Ile kolorów widzisz na tym obrazku? Tylko geniusz zobaczy je wszystkie

Interpretacja wyników tego eksperymentu jest naprawdę niesamowita!
Ile kolorów widzisz na tym obrazku? Tylko geniusz zobaczy je wszystkie
Fot. www.derval-research.com
06.04.2020

Mogłoby się wydawać, że wszyscy patrzymy na świat zupełnie tak samo, ale to tylko złudzenie. Aby się o tym przekonać wystarczy przypomnieć sobie chociażby słynną niebiesko-czarną, czy też biało-złotą sukienkę. Swojego czasu o prawdziwy kolor kreacji kłócił się cały Internet. To tylko potwierdza, że każdy z nas patrzy na świat z zupełnie inną percepcją.

Zobacz również: Białe czy czarne? Cały Internet kłóci się o kolor tych butów od Louis Vuitton

Okazuje się, że jest tak m.in. z kolorami. Podczas gdy większość z nas jest w stanie zgodzić się co do różnych barw i jednogłośnie stwierdzić przykładowo, że jeden kolor jest czerwony, a drugi niebieski, w przypadku nieco bardziej subtelnych odcieni sprawa zdecydowanie się komplikuje. Najlepiej obrazuje to test stworzony przez profesor Dianę Derval, ekspertkę z dziedziny neuro-marketingu. Na podstawie tego testu każdy z nas może się przekonać, ile czopków posiada. W tym miejscu warto wyjaśnić, czym są czopki, zwane kiedyś słupkami. To światłoczułe receptory siatkówki oka, które zawierają specyficzne błonowe białka receptorowe, absorbujące światło w różnych zakresach długości fali. To właśnie czopki umożliwiają nam widzenie kolorów.

Ile kolorów widzisz na obrazku przygotowanym przez Dianę Derval?

Aby przekonać się, ile czopków posiadasz, spójrz na poniższy obrazek i odpowiedz na pytanie, ile różnych kolorów na nim widzisz.

Ile kolorów widzisz na obrazku autorstwa Diany Derval?

Fot. www.derval-research.com

A oto interpretacja wyników testu stworzonego przez profesor Derval:

  • Mniej niż 20 kolorów: jesteś dichromatykiem, co oznacza, że masz w siatkówce tylko 2 typy czopków. Do tej grupy zalicza się ok 25 proc. populacji, a także... psy. Zdaniem prof. Derval dichromatycy najczęściej wybierają ubrania w takich kolorach jak beżowy, niebieski i czarny.
  • Między 20 a 32 kolorów: jesteś trichromatykiem, a więc posiadasz 3 typy czopków, podobnie jak 50 proc. populacji. Twoje czopki rejestrują barwy w zakresie fioletu, koloru niebieskiego, zielonego, a także czerwonego.
  • Między 33 a 39 kolorów: jesteś tetrachromatykiem, czyli w twojej siatkówce znajdują się cztery typy czopków. To zupełnie tak samo, jak pszczoły! Tetrachromatycy stanową 25 proc. społeczeństwa. Zdaniem prof. Derval wyjątkowo nie lubią koloru żółtego, który wyjątkowo ich irytuje.
  • Ponad 39 kolorów: niektóre osoby sprawdzające się w teście prof. Derval przekonują, że są w stanie zobaczyć więcej niż 39 kolorów. Jednak sama autorka wyjaśnia, że obrazek składa się z dokładnie 39 odcieni. Skąd więc wyższa liczba? Zdaniem prof. Derval prawdopodobnie zareagowałaś na kontrasty między kolorami.

A ty ile kolorów widzisz na obrazku?

Zobacz również: Internauci bezskutecznie szukają pszczoły na tym wiosennym obrazku. Potrafisz ją odnaleźć?

Polecane wideo

Najpiękniejsza twarz na świecie należy do 15-latki. Fani nie mają wątpliwości
Najpiękniejsza twarz na świecie należy do 15-latki. Fani nie mają wątpliwości - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.04.2020 23:02
39, bardziej niż żółtego nie lubię brązu i pomarańczowego.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.04.2020 10:10
36, na żółty kolor reaguję wręcz alergicznie. Pamiętam jak byłam małym dzieckiem i mama chciała mnie koniecznie przyodziać w żółty sweterek, już wtedy był to dla mnie koszmar - sweterek był okropny a ja płakałam :D Mama natomiast wspomina nieszczęsną część garderoby zupełnie inaczej - "taki śliczny żółciutki, mięciutki miał warkoczowy splot a Ty nigdy nie dałaś się w niego ubrać". Sweterek dodatkowo był prezentem od cioci z USA także łatwo się domyślić jak bardzo moja niechęć do niego była niezrozumiała.
odpowiedz
Ewa (Ocena: 3) 06.04.2020 22:00
Zobaczyłam 35 kolorów i faktycznie nie przepadam za żółtym o ile jeszcze żółte kwiaty mi się podobają, to już w życiu nie ubiorę ubrania w kolorze żółtym i z pewnością ściany w tym kolorze są odrażające, ohydztwo.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.04.2020 09:49
Ja widzę 27 odcieni.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie