Drobne codzienne zwyczaje, które najbardziej niszczą środowisko. Oto, czym możesz je zastąpić

Zmiana jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Drobne codzienne zwyczaje, które najbardziej niszczą środowisko. Oto, czym możesz je zastąpić
Fot. Unsplash
23.04.2020

W cieniu pandemii koronawirusa nasze dotychczasowe problemy siłą rzeczy i w naturalny sposób zeszły na drugi plan. Niestety wcale nie oznacza to, że zniknęły na dobre. A jednym z najbardziej palących problemów ludzkości w XXI wieku jest bez wątpienia kryzys klimatyczny. Eksperci już od lat alarmują - mamy jeszcze tylko 11 lat na to, aby zapobiec katastrofie klimatycznej, która spowoduje nieodwracalne zmiany w naszej planecie. 

Zobacz również: Wciąż nie wierzysz w kryzys klimatyczny? Oto, jak już wkrótce go odczujesz

Wczoraj, 22 kwietnia, po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień ZiemiTego dnia wiele organizacji dbających o środowisko organizuje różne akcje zachęcające nas wszystkich do podjęcia konkretnych kroków w celu ochrony naszej planety przed dalszymi zanieczyszczeniami. Okazuje się, że nawet najbardziej błahe, codzienne zwyczaje mogą mieć katastrofalne skutki dla środowiska. Warto zdać sobie z tego sprawę oraz dowiedzieć się, jak można skutecznie się ich wyzbyć. 

Codzienne zwyczaje, które niszczą środowisko

Problem: jesz czerwone mięso 

Produkcja czerwonego mięsa, zwłaszcza wołowiny, wiąże się z olbrzymimi szkodami dla środowiska. Aby wyprodukować jeden kilogram tego mięsa należy zużyć aż 15,5 tys. litrów wody! Co więcej, co roku ogromne połacie lądu przekształcane są w pastwiska albo w tereny pod uprawę roślin pastewnych z myślą o zapewnieniu pożywienia zwierzętom hodowlanym. Produkcja mięsa powoduje też emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. 

Rozwiązanie: ogranicz spożycie mięsa 

Coraz więcej osób stopniowo przechodzi na dietę roślinną nie tylko ze względów zdrowotnych i dla lepszego samopoczucia, ale także z troski o środowisko. Warto zacząć ograniczać spożycie produktów pochodzenie zwierzęcego i szukać dla nich zdrowszych wege zamienników. Podziękuje ci za to nie tylko twój organizm, ale także środowisko. 

Codzienne zwyczaje, które niszczą środowisko

Fot. Unsplash.com
Problem: marnujesz jedzenie 

Często zdarza się, że podczas wizyty w sklepie spożywczym poddajemy się różnego rodzaju impulsom i robimy niepotrzebne zapasy. Kupujemy zbyt dużo żywności, której nie jesteśmy w stanie spożyć, wobec czego wiele produktów psuje się i jesteśmy zmuszeni je wyrzucić. Podobnie robimy z resztkami z obiadu. To z kolei negatywnie przekłada się na środowisko, ponieważ odpady organiczne odpowiadają za znaczną część emisji metanu do atmosfery z wysypisk śmieci. Niestety aż 95 proc. resztek jedzenia ląduje właśnie na wysypiskach. 

Rozwiązanie: zacznij kompostować 

Jeśli jeszcze nie masz w domu pojemnika na odpadki bio, koniecznie się w niego zaopatrz. Możesz wrzucać odpadki organiczne bezpośrednio do specjalnego pojemnika albo do takiego wypełnionego ziemią. Powinny lądować w nim wszystkie resztki jedzenia, możesz wrzucać też do niego np. zwiędłe kwiaty. Pamiętaj, żeby nie dodawać do kompostu resztek produktów pochodzenia zwierzęcego. Kiedy kompost zacznie się rozkładać otrzymasz ziemię bogatą w składniki odżywcze - idealne do założenia przydomowego ogródka albo uprawy warzyw we własnym mieszkaniu. 

Problem: pijesz dużo kawy 

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez porannej kawy. A potem małej filiżanki w południe. Oraz obowiązkowo po obiedzie. Niektórzy raczę się jeszcze małą kawą pod wieczór - tak dla smaku. Niestety nadmierne spożywanie kawy ma bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko. Hodowanie ziaren kawy wykańcza ekosystemy i często prowadzi do wycinki lasów.  

Rozwiązanie: przestaw się na kawę shade-grown 

Co to takiego? Jak sama nazwa wskazuje jest to kawa, która rosła w cieniu innych drzew. To właśnie jest najbardziej naturalne środowisko dla kawy, a podczas jej produkcji żadne drzewa nie zostały wycięte. Dzięki temu lasy tropikalne mogą wciąż trwać, a wraz z nimi ich różnorodne ekosystemy, będące domem dla tysięcy gatunków zwierząt.  

Problem: używasz jednorazowych środków higienicznych 

Większość tradycyjnych produktów menstruacyjnych dla kobiet, takich jak podpaski czy tampony raczej nie mają zbyt wiele wspólnego z ochroną środowiska. Są wykonane z materiałów, których nie można poddać recyklingowi, a zatem są jednorazowe. Do tego nie są biodegradowalne, więc w dużym stopniu zanieczyszczają naszą planetę. 

Rozwiązanie: stosuj produkty wielorazowego użytku 

Na szczęście istnieje wiele możliwości, aby uczynić swój okres zero waste. Coraz więcej firm oferuje podpaski wielokrotnego użytku, tampony przyjazne środowisku (wykonane np. z gąbki), rosnącą popularnością cieszy się także wygodna bielizna menstruacyjna oraz kubeczki. Możliwości jest naprawdę wiele i każda kobieta powinna bez problemu znaleźć coś dla siebie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Raquel (@eco_raquel)

Problem: kupujesz wodę w plastikowych butelkach 

Trudno wyobrazić sobie życia bez wody pitnej. Właściwie jest to po prostu niemożliwe. Zawsze mamy w domu przynajmniej jedną butelkę z wodą, albo kupujemy ją w dużych sześciopakach, aby zaoszczędzić sobie wycieczek do sklepu. Niestety to jedna z najgorszych rzeczy, jakie możemy zrobić naszej planecie. W każdej minucie produkowane są miliony nowych plastikowych butelek, a zaledwie 7 proc. z nich jest poddawanych recyklingowi. Wniosek nasuwa się sam - dosłownie toniemy w plastiku. 

Rozwiązanie: korzystaj z butelek wielorazowych 

To naprawdę proste. Wystarczy zaopatrzyć się w bidon albo butelkę wielorazowego użytku i mieć ją zawsze przy sobie. Jeśli postawisz na butelkę z filtrem, możesz bez obawy pić także wodę z kranu. Co więcej, fontanny wody pitnej stają się coraz bardziej dostępne w wielu miastach, więc nie powinnaś mieć najmniejszego problemu z tym, aby napełnić swoją butelkę wielokrotnego użytku za każdym razem, gdy już ją opróżnisz. 

Zobacz również: Kosmetyki nalejesz do własnej butelki. Rewolucyjne zmiany w Rossmannie

Polecane wideo

Kilka miesięcy temu zrezygnowała z pielęgnacji twarzy. Zobacz, jak zareagowała jej skóra
Kilka miesięcy temu zrezygnowała z pielęgnacji twarzy. Zobacz, jak zareagowała jej skóra - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 1) 24.04.2020 07:28
Sprawdzajcie co wypisujecie przed publikacją - do wyprodukowania 1 kg mięsa wołowego trzeba zużyć 15 415 litrów wody, a nie 15,5 litra.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.04.2020 23:17
Cyt.,,odpady organiczne odpowiadają za znaczną część emisji metanu do atmosfery z wysypisk śmieci...,, - Dlatego jest coś takiego jak spalarnie śmieci, żeby nie zanieczyszczać naszej planety odpadami na wysypiskach.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie