10 zachowań, po których rozpoznasz, że ktoś za Tobą nie przepada

Wykryjesz utajonego "hejtera" nawet w gąszczu uśmiechów i komplementów.
10 zachowań, po których rozpoznasz, że ktoś za Tobą nie przepada
fot. unsplash.com (Shamin)
22.05.2020
Zuzanna Niedzielska

Dowiedzenie się tego, co tak naprawdę myślą o nas ludzie, to nie jest łatwe zadanie. Nie potrafimy przecież czytać w cudzych myślach, a trudno też ufać w 100% czyimś słowom, jeżeli wewnętrznie mamy co do nich trochę inne przeczucie. Można w końcu uśmiechać się do kogoś pomimo nienawiści.

Każdy człowiek pragnie być akceptowany przez innych. Zwłaszcza w towarzystwie paczki przyjaciół czy wśród współpracowników. Niektórzy popadają w paranoję, wmawiając sobie, że ktoś na nich krzywo spojrzał, a widząc chichoczącą grupkę osób od razu myślą, że na pewno ich obgadują. 

Zobacz również: Wystarczy sekunda, by ocenić nieznajomego na „tak” lub „nie”. Jak działa efekt aureoli?

Aby zapanować nad takimi niejasnymi sytuacjami, portal Jasna Strona stworzył listę 10 subtelnych sygnałów, które świadczą o tym, że ktoś najwyraźniej za nami nie przepada.

Zachowania, które zdradzają, że ktoś Cię nie lubi

Okazuje się, że pośród licznych komplementów i uśmiechów, jesteśmy w stanie wykryć utajonego "hejtera". Wszystko dlatego, że mowa ciała zwyczajnie nie potrafi kłamać. Jeżeli przyjrzysz się uważnie, dowiesz się, co ta osoba tak naprawdę myśli na Twój temat...

1. Zachowanie dystansu

Każdy powinien chronić swoją osobistą przestrzeń i szanować granice drugiej osoby. Jednak jeżeli ta odległość wydaje Ci się podejrzanie zbyt duża, ta osoba prawdopodobnie próbuje uniknąć bliższego kontaktu z Tobą, czyli podświadomie czuje do Ciebie niechęć. Im większy dystans ktoś tworzy, tym mniej komfortowo czuje się w Twoim towarzystwie.

2. Ton głosu

Sposób, w jaki rozmawiamy, zawsze zdradza nasze prawdziwe intencje. Nawet sztucznie przyjazny głos załamie się, jeśli wcale nie mamy tego na myśli. 

  • Wysoki i zbyt słodki jest oznaką zniecierpliwienia,
  • Powolna i leniwa rozmowa zdradza nudę i brak kontaktu pomiędzy ludźmi,
  • Szybkie wyrzucanie z siebie słów świadczy o tym, że mówca próbuje coś ukryć.

Jeżeli głos Twojego znajomego nie jest przy Tobie zrelaksowany i naturalny, to ta osoba chyba zbytnio za Tobą nie przepada...

3. Ignorowanie Cię

Jeżeli Twój rozmówca często zerka na telefon (a może nawet bawi się nim i wysyła wiadomości do innych w tym samym czasie) i w ogóle nie jest zainteresowany tym, co masz do powiedzenia, to chyba nie znaczysz dla niego za wiele. To równie dobrze mogłaby być kukiełka i on prawdopodobnie nie zauważyłby różnicy. Tak samo w przypadku osób, które mówią wyłącznie o sobie, często przerywają, nie słuchają i po raz setny opowiadają Ci te samą historię... Chyba się dla nich nie liczysz, co?

4. Udawany uśmiech

Szczery uśmiech łatwo rozpoznać nawet z daleka. Angażują się w niego prawie wszystkie mięśnie twarzy. Śmieją się nie tylko usta, ale i nasze oczy, ciało, właściwie cali jesteśmy radośni. Uśmiech fałszywy nie ukaże ani jednej zmarszczki na twarzy, dlatego zawsze sprawia wrażenie wymuszonego. 

5. Zaciśnięte usta

Ściągnięte i przygryzione wargi to sygnał, który pokazuje, że ktoś nie czuje się z nami dobrze. To obronna reakcja organizmu na stresującą sytuację. Zwężone usta to może być też np. niechęć do omawianego tematu, dlatego zanim wyciągniesz pochopne wnioski, zbadaj okoliczności.

6. Unikanie kontaktu wzrokowego

Brak kontaktu wzrokowego może sugerować, że dana osoba Cię nie lubi, a może nawet wcale nie szanuje. Ktoś najwyraźniej obawia się, że dostrzeżesz w jego oczach prawdziwe intencje, która stara się ukryć za wszelką cenę. Głębokie spojrzenie sobie w oczy to niczym spotkanie z duszą drugiego człowieka. Taka gotowość pojawia się, gdy chcemy być z kimś naprawdę blisko. Wyjątkiem są przypadki, kiedy ktoś cierpi na społeczny lęk, albo zwyczajnie ma niepodzielną uwagę.

7. Odwracanie stóp

Jeżeli rozmówca nie jest zainteresowany dialogiem z Tobą, jego stopy naturalnie odwrócą się w przeciwnym kierunku, to udowodnione. Nie muszą to być same stopy, ale i nawet cały tors. To sygnał wewnętrznej negacji. Zauważ, że kiedy kogoś bardzo lubimy, odruchowo zbliżamy się w jego kierunku.

8. Dotykanie lub drapanie szyi 

Jeżeli zauważysz taki gest, bardzo możliwe, że ta osoba właśnie Cię okłamuje, albo nie zgadza się z tym, co mówisz. Drapanie się po szyi jest też oznaką lęku, napięcia i braku pewności siebie. Żadna z tych emocji nie wskazuje na to, że ktoś czuje się przy Tobie dobrze.

9. Układ rąk

Przyjęcie takiej obronnej postawy jak skrzyżowane ręce podkreśla dystans pomiędzy rozmówcami. Taka osoba nie czuje się pewnie i podświadomie dodaje sobie w ten sposób trochę bezpiecznej przestrzeni. Jeżeli Twój rozmówca zamiast na kolanach czy stole kładzie ręce na podłokietnikach krzesła to wiedz, że w środku tak naprawdę nie jest zainteresowany rozmową i szykuje się do wyjścia.

10. Naśladowanie mowy ciała

Kiedy darzymy kogoś sympatią, podświadomie kopiujemy cały szereg jego zachowań i sposobu bycia, naśladując przy tym mowę jego ciała. Ludzie, którzy się lubią, robią nawet podobne miny! Możesz to sprawdzić podczas rozmowy, zmieniając układ tego, jak siedzisz. Jeżeli osoba za Tobą podąży to oznacza, że dobrze się dobraliście. 

 

Nie trać czasu i energii na podtrzymywanie zbędnej znajomości, która w żaden sposób nie przypomina zdrowej relacji. Jeżeli często zauważasz takie sygnały, zapytaj o uczucia wprost, albo sama zdystansuj się i znajdź osobę, która będzie dla Ciebie bardziej otwarta.

Zobacz również: 10 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

Polecane wideo

Ten facet ma taką twarz, że pasuje mu każdy rodzaj zarostu. W której wersji jest najprzystojniejszy?
Ten facet ma taką twarz, że pasuje mu każdy rodzaj zarostu. W której wersji jest najprzystojniejszy? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.05.2021 17:05
nie do konca sie zgodze z tym artykulem.takie sygnaly moga tez swiadczyc o niesmialosci osoby.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2021 10:58
Kikedys, w pociagu uslyszalam historie, ktora mi przypomniala normalnosc. Mloda dziewczyna mowi, ze wykladowczyni zwrocila sie do studentki , przy wielu obecnych , mowiac, ze jest chora na anoreksje. Dxiewczyna, ktora to opowiadala mowi : czulam jak bije mi w ciszy serce.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.05.2020 15:36
Ja z kolei jestem osobą dość nieśmiałą i czasem mi się wydaje, że robię te wszystkie rzeczy nawet kiedy rozmawiam z osobami które lubię. Po prostu nie jestem zbyt pewna siebie i często czuję się oniesmielona podczas rozmowy. Mam nadzieję, że ludzie nie odbierają mnie przez to źle...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 22.05.2020 16:30
Ja np jak kogos nie lubie to faktycznie nie jestem w stanie patrzec tej osobie w oczy. Czuje, ze jakbym spojrzala to na pewno by widzieli niechec na mojej twarzy. Mam bardzo zywa mimike...
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie