10 popularnych teorii spiskowych na temat koronawirusa. Ludzie naprawdę w to wierzą

Strach i zdrowy rozsądek nie zawsze idą w parze.
10 popularnych teorii spiskowych na temat koronawirusa. Ludzie naprawdę w to wierzą
Fot. Unsplash
20.03.2020

Nic nie zapowiadało takiego obrotu spraw. A jednak - 2020 rok ledwo się zaczął, a już przechodzi do historii jako czas ogromnej niepewności i niepokoju. Wszystko za sprawą postępującej epidemii wirusa SARS-Cov-2, która zatacza coraz szersze kręgi. Setki tysięcy chorych, coraz więcej ofiar, miliony ludzi w kwarantannie…

Zobacz również: Polskie miasta całkowicie opustoszały. Film, który to pokazuje, robi furorę w Sieci

Świat się zatrzymał i nic dziwnego, że aktualny kryzys sprzyja rozpowszechnianiu nawet najbardziej absurdalnych teorii spiskowych. Wszyscy boimy się koronawirusa - przede wszystkim dlatego, że choroba COVID-19 dla wielu z nas wciąż pozostaje zagadką. Nie wiemy, jak się przed nią bronić, do czego prowadzi i skąd się wzięła.

Niektórzy próbują odpowiedzieć na te pytania, ale w wyjątkowo niedorzeczny sposób. Najdziwniejsze przykłady zebrał serwis antyradio.pl.

mapa koronawirusa

Teorie spiskowe na temat koronawirusa

#1 To broń biologiczna

Wirus nie pojawił się samoistnie, ale miał zostać wynaleziony w Rosji, Chinach lub Stanach Zjednoczonych. Jedno imperium chciało wykończyć drugie, a sytuacja wymknęła się spod kontroli.

#2 Chodzi o depopulację

Ten tajemniczy termin oznacza nic innego, ale walkę z przeludnieniem. Niezidentyfikowana grupa rządząca światem przy pomocy wirusa próbuje pozbyć się nadmiaru ludzi.

#3 Spisek koncernów farmaceutycznych

Kiedy pojawia się realne zagrożenie, wtedy nagle zostaje opracowana szczepionka. W atmosferze paniki każdy chce ją mieć i jest w stanie dużo za to zapłacić. Choroba COVID-19 miała zostać wymyślona w celach zarobkowych.

Zobacz również: Mity na temat koronawirusa, w które powinnaś jak najszybciej przestać wierzyć. Obalają je lekarze

maseczka na twarz

#4 Zemsta na antyszczepionkowcach

Pandemia ma doprowadzić do sytuacji, kiedy rodzice przestaną mieć kontrolę nad zdrowiem i życiem swoich dzieci. Do akcji wkroczy państwo, które zacznie szczepić wszystkich bez pytania.

#5 Witamina C leczy koronawirusa

Zwolennicy teorii spiskowych są przekonani, że lekarstwo jest tanie i powszechnie dostępne, ale firmy farmaceutyczne nigdy tego nie przyznają. Inaczej każdy leczyłby się sam, a na czymś trzeba zarabiać.

#6 Wszystkiemu winne są zwierzęta

Niedorzeczny mit wielokrotnie prostowany przez naukowców, ale niestety wciąż padający na podatny grunt. Wielu ludzi pozbywa się z zwierząt domowych w obawie przed zarażeniem. Psy i koty lądują na ulicy.

#7 To reakcja organizmu na 5G

Technologia mobilna piątej generacji to coraz bardziej powszechny standard sieci komórkowej, który wywołuje spore kontrowersje. Zdaniem krytyków emituje silne promieniowanie szkodliwe dla ludzi i stąd wziął się koronawirus.

puste polki w sklepie

#8 Narzędzie kontroli

Ze wszystkich stron słyszymy, że w czasie epidemii najlepiej unikać fizycznych pieniędzy i płacić wyłącznie za pomocą karty. Ma to być narzędzie kontroli. Szybko przyzwyczaimy się do płatności bezgotówkowych, a wtedy iluminaci będą wiedzieć o nas wszystko.

#9 Koronawirus ginie w ciepłej wodzie

W popularnym łańcuszku zawarto bardzo ciekawą informację, która zaleca picie ciepłych napojów. Te mają skutecznie zabijać wirusa już w 27 stopniach. Autor poradnika najwyraźniej zapomniał, jaką temperaturę ma ludzkie ciało.

#10 Trzeba uważać na paczki z Chin

Inna teoria spiskowa mówi o tym, że wirus ma nas zniechęcić do robienia zakupów w Państwie Środka. SARS-CoV-2 wymyśliły zachodnie koncerny, które nie radzą sobie z tańszą konkurencją.

Zwolenników podobnych teorii niestety przybywa, co jest najlepszym dowodem na to, że strach to zawsze kiepski doradca.

Zobacz również: Nostradamus miał przewidzieć koronawirusa. Dokładnie opisał przebieg epidemii

Polecane wideo

Horoskop na 2020 rok dla wszystkich znaków zodiaku
Horoskop na 2020 rok dla wszystkich znaków zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (21)
Ocena: 4.43 / 5
Janek (Ocena: 1) 29.03.2020 13:33
Akurat jakiś dziennikarzyna z portalu o niezbyt poważnej nazwie "papilot" wie dokładnie co dzieje się na świecie, co jest prawdą, a co nią nie jest. Polecam kanał "Prawda Istnieje" na youtubie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.03.2020 14:02
5G, standard sieci mobilnej miałby być odpowiedzialny za koronawirusa? Większych bzdur nie czytałam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.03.2020 08:02
O koronawirusie krąży sporo spiskowych teorii tak samo o 5G to teraz je połączyli :D kto to wymyśla
odpowiedz
WTF (Ocena: 5) 23.03.2020 02:00
Ja na przeziębienie nie dostaję ŻADNYCH leków na receptę. Zalecają paracetamol (bez recepty) na wypadek gorączki, dużo płynów i wypoczynek. Skąd żeś wytrzasnął recepte na co nakmniej 3-4 leki przy przeziębieniu? jakie leki? o.0
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.03.2020 01:54
Większość jest zabawna. Wszyscy wiemy, że wirus grypy ewoluuje i każdy inny wirus też może ewoluować, to proces naturalny i powszechny w przyrodzie. Koronawirus mógł sam z siebie zmutować? mógł. Sęk w tym, że nie musiał. Jedynki nie można wykluczyć.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie