Czy w roku przestępnym jesteśmy skazani na pecha? Sprawdź, na co powinnaś uważać

Już sama data 29 lutego może stanowić poważne zagrożenie.
Czy w roku przestępnym jesteśmy skazani na pecha? Sprawdź, na co powinnaś uważać
Fot. Unsplash
23.02.2020

Taki rok, jaki trwa obecnie, zdarza się raz na 4 lata. 2020 jest rokiem przestępnym co oznacza, że w jego kalendarzu znajduje się nie 365, ale 366 dni. Ten dodatkowy jest dopisany do lutego, który zamiast 28 dni ma ich 29. Co ciekawe, z rokiem przestępnym oraz z samą datą 29 lutego jest związanych wiele różnych wierzeń i przesądów - nie zawsze pozytywnych. Czy mamy się czego obawiać?

Zobacz również: Dlaczego piątek 13-go jest pechowy? Ujawniamy, ile prawdy jest w tym przesądzie

W niektórych rejonach świata uważa się, że rok przestępny jest wyjątkowo pechowy. W Grecji po dziś dzień funkcjonuje przesąd, zgodnie z którym małżeństwa zawierane w roku, który trwa aż 366 dni zakończą się rozwodem. Z kolei Szkoci wierzą, że osoby urodzone 29 lutego będą skazane na życie pełne cierpienia i niepowodzeń. Szkoccy farmerzy mają też powody do obaw jeśli chodzi o swoje trzody i stada – w tym kraju istnieje powiedzenie, które głosi: “Leap year was never a good sheep year”, czyli w wolnym tłumaczeniu: rok przestępny nigdy nie był dobry dla owiec. Być może ma to jakiś związek z pogodą? Takiego zdania są Niemcy, którzy powtarzają przesąd brzmiący: Schaltjahr wird Kaltjahr", czyli to, że rok przestępny będzie zimnym rokiem. 

Rok, który trwa aż 366 dni nie jest także korzystnym czasem jeśli chodzi o poważne życiowe zmiany. Zaliczają się do nich m.in. przeprowadzka w nowe miejsce albo zakup mieszkania, zmiana pracy, albo zachodzenie w ciążę i rodzenie dzieciDawniej dzieci urodzone w roku przestępnym starano się chrzcić jak najszybciej od dnia narodzin – w obawie, że może spotkać je coś złego, np. ciężka choroba, która może je nagle zabrać z tego świata. Dziś w wielu regionach istnieje przekonanie, że kobieta, która spodziewa się dziecka, w trakcie ciąży nie powinna obcinać włosów, ponieważ może to sprowadzić na potomka zagrożenie. 

Fot. Unsplash.com

29 lutego – gorszy niż piątek 13-go? 

Przesądy dotyczą też samej daty 29 lutego. Wiele osób uważa, że ten dzień jest jeszcze bardziej pechowy niż słynny piątek 13-go. To zdecydowanie najgorszy czas na podejmowanie ważnych albo wiążących się z ryzykiem decyzji. Niektórzy odradzają nawet wychodzenie z domu! Zgodnie z przesądami powinniśmy wystrzegać się podróżowania, sportów ekstremalnych, a kwestie związane ze zmianą pracy, np. rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy zdecydowanie przełożyć na inny termin.  

Ale z datą 29 lutego oraz z rokiem przestępnym są związane także inne, bardziej optymistycznie wierzeniaDodatkowy dzień lutego to jedyny dzień w roku (a właściwie raz na 4 lata), kiedy kobiety mogą prosić o rękę swoich ukochanych. Taki zwyczaj ma swoje źródło w Irlandii, a wywodzi się jeszcze z V wieku, ale z czasem rozprzestrzenił się także na Wyspy Brytyjskie. W Szkocji takie prawo oficjalnie wprowadzono w życie w roku 1288. Zgodnie z nim mężczyzna, który odrzuci zaloty musi zapłacić grzywnę - od pocałunku, poprzez parę rękawiczek, aż do jedwabnej sukni o wartości 100 funtów. W tym kraju w każdy rok przestępny organizowano także specjalne bale i potańcówki, na których to panie mogły prosić do tańca panów. 

Znacie inne przesądy albo zwyczaje związane z rokiem przestępnym i datą 29 lutego? Też uważacie, że ten dzień może być wyjątkowo pechowy czy wręcz przeciwnie? 

Zobacz również: 20 wyjątkowo absurdalnych przesądów miłosnych. Ludzie naprawdę w nie wierzą

Polecane wideo

Słodkie ciacha na Tłusty Czwartek. Smacznego!
Słodkie ciacha na Tłusty Czwartek. Smacznego! - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.02.2020 14:15
Urodziłam syna 29 lutego , dla nas to bardzo szczęśliwy dzień . :)))
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.02.2020 01:25
Zabobony. Ludzie wymyślali takie pierdoły, bo nie wiedzieli, skąd się bierze ten dodatkowy dzień w roku. A to głównie matematyka (plus nauki o ziemi). Nic strasznego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie