Niedawno pisaliśmy o tym, że Bolt, aplikacja do zamawiania przejazdów, zorganizował dla swoich klientek wyjątkową akcję w związku z Dniem Kobiet. Firma oferuje im zniżkę w wysokości 19,9 proc. na przejazdy. Skąd taka specyficzna wartość? Ponieważ właśnie tyle wynosi w Polsce luka płacowa między mężczyznami i kobietami. W wielu firmach kobiety na takich samych stanowiskach i wykonujące taką samą pracę co mężczyźni wciąż zarabiają od nich mniej.
Zobacz również: Bolt przygotował specjalną zniżkę na Dzień Kobiet. Niestety ma ona bardzo smutne podłoże
Akcja firmy Bolt spotkała się z wielkim odzewem w mediach, ale nie wszystkie komentarze były przychylne. Zwłaszcza mężczyźni dopatrują się w niej przejawu... dyskryminacji. Wielu z komentujących wyraża także niedowierzanie w istnienie luki płacowej w Polsce i na świecie. Ta sytuacja dobitnie ilustruje dalszą część tekstu, ponieważ aż 90 proc. mężczyzn i kobiet (!) wciąż jest uprzedzonych wobec przedstawicielek tzw. płci pięknej - tak wynika z raportu przygotowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W badaniu przyjrzano się takim kwestiom jak polityka, praca oraz edukacja, a przeprowadzono je w 75 krajach z całego świata.
Okazuje się, że aż 91 proc. mężczyzn oraz 86 proc. kobiet przyznało, że mają uprzedzenia na temat kobiet przynajmniej na jednym polu jeśli chodzi o politykę, ekonomię, edukację, przemoc czy prawa reprodukcyjne. Badacze stwierdzili, że ponad połowa mężczyzn i kobiet uważa, że to mężczyźni są lepszymi przywódcami politycznymi. Ponad 40 proc. badanych jest zdania, że mężczyźni stanowią lepszą kadrę kierowniczą i mają większe prawo do pracy, gdy na rynku jest mało ofert. Jeszcze bardziej szokujące jest to, że 28 proc. mężczyzn uważa, że ma prawo stosować wobec swoich żon przemoc fizyczną.
Fot. Unsplash.com
Okazuje się też, że najnowsze statystyki są dla kobiet bardziej nieprzychylne niż wcześniej. Obecnie na 193 kraje tylko w 10 kobiety stoją na czele państwowych rządów - to mniej niż 5 lat temu. I nie ma to związku z brakiem odpowiedniego wykształcenia, aby obejmować takie funkcje. Z danych ONZ wynika, że w 50 krajach, w których kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn, wciąż zarabiają one średnio o 39 proc. mniej niż mężczyźni, nawet jeśli pracują dłużej.
W ciągu ostatnich paru dziesięcioleci przeszliśmy długą drogę aby zapewnić kobietom dostęp do życiowych potrzeb na równi z mężczyznami. Udało nam się osiągnąć równość jeśli chodzi o dostęp do nauki w szkołach podstawowych oraz zmniejszyć śmiertelność podczas porodu o 45 proc. od roku 1990
- komentował Pedro Conceição, szef Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Z kolei Raquel Lagunas, jedna z dyrektorek tego samego programu, dodała:
Musimy inwestować i podwoić wysiłki, aby zająć się najpoważniejszymi obszarami władzy - siłą polityczną, siłą gospodarczą - i mamy nadzieję, że będzie to miało wpływ na kraje, w których pracujemy i rozpocznie rozmowy z rządami, ponieważ równość płci jest wyborem.
Fot. Unsplash.com
Przypomnijmy, że z badania przygotowanego przez specjalistów z World Economic Forum (WEF) wynika, że musi upłynąć jeszcze 257 lat, zanim nierówności płacowe kobiet i mężczyzn wreszcie odejdą do historii. To daje nam rok... 2277. Z badań World Economic Forum wynika, że obecnie w żadnym kraju na świecie nie ma całkowitej równości płac względem płci.
Zobacz również: 257 lat. Tyle czasu potrzeba, aby zniknęła różnica wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami