Polacy odkryli nowe hobby na kwarantannie. Jakie?

Nasze pasje uległy pozytywnej zmianie.
Polacy odkryli nowe hobby na kwarantannie. Jakie?
Fot. Unsplash
14.05.2020

Epidemia koronawirusa zmusiła Polaków do pozostania w domach i znacząco wpłynęła na ich sfery życia prywatnego. Zamknięte zostały instytucje kultury i rozrywki, obiekty sportowe czy lokale, w których spotykali się z przyjaciółmi. Odwoływane są także masowe imprezy i koncerty. Dzieci nie uczęszczają do szkół, ani na zajęcia dodatkowe. Ma to ogromny wpływ na rozwój naszych pasji i zainteresowań. Okazuje się jednak, że z pomocą internetu, w warunkach domowych, można rozwinąć wiele cennych zajawek. Polacy na kwarantannie nie próżnują i rozwijają się, mimo trudnej sytuacji. Sprawdźmy, jak zmieniły się ich preferencje.

Zobacz również: 11 codziennych nawyków, które podniosą Twoją produktywność w domu

Zainteresowania Polaków na kwarantannie

Polacy z powodu zamkniętych instytucji mimowolnie musieli odmienić swój styl życia. Takie pasje jak kino, muzyka i koncerty, teatr, taniec czy języki obce będą musiały poczekać. Zespół analityczny portalu Picodi.com sprawdził, jak przeobraziły się zainteresowania użytkowników w czasie kwarantanny za pomocą narzędzia Google Trends. Pod lupę zostały wzięte popularne hobby, a następnie zestawione z tym samym okresem rok wcześniej. Różnica była znacząca.

Kursy online

Prawdziwe boom przypadło na rozwój osobisty w postaci zdalnych kursów internetowych. Ich popularność wzrosła aż o 400! To najlepszy wynik spośród wszystkich wyszukiwanych haseł. Mogła mieć na to również wpływ niepewna sytuacja na rynku pracy i poszukiwanie nowych alternatyw lub chęci przekwalifikowania się.

Domowa siłownia

Na drugim miejscu uplasowały się wszelkie ćwiczenia online, zastępujące tradycyjną wizytę na siłowni. Joga, treningi interwałowe czy siłowe, stretching co tylko wybierzemy. Tutaj odnotowano wzrost o 285%. Polacy są bardzo aktywni.Wow!

Zobacz również: Home office. Jak efektywnie zarządzać sobą podczas pracy zdalnej?

Seriale

Gdy kina są zamknięte, ratują nas już tylko serwisy streamingowe. To właśnie seriale zajęły trzecie miejsce w rankingu popularności i uzyskały wzrost o 185% względem roku ubiegłego.

Hobby manualne

Poza powyższą czołówką, wielu Polaków żywnie zainteresowało się cennymi umiejętnościami, które można zdobyć i wykorzystywać w warunkach domowych. Wśród nich znalazła się kaligrafia, czyli sztuka estetycznego i starannego pisania (aż 90%!), kolaż (82%), majsterkowanie (79%), szycie (59%), sztuka składania papieru, czyli japońskie origami (39%), rysowanie czy szydełkowanie.

Rusz głową!

Na kwarantannie Polacy odkryli też potrzebę pobudzenia szarych komórek, dlatego chętnie sięgają po różnego typu gry (karciane, online, planszowe, komputerowe, puzzle), a także krzyżówki i klasycznie książki. Filmy uzyskały taki sam wzrost jak czytanie.

Medytacja

W czasie dużego niepokoju, użytkownicy chętnie wyszukiwali informacji na temat redukcji stresu w postaci medytacji. To sztuka, którą najłatwiej opanować właśnie w domu. Tu zanotowano wzrost o 69%, tuż obok Podcastów.

wykres zainteresowań

Źródło: Picodi.com

Okazuje się, że wszelkie aktywności wymagające wychodzenia z domów znacząco spadły. Mniejszym zainteresowaniem cieszy się też nauka języków obcych. Czy może to mieć związek z zamknięciem granic? Bardzo prawdopodobne. Najwyraźniej nie jest to teraz priorytet dla Polaków.

Zobacz również: Ta wiadomość ucieszy każdego: Możesz odpuścić siłownię. Wystarczy, że wypijesz kieliszek czerwonego wina

Polecane wideo

Jessica Mercedes: Kwarantannę spędza w nowojorskim pałacu, czyli swoim mieszkaniu
Jessica Mercedes: Kwarantannę spędza w nowojorskim pałacu, czyli swoim mieszkaniu - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Karolina (Ocena: 5) 18.05.2020 10:11
Bardzo polubiłam grać w planszówki z rodziną, gdzie wcześniej nikt z nas nie miał na to czasu. Jedną z naszych ulubionych w którą dość często gramy jest Lombard. Życie pod zastaw. Wcielamy się w niej w rolę głównych bohaterów tego słynnego serialu i rywalizujemy ze sobą o uznanie szefa i jak największą ilość gotówki :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie