Męczą Cię wyjątkowo intensywne i dziwne sny? Nie jesteś sama. Wszystkiemu winna kwarantanna

Koronawirus zawładnął także naszymi snami - i to dosłownie.
Męczą Cię wyjątkowo intensywne i dziwne sny? Nie jesteś sama. Wszystkiemu winna kwarantanna
Fot. Unsplash
14.04.2020

Przymusowa kwarantanna domowa spowodowana koronawirusem trwa już miesiąc i niestety póki co wcale nie dobiega końca. Już od 19 kwietnia 2020 roku w naszym kraju zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią. Obowiązkowe będzie m.in. noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, zostało więc tylko parę dni, aby zaopatrzyć się w to niezbędne akcesorium. 

Zobacz również: Zauważyłaś, że na kwarantannie z Twoim apetytem dzieje się coś dziwnego? Eksperci tłumaczą to zjawisko

Nieustanne przebywanie w czterech ścianach coraz częściej daje o sobie znać w negatywny sposób. Wiele osób skarży się nie tylko na nudę i brak ruchu, ale także na inne zaskakujące i niepokojące zjawiska, jakich doświadcza. Obserwują u siebie m.in. zmianę apetytu oraz wieczny brak energii mimo “nicnierobienia”. Teraz do tej listy należy dopisać także problemy ze snem, a właściwie - ze snami. Okazuje się, że od paru tygodni wiele osób każdej nocy przeżywa wyjątkowo żywe i intensywne sny, a przyczyn tego stanu rzeczy upatrują właśnie w przedłużającej się kwarantannie spowodowanej pandemią koronawirusa 

Dziwne sny w dobie pandemii koronawirusa

Czy mają rację? Eksperci przekonują, że jak najbardziej tak oraz wyjaśniają, co mają ze sobą wspólnego tzw. lockdown spowodowany koronawirusem oraz dziwne sny. 

Kiedy mamy podwyższony poziom stresu, często doświadczamy zwiększonego poziomu żywych snów. Nasz mózg zostaje zalewany różnymi rodzajami neuroprzekaźników i substancji chemicznych, takich jak adrenalina i epinefryna. Gdy są one aktywowane, nawet za dnia, mogą pozostać obecne gdy śpisz, co może zakłócić regularny cykl snu i spowodować intensywne sny 

- wyjaśniała psycholożka Courtney Bancroft w rozmowie z mediami. Ekspertka dodała także, że takie wyjątkowo żywe sny przeważnie są oznaką stresu. 

Jeśli doświadczasz wysokiego poziomu stresu, twoja zdolność do odprężenia się zapadnięcia w normalny, głęboki sen zostaje zaburzona. Twój mózg próbuje zachować czujność i właśnie z tego powodu wiele osób ma trudności z zasypianiem albo bardziej intensywne, stresujące sny. 

Doświadczyliście tego zaskakującego zjawiska w czasie domowej kwarantanny? Jaki sen zaskoczył was najbardziej? 

Zobacz również: Siedzisz w domu i nic nie robisz, a i tak jesteś wyczerpana? Eksperci wyjaśniają ten dziwny stan rzeczy

Polecane wideo

Pillow Challenge podbija Instagram. Efekty są zaskakująco szykowne
Pillow Challenge podbija Instagram. Efekty są zaskakująco szykowne - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.04.2020 16:43
Ja nawet nie pamiętam większości snów bo ciągle się budzę. Mam niespokojny sen i ciągle boje się czy uda mi się znaleźć pracę, ktora straciłam przez tego koronawirusa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.04.2020 16:19
Mi się dzisiaj śniło, że pomagałam wybrać sukienkę transseksualiście. W sumie spoko było, fajnie się bawiliśmy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie