Aż 90 proc. z nas jest uprzedzonych wobec tej grupy społecznej. A to połowa ludzkości

Wnioski płynące z raportu ONZ są zatrważające.
Aż 90 proc. z nas jest uprzedzonych wobec tej grupy społecznej. A to połowa ludzkości
Fot. Unsplash
10.03.2020

Niedawno pisaliśmy o tym, że Bolt, aplikacja do zamawiania przejazdów, zorganizował dla swoich klientek wyjątkową akcję w związku z Dniem Kobiet. Firma oferuje im zniżkę w wysokości 19,9 proc. na przejazdy. Skąd taka specyficzna wartość? Ponieważ właśnie tyle wynosi w Polsce luka płacowa między mężczyznami i kobietami. W wielu firmach kobiety na takich samych stanowiskach i wykonujące taką samą pracę co mężczyźni wciąż zarabiają od nich mniej. 

Zobacz również: Bolt przygotował specjalną zniżkę na Dzień Kobiet. Niestety ma ona bardzo smutne podłoże

Akcja firmy Bolt spotkała się z wielkim odzewem w mediach, ale nie wszystkie komentarze były przychylne. Zwłaszcza mężczyźni dopatrują się w niej przejawu... dyskryminacji. Wielu z komentujących wyraża także niedowierzanie w istnienie luki płacowej w Polsce i na świecie. Ta sytuacja dobitnie ilustruje dalszą część tekstu, ponieważ aż 90 proc. mężczyzn i kobiet (!) wciąż jest uprzedzonych wobec przedstawicielek tzw. płci pięknej - tak wynika z raportu przygotowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W badaniu przyjrzano się takim kwestiom jak polityka, praca oraz edukacja, a przeprowadzono je w 75 krajach z całego świata. 

Okazuje się, że aż 91 proc. mężczyzn oraz 86 proc. kobiet przyznało, że mają uprzedzenia na temat kobiet przynajmniej na jednym polu jeśli chodzi o politykę, ekonomię, edukację, przemoc czy prawa reprodukcyjne. Badacze stwierdzili, że ponad połowa mężczyzn i kobiet uważa, że to mężczyźni są lepszymi przywódcami politycznymi. Ponad 40 proc. badanych jest zdania, że mężczyźni stanowią lepszą kadrę kierowniczą i mają większe prawo do pracy, gdy na rynku jest mało ofert. Jeszcze bardziej szokujące jest to, że 28 proc. mężczyzn uważa, że ma prawo stosować wobec swoich żon przemoc fizyczną.

Fot. Unsplash.com

Okazuje się też, że najnowsze statystyki są dla kobiet bardziej nieprzychylne niż wcześniej. Obecnie na 193 kraje tylko w 10 kobiety stoją na czele państwowych rządów - to mniej niż 5 lat temu. I nie ma to związku z brakiem odpowiedniego wykształcenia, aby obejmować takie funkcje. Z danych ONZ wynika, że w 50 krajach, w których kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn, wciąż zarabiają one średnio o 39 proc. mniej niż mężczyźni, nawet jeśli pracują dłużej 

W ciągu ostatnich paru dziesięcioleci przeszliśmy długą drogę aby zapewnić kobietom dostęp do życiowych potrzeb na równi z mężczyznami. Udało nam się osiągnąć równość jeśli chodzi o dostęp do nauki w szkołach podstawowych oraz zmniejszyć śmiertelność podczas porodu o 45 proc. od roku 1990 

- komentował Pedro Conceição, szef Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Z kolei Raquel Lagunasjedna z dyrektorek tego samego programu, dodała: 

Musimy inwestować i podwoić wysiłki, aby zająć się najpoważniejszymi obszarami władzy - siłą polityczną, siłą gospodarczą - i mamy nadzieję, że będzie to miało wpływ na kraje, w których pracujemy i rozpocznie rozmowy z rządami, ponieważ równość płci jest wyborem. 

Fot. Unsplash.com

Przypomnijmy, że z badania przygotowanego przez specjalistów z World Economic Forum (WEF) wynika, że musi upłynąć jeszcze 257 lat, zanim nierówności płacowe kobiet i mężczyzn wreszcie odejdą do historii. To daje nam rok... 2277. Z badań World Economic Forum wynika, że obecnie w żadnym kraju na świecie nie ma całkowitej równości płac względem płci. 

Zobacz również: 257 lat. Tyle czasu potrzeba, aby zniknęła różnica wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami

Polecane wideo

„Tinder usunął moje konto, bo jestem zbyt atrakcyjna”. Nikt nie wierzy, że 26-latka jest tak idealna
„Tinder usunął moje konto, bo jestem zbyt atrakcyjna”. Nikt nie wierzy, że 26-latka jest tak idealna - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.43 / 5
gość (Ocena: 5) 05.12.2020 13:46
90% to liczba wprost z powietrza wzięta. Uprzedzenia wobec kobiet to marginalna i chorobliwa skłonność na dodatek występująca tylko u mężczyzn.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.03.2020 08:24
Nie dziwię się niestety, skoro w kółko się promuje kobiety, które nic nie mają poza wyglądem i są często zwykłymi dziwkami. Normalne, mądre kobiety rzadko kiedy stają się sławne, a gołodupiec zawsze zrobi karierę...
odpowiedz
Ziomek (Ocena: 1) 10.03.2020 14:24
To opinia frajerów którzy myślą ze wszystkie rozumy pozjadali i cip które nigdy nic w życiu nie osiągnęły i nie osiągną
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.03.2020 09:00
Mieć równe szanse a z nich odpowiednio korzystać to dwie różne rzeczy. To, że mężczyźni lepiej sprawdzają się jako przywódcy, szczególnie w trudnych czasach, też jest historycznym faktem. Kobiety we wszystkich społeczeństwach od 19 roku życia do grupy superstulatków włącznie stanowią większość. Zatem samą przewagą liczebną mogłyby bez parytetów wprowadzić babokrację. Jednak tak nie jest- ciekawe dlaczego?
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie