś zniszczyć. Często się wkurzam, ale kocham jeszcze bardziej i szybko zapominam :D Moja decyzja o posiadaniu kota długo we mnie dojrzewała, to nie była zachcianka i nigdy zachcianką posiadanie zwierzątka nie powinno być!!
zobacz odpowiedzi (2)
Pipa (Ocena: 1) 20.06.2020 10:47
Odwala im już widać kompletnie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie