Polskie słowa, które są trudne do wymówienia. Można połamać sobie język

Nie tylko obcokrajowcy mają z nimi problem.
Polskie słowa, które są trudne do wymówienia. Można połamać sobie język
Fot. Unsplash
09.03.2020

Nasza mowa bywa tak skomplikowana, że niektórzy z nas są w stanie nauczyć się perfekcyjnie języka obcego i nadal nie do końca radzą sobie z ojczystym. Polszczyzna to nie tylko trudna do zapamiętania ortografia i specyficzna gramatyka, ale czasami także bardzo wymagająca wymowa.

Zobacz również: Polskie słowa, które weszły do języka angielskiego. Za granicą każdy je zrozumie

Do tego stopnia, że nie tylko obcokrajowcy łamią sobie na niej język - przekonuje fakt.pl. Serwis wymienia 9 słów, które z trudnem przechodzą nam przez usta. A jeśli już, to zazwyczaj przekształcone i z błędami. Na szczęście większości z nich nie używamy często, ale pozostałe kaleczymy na co dzień.

Ty też masz z tym problem? Wypowiedz je na głos i spróbuj się nie zawahać.

#1 Pszczyna

Teoretycznie miasto jak każde inne, ale wypowiedzenie jego nazwy to dla niektórych z nas ogromne wyzwanie. Następujące po sobie „sz” i „cz” to istna męczarnia.

#2 Szczebrzeszyn

Nie bez powodu każdy z nas przynajmniej raz słyszał zdanie „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. To dowód na to, że polszczyzna potrafi bardzo szeleścić i sprawia kłopoty nie tylko obcokrajowcom.

#3 Źdźbło

Zaledwie jedna samogłoska i to dopiero na końcu wyrazu. Choć łatwiej byłoby powiedzieć „łodyga”, to jednak nie zawsze możemy pozwolić sobie na taki zamiennik. A wtedy pojawia się problem.

Zobacz również: Trudno uwierzyć, że to polskie słowa. Większości z nas nic nie mówią

#4 Szymankowszczyzna

Niewielka wioska w województwie mazowieckim, której mieszkańcy na pewno nie mają łatwo. Tylko nieliczni są w stanie bezbłędnie powtórzyć tę nazwę.

#5 Bezwzględny

Wydaje się, że nie ma tu nic skomplikowanego, ale wielu z nas to niepozorne słowo sprawia jednak spory problem. Zwłaszcza pierwsza połowa, na której można połamać sobie język.

#6 Brzęczyszczykiewicz

Chyba najsłynniejsze nazwisko w Polsce, choć wcale nie kojarzy się z konkretną osobą. Pojawia się niemal zawsze jako przykład, kiedy mówimy o trudności naszej mowy ojczystej.

#7 Następstw

Np. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Chodzi szczególnie o końcówkę „pstw”, z którą mało kto radzi sobie bezbłędnie.

#8 Szczęście

Wyjątkowo piękne i pozytywnie kojarzące się słowo, które jest zmorą dla każdego, kto uczy się polszczyzny. „Sz”, „cz”, „ę”, ś”- składa się niemal z samych trudnych głosek.

#9 Żółć

Niektórzy twierdzą, że to najbardziej polskie słowo. Nie tylko dlatego, że składa się wyłącznie z typowych dla naszego języka liter…

Zobacz również: Słowa, które większości Polaków nic nie mówią. Tylko inteligent je zrozumie

Polecane wideo

Tylko wyjątkowi ludzie znają te zapomniane słowa. Większości z nas nic nie mówią
Tylko wyjątkowi ludzie znają te zapomniane słowa. Większości z nas nic nie mówią - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 2.33 / 5
Ala (Ocena: 5) 21.02.2022 16:29
super
odpowiedz
nigger (Ocena: 1) 05.02.2022 03:05
nigger
zobacz odpowiedzi (1)
yhym (Ocena: 1) 18.01.2021 10:55
trudne: wyewoluowaliśmy, konstantynopolitańczykowianeczka... i gdzie to?
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 26.10.2020 20:42
guwno
odpowiedz
Rea (Ocena: 1) 10.03.2020 08:33
Ez słowa guys
odpowiedz

Polecane dla Ciebie