Oto łatwy sposób, dzięki któremu upiększysz swój salon

Grunt to oświetlenie!
Oto łatwy sposób, dzięki któremu upiększysz swój salon
fot. Dan Gold / Unsplash
31.03.2019

Jeżeli planujesz mały remont i chciałabyś podkręcić charakter twojego salonu, mamy pewien pomysł, do którego nie będziesz musiała angażować fachowca. Podwieszana wyspa na suficie całkowicie odmieni twój salon i sprawi, że nabierze nowoczesnego i stylowego wyglądu. Jej wykonanie nie jest skomplikowane ani kosztowne, a efekt końcowy robi piorunujące wrażenie. Masz dość nudnego i przytłaczającego salonu? Upiększ go „pływającą” wyspą na suficie.

Wyspa na suficie – jakie ma zalety?

Salon w małym mieszkaniu potrzebuje lekkości, jasnych kolorów i dobrego oświetlenia. Żeby go unowocześnić i nadać pomieszczeniu ciekawego charakteru, warto pomyśleć o wykonaniu na suficie podwieszanej wyspy. Dekoracyjny element sprawiający wrażenie, że unosi się w powietrzu, odmieni tradycyjne wnętrze i poprawi jego akustykę.

Na wyspie można zamontować dodatkowe oświetlenie, dzięki czemu pokój stanie się jaśniejszy. Światło LED będzie tworzyło też przyjemny klimat wieczorem.

Nowoczesną podwieszaną wyspę montuje się na specjalnych stalowych i prawie niewidocznych linkach, co sprawia, że cała konstrukcja jest bardzo lekka i „pływa” w górze. Raz zawieszoną wyspę można regulować, tzn. zmieniać wysokość, na której się znajduje i ustawiać ją pod różnymi kątami. Jeśli zatem aranżacja Ci się znudzi, możesz dowolnie ją zmieniać.  

Sufit wyspowy o lekkiej konstrukcji możesz zastosować w salonie, w którym nie ma możliwości zamontowania klasycznego sufitu podwieszanego. Dzięki temu elementowi poprawisz akustykę w pomieszczeniu, a także zwiększysz bezpieczeństwo pokoju. Płyty gipsowo-kartonowe, z których wykonuje się konstrukcję wyspy charakteryzują się wysoką ognioodpornością. Wysokiej jakości płyty znajdziecie w ofercie RIGIPS (pod tym adresem: https://www.rigips.pl/produkty/plyty). 

Sufit z podwieszaną wyspą – jak go wykonać?

Praktyczne płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do różnych celów, w tym również do przygotowania dekoracyjnych sufitów w salonach i obiektach użyteczności publicznej. Płyty są lekkie, łatwe do docięcia i montażu. Żeby wykonać z nich konstrukcję, wystarczy pomoc drugiej osoby. Jeśli masz już pomysł, jak ma wyglądać Twoja sufitowa wyspa, czas przystąpić do pracy.

Materiały, których będziesz potrzebować do wykonania podwieszanej wyspy to:

  • płyty gipsowo-kartonowe o 4 spłaszczonych krawędziach (dzięki temu ułatwione jest szpachlowanie);
  • linki stalowe przeznaczone do montażu wysp akustycznych;
  • system mocowania do betonowego stropu (zazwyczaj w zestawie z linkami stalowymi);
  • spirale kotwiące;
  • kołki rozporowe do stropu;
  • haki mocujące;
  • farba do pomalowania płyt.

Pracę rozpoczynasz od wyznaczenia wysokości, na jakiej chcesz umieścić wyspę oraz zaznaczenia miejsca, gdzie będzie znajdował się element dekoracyjny. Wielkość konstrukcji i jej kształt możesz dostosować do własnego pomysłu. Wyspa nie musi być kwadratowa czy prostokątna – możesz umieścić na stropie np. owalny sufit podwieszany. Kupując płytę, dobierzesz pasujący Ci kształt i rozmiar.

Na stropie zaznaczasz miejsca zamocowania stalowych linek wraz z systemem mocowania. Do tylnej warstwy płyty przykręcasz spirale kotwiące w odległości przynajmniej 15 cm od krawędzi. Każda spirala ma nośność ok. 5 kg. Na płycie umieszcza się je co 60 cm. W stropie wywiercasz otwory i mocujesz w nich kołki rozporowe. Po dokładnym sprawdzeniu kołów, tzn. tego, czy stabilnie osiadły w stropie, zaczepiasz stalowe linki mocujące. Na przeciwległe końce zakładasz haki, którymi przymocowujesz linki do spirali kotwiących znajdujących się na wyspie.

Płytę akustyczną możesz powiesić na dowolnej wysokości, jednak minimalna odległość pomiędzy stropem a wyspą powinna wynosić 15 cm. Dla zwiększenia efektu aranżacyjnego w salonie możesz zamontować 2 małe wyspy na różnych wysokościach. Wszystko zależy jednak od wielkości pomieszczenia i możliwości montażowych.

Wyspę dekoracyjną możesz powiesić również bezpośrednio na stropie, nie używając do tego celu stalowych linek. Przy takim rozwiązaniu korzystasz ze specjalnej płytki montażowej, którą przytwierdzasz do stropu. Do płyty g-k przykręcasz spirale kotwiące, a następnie tak przygotowaną konstrukcję przytwierdzasz do płytek w stropie.

Wyspa przy suficie podwieszanym – czy to możliwe?

Sufit podwieszany daje ciekawy efekt i jest nowoczesnym rozwiązaniem na subtelne doświetlenie pomieszczenia.Po kilku latach taka konstrukcja może się jednak znudzić i co wtedy? Czy da się jakoś odświeżyć salon bez skomplikowanych przeróbek? Na suficie podwieszanym wykonanym z płyt gipsowo-kartonowych można, tak jak i do stropu, zamontować unosząca się wyspę akustyczną. Element nie tylko odmieni wygląd salonu, ale też poprawi jego akustykę. Do zamocowania konstrukcji wyspowej potrzebujesz specjalnych wsporników lub kołków oraz stalowych linek.

Wyspa sufitowa – o czym trzeba pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na wykonanie konstrukcji wyspowej w swoim salonie, upewnij się, że strop jest odpowiednio wzmocniony i utrzyma dodatkowe obciążenie ok. 25 kg. Po zamocowaniu kołków rozporowych w stropie sprawdź, czy element został stabilnie zamocowany. Od tego zależy, czy cała konstrukcja się utrzyma. Otwór na kołek rozporowy powinien mieć głębokość ok. 3 cm.

Do wykonania wyspy warto użyć gotowych modułów o jasnej, gładkiej i błyszczącej powierzchni, które dobrze odbijają światło.

Przygotowanie wyspy akustycznej wymaga stosunkowo niewiele pracy (w porównaniu z wykonaniem sufitu podwieszanego) i przeróbek konstrukcyjnych. Efekt natomiast jest zachwycający. Więcej na temat sufitów podwieszanych przeczytacie tutaj: https://www.rigips.pl/sufity-podwieszane.

 

Materiał partnera

 

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie