7 podcastów, których warto słuchać

Poznajcie autorów tych najciekawszych.
7 podcastów, których warto słuchać
fot. Juja Han - Unsplash
07.05.2019

Moda na podcasty przyszła do nas zza oceanu. Nazwa „podcast” wzięła się prawdopodobnie z połączenia słów iPod i broadcast (z ang. transmisja, przekaz). Jest to audycja w odcinkach, publikowana regularnie, którą można odsłuchać online lub pobrać w pliku. Może dotyczyć rozwoju osobistego, dzielenia się wiedzą w zakresie prowadzenia biznesu, podróży, wychowania dzieci czy nauki języka. W tematyce nie ma ograniczeń, dlatego każdy może znaleźć podcast dla siebie. Także najmłodsi!

Stąd staje się on idealnym pomysłem na wspólnie spędzanych rodzinnych chwil, a także alternatywą dla platform multimedialnych, jak Netflix. Podcast może dostarczyć całej rodzinie tematów do zgłębiania nowych tematów i dziedzin oraz być inicjatorem ciekawej rozmowy. Zatem po jakie podcasty sięgnąć?

„Figlaki poznają świat” – Marta Krajewska, Kasia Błędowska

Marta Krajewska oraz Kasia Błędowska wcielają się w Zuzię i Jasia, rodzeństwo, które jest nieustannie ciekawe świata. To w zasadzie jedyne podobieństwo między nimi. Nieco starsza Zuzia uwielbia wchłaniać wiedzę poprzez czytanie książek, a następnie opowiadać wszystkim wokół o nowych informacjach. Młodszy Jaś uważa, że jego siostra jest nieco nadęta. On z kolei woli edukować się za pomocą nieustannej zabawy oraz żartów. Jednak różnice nie przeszkadzają im w radosnym spędzaniu czasu razem!

Każdy odcinek tego duetu przenosi odbiorców w inne miejsce, jak Afryka czy Azja. Przy tym w swoich wędrówkach zabawne rodzeństwo nie ogranicza się wyłącznie do planety Ziemi. Stąd nikogo nie powinna zdziwić przygoda w kosmosie. Niezależnie jednak od miejsca, każdy z członków rodziny może liczyć na dobrą zabawę oraz liczne salwy śmiechu.

„Zwierz też człowiek” – Dorota Sumińska

Jako lekarz weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, Dorota Sumińska większość swojego życia poświęciła zwierzętom. Prócz publikacji kilkunastu artykułów na ich temat, opiekuje się też kotami i psami w podeszłym wieku, które otacza opieką, a przede wszystkim, miłością. W swoim podcaście „Zwierz też człowiek” w klarowny sposób opowiada o gatunkach zamieszkujących różne miejsca na świecie, przybliżając przy tym ich charakterystykę oraz nieznane fakty, które zainteresują nie tylko miłośników tematu fauny. To idealny podcast dla każdej rodziny z małymi dziećmi.

„Podcast rodzicielski” – Agnieszka Stein

Od 1999 roku Agnieszka Stein zaangażowana jest w pomoc dzieciom oraz rodzicom jako psycholożka i publicystka, która do tej pory wydała pięć książek parentingowych. Swoją działalność opiera na wiedzy związanej z pracą ludzkiego mózgu czy teorii więzi. Wspiera przy tym nauczycieli i specjalistów dziecięcych w trakcie szkoleń oraz kontaktów z opiekunami dzieci.

Swój podcast traktuje jako miejsce do dyskusji o trudnościach, z jakimi borykają się rodzice dorastających dzieci. Przy tym radzi, w jakim momencie warto skorzystać z porad psychologa dziecięcego i jak powinna wyglądać taka konsultacja.

„I hear you” – Agnieszka Bolikowska

Jak udowodniła poprzednia pozycja, podcasty mogą służyć nie tylko jako umilacz czasu. W prosty i przejrzysty sposób mogą też edukować, zwłaszcza że ich twórcami są eksperci w swoich dziedzinach. Tym mianem zdecydowanie można określić Agnieszkę Bolikowską, doktor nauk humanistycznych, która tytuł naukowy uzyskała na Uniwersytecie w Maryland. Ideą jej podcastu było pokazanie, że każdy, niezależnie od wieku czy charakteru jest w stanie w skuteczny sposób nauczyć się dowolnego języka obcego. Przy tym opowiada ona o swoich doświadczeniach związanych z edukacją, wyzwaniami za tym stojącymi, licznymi frustracjami, ale i radościami z osiągniętych efektów.  Pozycja, która zachęci do nauki dzieci i dorosłych.

„Inna strona podróży” – Sławomir Makaruk

Sławomir Makaruk jest podróżnikiem z 30-letnim doświadczeniem, któremu udało się w tym czasie zwiedzić wiele miejsc. Wystarczy wymienić Ocean Południowy, w którym to szukał łupów zatopionych wraków statków, Amazonię i jej rzeki, pełne złota i diamentów wyławianych przez lokalną społeczność czy Brukselę gdzie przeprowadzał test tamtejszej gastronomii.

W swoim podcaście „Inna strona podróży” Makaruk przeprowadza rozmowy z miłośnikami podróży. Ponieważ na co dzień jego goście wykonują różne zawody (pilot śmigłowca, himalaista czy kucharz) ich wypowiedzi nabierają tym samym ciekawej perspektywy w temacie eksplorowania świata.

„Życie pełne pasji” – Jakub B. Bączek

Osoby zainteresowane branżą coachingową z pewnością zetknęły się z osobą Jakuba B. Bączka.  Znany głównie jako trener mentalny, jest również biznesmenem posiadającym kilka firm oraz pisarzem, który na swoi koncie ma kilkanaście znakomitych publikacji. Dodatkowo warto też wspomnieć o jego karierze siatkarskiej, w czasie której wywalczył mistrzowsko Polski w 1999 roku.

Bączek skupia się na opracowaniu autorskiej metody skutecznych strategii, umożliwiających zmotywowanie się do produktywnego działania. Dzięki temu podcast „Życie pełne pasji” przeznaczony jest dla osób poszukujących nowego kierunku w kwestii rozwoju zawodowego i sensu życia. Jest inicjatorem zmian i rozwoju osobistego.

„Mała wielka firma” – Marek Jankowski

Już jako licealista Marek Jankowski interesował się biznesem, pracując po zajęciach w niewielkiej firmie zajmującej się poligrafią. Następnie przyszły studia i praca od umowy zlecenie po tę na etat. Dzięki wytrwałości i doświadczeniu od 2004 roku jest właścicielem prężnie rozwijającej się firmy w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Wraz z rozwojem zawodowym odkrył, że wiele radości sprawia mu także prowadzenie ciekawych rozmów branżowych z innymi ludźmi biznesu. Dlatego w swoim podcaście „Mała Wielka Firma” dyskutuje on z nimi na takie tematy jak: czym jest sukces, drogi do niego i wyrzeczeń, na jakie trzeba się przygotować, aby osiągnąć swój zawodowy cel.

Podsumowanie

Za pomocą wyżej wymienionych podcastów, dostępnych na platformie Storytel, rodzice oraz dzieci mogą w interesujący sposób kreatywnie spędzić czas. Mając dodatkowo na uwadze, że podcasty posiadają często aspekt edukacyjny, można mówić wyłącznie o wartości dodatniej takiej rozrywki dla całej rodziny.  

 

Materiał partnera

 

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie