Jak uniknąć mandatu od policji? Wpis tego prawnika to hit Internetu

Naprawdę warto zastosować się do jego wskazówek.
Jak uniknąć mandatu od policji? Wpis tego prawnika to hit Internetu
Fot. iStock
14.04.2020

Trwa przymusowa kwarantanna domowa spowodowana pandemią koronawirusaMożliwość swobodnego przemieszczania się została bardzo ograniczona. Zgodnie z nowymi wytycznymi wychodzenie z domu jest obecnie możliwe w trzech przypadkach: dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem oraz załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.  

Zobacz również: Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem. 15 zmian, o których trzeba pamiętać

Niestety ten ostatni zapis budzi więcej pytań niż odpowiedzi i pozostawia olbrzymie pole do interpretacji, o czym setki ludzi przekonuje się każdego dnia. Zgodnie z informacjami, które pojawiły się na rządowych stronach do “spraw niezbędnych do życia codziennego” można zaliczyć m.in. jednorazowe wyjście na dwór w celach rekreacyjnych, takich jak spacer czy bieganie. Jednak zdaniem wielu policjantów patrolujących miejskie ulice jest zupełnie inaczej. Niemalże codziennie w Sieci pojawiają się nagrania z interwencji policyjnych wobec obywateli, którzy wyszli z domu na rower czy na jogging, a którzy są karani przez mundurowych wysokimi mandatami. Ci, którzy decydują się ich nie przyjąć dostają wezwanie do sądu. 

W związku z tym trudno się dziwić, że w Internecie aż roi się od pytań dotyczących tego, co wolno, a czego nie wolno robić w związku z nowymi obostrzeniami, jak interpretować niejasne przepisy oraz jakie są uprawnienia policjantów. Niestety wydaje się, że nie ma jednoznacznych odpowiedzi na te pytania. Ale wpis pewnego prawnika może okazać się bardzo przydatny, jeśli zdarzy nam się trafić na wyjątkowo nadgorliwy patrol policyjny. Adwokat Piotr Dobrowolski podzielił się na swoim profilu na Facebooku wpisem na temat tego, jak rozmawiać z policjantami, jeśli zostaniemy zatrzymani przez nich na ulicy. Jego wskazówki z pewnością mogą pomóc uniknąć otrzymania mandatu albo wezwania do sądu. Oto, co w takiej sytuacji radzi prawnik.

Koronawirus: jak uniknąć mandatu od policji?

Fot. iStock

Koronawirus: jak uniknąć mandatu od policji?

 1. Jeśli policjant pyta skąd i dokąd jedziesz, po prostu mu odpowiedz. Zwięźle, bez zadawania dziesiątek pytań o podstawę prawną takiego pytania, itd. Prosta, logiczna odpowiedź może być najprostszą drogą do miłego pożegnania i pozwolenia Ci ruszyć w dalszą drogę. 
 2. Tak, istnieją daleko idące wątpliwości co do legalności wprowadzonych zakazów. Tak, mówi się o tym, że doszło do przekroczenia delegacji ustawowej (rozporządzenie ustanawia dalej idące zakazy, niż pozwala na to ustawa). Ale... 
 3. Policjant nie jest wybitnym znawcą prawa, zasad techniki prawodawczej, a tym bardziej konstytucjonalistą. Policjant musi znać prawo, ale naprawdę oczekiwanie, że będzie z Tobą toczył na ulicy dyskusję o tym, czy zakaz przemieszczania się jest zgodny z Konstytucją, czy nie skończy się po prostu ukaraniem. Takie ma polecenie i je wykonuje. Nie licz na to, ze półgodzinna dyskusja o hierarchii źródeł prawa, czy bezpośrednim stosowaniu Konstytucji go przekona. Prędzej zirytuje. Zostaw te argumenty dla sądu. 
 4. Możesz przemieszczać się, jeśli wynika to z Twoich obowiązków służbowych (np. dojeżdżasz do pracy) i w sprawach związanych z zaspokajaniem podstawowych potrzeb życiowych. Jeśli jedziesz na zakupy, do lekarza, żadnego zakazu nie łamiesz. Miej przygotowaną krótką i logiczną argumentację na tę okoliczność. Skąd, dokąd i po co się przemieszczasz. 
 5. Jeśli policjant zdecyduje się na nałożenie na Ciebie mandatu, a się z nim nie zgadzasz, pro prostu odmów przyjęcia. Bez gadania i uzasadniania, bo nie jest to nikomu do niczego potrzebne. Masz takie prawo i nie musisz tłumaczyć dlaczego. W sądzie będziesz mieć okazję wyłożyć swoje racje. 
 6. Odmowa przyjęcia mandatu nie sprawi, że dostaniesz jakiś wyrok zaoczny i nie będziesz mieć możliwości wypowiedzenia się. Policjant skieruje sprawę do sądu, a ten wyda wyrok nakazowy. Możesz w terminie 7 dni wnieść od niego sprzeciw, który nie wymaga żadnego uzasadnienia. Wystarczy, że z jego treści wynika, że nie zgadzasz się z wyrokiem. I wtedy w postępowaniu przed sądem możesz ponosić wszystkie swoje racje. 
 7. Najlepiej unikaj takich spotkań i siedź w domu. Zadaj sobie pytanie - czy ważniejsze jest zdrowie Twoje i bliskich, czy potrzeba udowadniania na ulicy, kto ma rację. Takie jest moje zdanie. Możesz mieć naturalnie inne. 
 8. Mnie również oburza postawa polityków, którzy nakładają na nas zakazy, a sami je ignorują. 
 9. Ten post nie jest sponsorowany, nikogo nie broni, ani nie pochwala. To analiza sytuacji, w jakiej możesz się znaleźć i moja wskazówka, jak sobie z nią poradzić. 
 10. Ten post to nie porada prawna. 
 11. ️Policja może ukarać Cię mandatem, którego masz prawo nie przyjąć. Wtedy sprawa trafia do sądu. Może też skierować wniosek do Sanepidu o nałożenie administracyjnej kary pieniężnej. Tutaj powstaje problem w postaci jej natychmiastowej wykonalności. Istnieje obawa szybkiej egzekucji w trybie administracyjnym. Taka kara jest jednak również zaskarżalna i można wnosić o wstrzymanie rygor wykonalności. 

Na koniec wpisu prawnik dodał, że w osobnej notce postara się wyjaśnić wątpliwości co do legalności zakazu przemieszczania się. Jego post został udostępniony już ponad 9 tys. razy i z miejsca stał się hitem Internetu.  

Zastosujecie się do tych porad w razie spotkania z policyjnym patrolem? Zdarzyło wam się zostać zatrzymanym przez policję na ulicy w dobie kwarantanny? 

Zobacz również: Życie po koronawirusie już nigdy nie będzie takie samo. Oto możliwe scenariusze

Polecane wideo

Zdjęła koronę i poszła pomagać. Miss Anglii wraca do zawodu lekarki, by leczyć zakażonych
Zdjęła koronę i poszła pomagać. Miss Anglii wraca do zawodu lekarki, by leczyć zakażonych - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie