7 pytań na poziomie szkoły podstawowej, które przerastają większość dorosłych

Z wiekiem wcale nie wiemy więcej.
7 pytań na poziomie szkoły podstawowej, które przerastają większość dorosłych
Fot. Unsplash
27.02.2020

Wydaje się, że z wiekiem jesteśmy coraz mądrzejsi. Nie zawsze oznacza to jednak większy zakres wiedzy, bo z czasem zdarza nam się sporo zapomnieć. Pomyśl tylko o szkolnym programie nauczania i zastanów się, ile z niego pozostało w twojej głowie - zachęca brytyjska firma TalkTalk.

Zobacz również: 10 zagadek logicznych, które rozwiąże tylko geniusz. Są wyjątkowo podchwytliwe

Z badania przeprowadzonego na jej zlecenie wynika, że przynajmniej co trzeci rodzic musi szukać informacji w Internecie, aby pomóc dzieciom w odrobieniu zadań domowych. Teoretycznie powinni mieć to wszystko w małym palcu, ale rzeczywistość okazuje się bardziej skomplikowana.

Przy okazji powstała lista kilku pytań, na które z łatwością odpowie nawet uczeń podstawówki, a dorośli mają z tym ogromny problem.

  • 1. Co to jest twierdzenie Pitagorasa?
  • 2. Czym jest trójkąt równoramienny?
  • 3. Czy Uran nadal uważany jest za planetę?
  • 4. Czym różni się mitoza od mejozy?
  • 5. Na czym polega efekt cieplarniany?
  • 6. Czym są helowce?
  • 7. Ile krajów walczyło w I wojnie światowej?

Wydaje się, że nic w tym trudnego, ale przeprowadzony eksperyment pokazuje coś zupełnie innego. Mało który dorosły jest w stanie odpowiedzieć przynajmniej na połowę z tych pytań. A Ty?

Zobacz również: 20 pytań z wiedzy ogólnej, na które KAŻDY człowiek powinien znać odpowiedź

Rozwiązanie

#1

W dowolnym trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej tego trójkąta.

#2

Trójkąt o (co najmniej) dwóch bokach równej długości. Te dwa boki zwane są ramionami trójkąta, trzeci bok jego podstawą. Kąty przy podstawie są przystające a ich miara jest mniejsza od miary kąta prostego.

#3

Tak, to siódma od Słońca planeta Układu Słonecznego. Trzecia pod względem wielkości i czwarta pod względem masy. Wątpliwości może budzić fakt, że w 2006 roku jedna z planet straciła ten status - był to jednak Pluton.

#4

Mitoza - proces podziału pośredniego jądra komórkowego, któremu towarzyszy precyzyjne rozdzielenie chromosomów do dwóch komórek potomnych. W jego wyniku powstają komórki, które dysponują materiałem genetycznie identycznym z komórką wyjściową.

Mejoza - proces podziału redukcyjnego jądra komórkowego, z którego powstają 4 jądra o połowie chromosomów (po jednym z każdej pary) komórki wyjściowej.

#5

Zjawisko podwyższenia temperatury planety przez obecne w jej atmosferze gazy cieplarniane. Zmiany powodujące wzrost nasilenia efektu cieplarnianego są główną przyczyną obserwowanego na Ziemi globalnego ocieplenia.

#6

Pierwiastki chemiczne ostatniej, 18 grupy układu okresowego. Do pierwiastków tych zalicza się hel, neon, argon, krypton, ksenon i radon. Są gazami szlachetnymi.

#7

W konflikt zaangażowane były 32 kraje. Z jednej strony ententa (m.in. Francja, Wielka Brytania, Japonia, Włochy, USA), a z drugiej państwa centralne (m.in. Cesarstwo Niemieckie, Austro-Węgry, Imperium Osmańskie).

Pochwalisz się swoim wynikiem?

Odpowiedzi na podstawie wikipedia.org.

Zobacz również: 10 pytań z wiedzy ogólnej, na które każdy powinien znać odpowiedź

Polecane wideo

10 zagadek logicznych, które rozwiąże tylko geniusz. Są wyjątkowo podchwytliwe
10 zagadek logicznych, które rozwiąże tylko geniusz. Są wyjątkowo podchwytliwe - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie