Twój partner chrapie? Doradź mu, aby skorzystał z tych rad!

Pożegnajcie się z tym problemem raz na zawsze!
Twój partner chrapie? Doradź mu, aby skorzystał z tych rad!
fot. materiały prasowe
30.08.2019

Chrapanie to bardzo często występujący problem. Nie tylko bywa kłopotliwy dla otoczenia, utrudniając innym swobodny i niczym nie zakłócony sen, ale również dla samego chrapiącego. Co więcej, może być naprawdę… niebezpieczne. Czy są jakieś sposoby na radzenie sobie z nim? Poniżej kilka rad, które powinnaś pokazać swojemu chrapiącemu partnerowi!

Czym właściwie jest chrapanie?

Chrapanie to wibracja języczka i podniebienia miękkiego następująca podczas wdechu, która najczęściej ujawnia się w trakcie snu. Bierze się z utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może być objawem alergii, przy których ściany dróg oddechowych są opuchnięte, nadmiernej otyłości, gdzie tkanka tłuszczowa uciska gardło, osłabienia mięśniówki gardła lub bezdechu sennego. Innymi przyczynami mogą być przykładowo krzywa przegroda, infekcje dróg oddechowych, przerost migdałków.

Ze statystyk wynika, że w Polsce chrapie prawie 30% populacji, przy czym zdecydowana większość to mężczyźni, którzy stanowią 80% wszystkich chrapiących. Chrapanie samo w sobie nie jest czymś niezdrowym, jednak jeśli pozostawimy je nieleczone, może doprowadzić do rozwoju bezdechu sennego, który objawia się zatrzymaniem przepływu powietrza podczas oddechu nawet do minuty. Skutkuje to niedotlenieniem organizmu, a co za tym idzie, nieprawidłową jego regeneracją podczas snu.

Co zrobić, żeby nie chrapać?

fot. iStock

1) Unikaj spania na plecach

Spanie na plecach, czyli spanie na wznak to pozycja, która jest najmniej korzystna dla osób mających tendencje do chrapania. Dlaczego? Język opada do tyłu, mimowolnie otwieramy usta, więc zwężamy kanał nosogardła i cieśni gardła. Automatycznie czynność wdechu staje się odrobinę trudniejsza i zwiększa się ryzyko chrapania.

2) Unikaj przed snem alkoholu i tytoniu

Alkohol sprawi, że mięśnie gardła i języka ulegną zwiotczeniu, co zwiększy ryzyko tego, że będziemy chrapać. To samo dotyczy nikotyny, z kolei jednak ta powoduje gromadzenie się w tchawicy i krtani śliny podrażniającej gardło i wywołującej obrzęk śluzówki. Efekt jest taki sam.

3) Odpowiednio przygotuj łóżko

Co to właściwie oznacza? Wygodny, dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb materac. Jeśli odczuwamy niedogodności związane z kręgosłupem  zainwestujmy w materac ortopedyczny. Oprócz tego ważna jest również poduszka, która utrzyma naszą głowę w odpowiedniej pozycji, nie pozwalając na jej zbytnie odchylenie.

 4) Temperatura i powietrze w sypialni

Należy stworzyć wszelkie możliwe warunki ku temu, by dobrze się wyspać. Zachowanie odpowiedniej temperatury i wietrzenie pokoju przed snem zapobiega wysuszaniu się błony śluzowej, która jest częstą przyczyną chrapania.

5) Podczas infekcji udrażniaj drogi oddechowe

Jeśli nasze chrapanie spowodowane jest lub spotęgowane jest przez infekcję dróg oddechowych (katar, zapalenie migdałków, zapalenie krtani, zapalenie zatok), musimy pamiętać o oczyszczaniu ich ze śluzu czy kataru, który potrafi skutecznie ograniczyć przepustowość.

6) Popraw jakość snu

Zbyt krótkie spanie lub sen o niezadowalającej jakości mogą zwiększać prawdopodobieństwo chrapania. Jeśli mamy problemy z zaśnięciem lub odpowiednim utrzymaniem snu, warto pomyśleć o naturalnych środkach dostępnych bez recepty. Warto, by zawierały melatoninę – naturalny hormon produkowany przez nasz organizm. Pamiętaj, że do jego wytworzenia niezbędne jest odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia na ok. 2-3 godziny przed snem. Większość z nas cierpi więc na niedostateczny poziom melatoniny. Jednym z takich środków może być Novanoc, zawierający dodatkowo wyciąg z pozłotki kalifornijskiej, melisy i passiflory.

7) Udaj się do specjalisty

Bardzo ważne jest to, by upewnić się, ze samo chrapanie nie jest objawem towarzyszącym innym schorzeniom. W tym celu warto udać się do lekarza specjalisty (często pulmunologa). Zbada on przyczynę chrapania i być może wyda własne zalecenia dotyczące dalszej diagnostyki lub leczenia. Z pewnością jeśli cierpimy na otyłość, warto będzie pomyśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów – już samo to może sprawić, że problem zniknie.

Pozbądź się chrapania – dlaczego to takie ważne?

Dlaczego nie warto ignorować chrapania twojego partnera? Po pierwsze, jak już wspomniano, może prowadzić do poważnych problemów, czyli do bezdechu sennego. Po drugie, może podrażniać gardło chrapiącego. Po trzecie, równie ważne, może być przyczyną niewłaściwej jakości snu  nie tylko partnera, ale również twojego.

Właściwa długość i jakość snu są niezmiennie ważne nie tylko w kontekście naszego samopoczucia, sił witalnych, regeneracji organizmu, nabrania sił na kolejny dzień. Sen to przede wszystkim czas na to, by w naszym organizmie doszło do regulacji poziomu hormonów, segregowania i porządkowania w mózgu informacji nagromadzonych w ciągu dnia, zmniejszenie zachorowania na cukrzycę II. stopnia. Jest to więc nie tylko kwestia komfortowych akustycznie warunków do spania dla całej rodziny, ale również niezmiernie ważne kwestie związane z naszym zdrowiem.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie