Polacy wybrali najpiękniejsze słowo w języku polskim. Brzmi naprawdę wyjątkowo

Trudno sobie wyobrazić lepszego zwycięzcę!
Polacy wybrali najpiękniejsze słowo w języku polskim. Brzmi naprawdę wyjątkowo
Fot. Unsplash
03.03.2020

W dobie Internetu i mediów społecznościowych, gdy z obawy przed FOMO chcemy być nieustannie na bieżąco z tym, co dzieje się w Sieci, coraz rzadziej sięgamy po książki czy decydujemy się na lekturę tekstów w magazynach drukowanych. Czytamy przeważnie krótkie newsy w formie instant albo oglądamy infografiki. Już od lat poziom czytelnictwa w naszym kraju utrzymuje się na dramatycznie niskim poziomie, co w negatywny sposób odbija się na naszym posługiwaniu się językiem ojczystym. Polacy mają coraz większy problem przede wszystkim z ortografią i interpunkcją, a wiele pięknych wyrazów w naszym języku powoli odchodzi w zapomnienie. 

Zobacz również: 3 słowa, które młodzi Polacy pokochali w 2019 roku. Wstyd ich nie znać

Dlatego w dzisiejszych czasach tak ważne jest propagowanie pięknej i poprawnej polszczyzny oraz przypominanie rodakom, że nasz polski jest bogaty w wyjątkowe wyrazy, które często nie mają swoich odpowiedników w innych językach i są po prostu unikatowe. Jednym ze sposobów na popularyzację pięknej polszczyzny są takie plebiscyty jak ten, o którym przeczytacie poniżej. Polska Press Grupa, która ma w swoim portfolio m.in. takie tytuły, jak serwis PolskaTimes.pl za pośrednictwem swoich kanałów w mediach społecznościowych przeprowadziła ankietę wśród swoich użytkowników. Czytelników poproszono o to, aby wskazali, jakie słowo w języku polskim jest ich zdaniem najpiękniejsze. “Jak się okazuje, Polacy za piękne słowa uważają te, które kojarzą im się z pięknymi zjawiskami” - czytamy na stronie. Jaki polski wyraz podoba nam się najbardziej? 

Zwycięzcą jest słowo... “miłość” 

Fot. Unsplash.com

Polacy najwyraźniej piękna dopatrują się nie tylko w dźwięku słowa, ale także w jego znaczeniu  

- czytamy w uzasadnieniu na portalu PolskaTimes.pl. Jakie inne wyrazy brzmią dla nas równie pięknie? Za “miłością” uplasowało się słowo, które spędza sen z powiek wszystkim obcokrajowcom, czyli “źdźbło”. Na trzecim miejscu znalazła się “filiżanka”. Tuż za podium wylądowały natomiast takie wyrazy jak “kocham” oraz “mama”. 

Jak oceniacie ten wybór? Macie swoje ulubione słowa w języku polskim, które kochacie za ich brzmienie albo znaczenie? 

Zobacz również: Te słowa są tak długie, że mało kto potrafi je wymówić. Można połamać sobie język

Polecane wideo

Jest na 12 aplikacjach randkowych i była już na 400 randkach. Mimo to wciąż jest sama
Jest na 12 aplikacjach randkowych i była już na 400 randkach. Mimo to wciąż jest sama - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 03.03.2020 17:12
Cynka
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie