Polka trafiła na okładkę „Time”! Jest jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały miniony wiek

Znalazła się obok takich nazwisk jak księżna Diana czy Jacquelin Kennedy.
06.03.2020

Znalezienie się na okładce prestiżowego magazynu “Time” to olbrzymie wyróżnienie, o którym zawsze piszą wszystkie światowe media. Na przestrzeni lat tego zaszczytu dostąpili m.in. Barack Obama, Donald Trump czy Hillary Clinton. Dwukrotnie trafiali na nią także Polacy – Lech Wałęsa oraz papież Jan Paweł II, którym przyznano tytuł “Człowieka Roku”, wyróżnienie nierozerwalnie związane właśnie z magazynem “Time”. Teraz do grona Polaków, którzy znaleźli się na okładce pisma należy dodać jeszcze jedno nazwisko – i to kobiece. 

Zobacz również: Feministki, które zdominowały 2019 rok. Nie znać ich to prawdziwy wstyd!

W związku z 100. rocznicą uchwalenia przez amerykański kongres i wprowadzenia w życie tzw. 19 poprawki, która zapewniła kobietom prawa wyborcze, magazyn “Time” przygotował specjalny projekt o nazwie Women of the Year, upamiętniający wyjątkowe kobiety i ich osiągnięcia. “Time” wyróżnił aż 100 kobiet, które od roku 1920 zdefiniowały minione stulecie. Wśród nich znalazła się także Polka – Anna Walentynowicz. Trafiła ona na okładkę upamiętniającą rok 1980.  

Anna Walentynowicz była działaczką społeczną i przez wiele lat pracowała w Stoczni Gdańskiej. Była działaczką Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielką NSZZ "Solidarność", który powstał właśnie w roku 1980. "Time" przypomniał jej życiorys, m.in. to że wyrzucono ją ze Stoczni Gdańskiej (wtedy im. Lenina), co wywołało strajk, który doprowadził do podpisania porozumienia gdańskiego i utworzenia "Solidarności".  

Triumf w Gdańsku przyspieszył upadek komunizmu dekadę później. Doprowadził także do tego, że całe pokolenia Polaków widzą w Walentynowicz matkę swojej niepodległości - uzasadnił wybór "Time".

Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. 

Oprócz Polki na nowych okładkach magazynu “Time” w ramach projektu “Women of the Year” znalazły się także m.in. księżna Dianakrólowa Elżbieta II, Marilyn Monroe, Jacquelin Kennedy, Madonna, Coco Chanell czy J.K Rowling.

Portrety 100 najważniejszych kobiet z ubiegłego stulecia to projekt, który ma zwrócić uwagę na to, że często wpływowe kobiety pozostawały w cieniu mężczyzn. Magazyn przypomniał, że pierwotna nazwa "Man of the Year" została zmieniona w 1999 roku na "Person of the Year", jednak w większości to wyróżnienie i tak najczęściej przypadało mężczyznom. 

Zobacz również: 5 niesamowitych kobiet 2019 roku. Mamy nadzieję, że ich nazwiska nie są Ci obce!

Polecane wideo

Kobiety zazdroszczą jej paznokci. Są tak piękne, że nie musi ich nawet malować
Kobiety zazdroszczą jej paznokci. Są tak piękne, że nie musi ich nawet malować - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 06.03.2020 22:19
A myślałam że Maria Curie - Skłodowska a tu taka Pani.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.03.2020 15:25
wspaniale. Zasłużyła na takie wyróżnienie. Kobiety górą!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie