Przymusowa kwarantanna domowa spowodowana koronawirusem trwa już miesiąc i niestety póki co wcale nie dobiega końca. Już od 19 kwietnia 2020 roku w naszym kraju zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią. Obowiązkowe będzie m.in. noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, zostało więc tylko parę dni, aby zaopatrzyć się w to niezbędne akcesorium.
Zobacz również: Zauważyłaś, że na kwarantannie z Twoim apetytem dzieje się coś dziwnego? Eksperci tłumaczą to zjawisko
Nieustanne przebywanie w czterech ścianach coraz częściej daje o sobie znać w negatywny sposób. Wiele osób skarży się nie tylko na nudę i brak ruchu, ale także na inne zaskakujące i niepokojące zjawiska, jakich doświadcza. Obserwują u siebie m.in. zmianę apetytu oraz wieczny brak energii mimo “nicnierobienia”. Teraz do tej listy należy dopisać także problemy ze snem, a właściwie - ze snami. Okazuje się, że od paru tygodni wiele osób każdej nocy przeżywa wyjątkowo żywe i intensywne sny, a przyczyn tego stanu rzeczy upatrują właśnie w przedłużającej się kwarantannie spowodowanej pandemią koronawirusa.
Quarantine dreams are seriously messed up.
— Harlan Coben (@HarlanCoben) April 9, 2020
Has anyone noticed that since the quarantine started you’ve been having vivid dreams that you remember in detail? Or is it just me
— Angela Babicz (@angelababicz) April 4, 2020
Not only have I been experiencing sleep paralysis, aka waking up unable to move thinking a man is in my room, but finally when I did fall asleep last night I dreamt all my teeth fell out ☺️???⛓??WHO ELSE IS HAVING HORRIBLE DREAMS IN QUARANTINE
— Alexandra Cooper (@alexandracooper) April 6, 2020
Czy mają rację? Eksperci przekonują, że jak najbardziej tak oraz wyjaśniają, co mają ze sobą wspólnego tzw. lockdown spowodowany koronawirusem oraz dziwne sny.
Kiedy mamy podwyższony poziom stresu, często doświadczamy zwiększonego poziomu żywych snów. Nasz mózg zostaje zalewany różnymi rodzajami neuroprzekaźników i substancji chemicznych, takich jak adrenalina i epinefryna. Gdy są one aktywowane, nawet za dnia, mogą pozostać obecne gdy śpisz, co może zakłócić regularny cykl snu i spowodować intensywne sny
- wyjaśniała psycholożka Courtney Bancroft w rozmowie z mediami. Ekspertka dodała także, że takie wyjątkowo żywe sny przeważnie są oznaką stresu.
Jeśli doświadczasz wysokiego poziomu stresu, twoja zdolność do odprężenia się zapadnięcia w normalny, głęboki sen zostaje zaburzona. Twój mózg próbuje zachować czujność i właśnie z tego powodu wiele osób ma trudności z zasypianiem albo bardziej intensywne, stresujące sny.
Doświadczyliście tego zaskakującego zjawiska w czasie domowej kwarantanny? Jaki sen zaskoczył was najbardziej?
Zobacz również: Siedzisz w domu i nic nie robisz, a i tak jesteś wyczerpana? Eksperci wyjaśniają ten dziwny stan rzeczy