Ja Cię kocham, a Ty scrollujesz... Jak zwrócić jego uwagę w Walentynki?

Zobacz jak – z przymrużeniem oka – zakończyć podwójny związek ze swoim smartfonem i skupić się na tym prawdziwym obiekcie westchnień.
Ja Cię kocham, a Ty scrollujesz... Jak zwrócić jego uwagę w Walentynki?
Fot. T-mobile
12.02.2020

Wielkimi krokami zbliżają się Walentynki – święto zakochanych. Rozsławione na całym świecie wydarzenie mobilizuje wiele par do celebrowania swojego związku i spędzenia tego czasu w wyjątkowy sposób. Problem pojawia się w momencie, gdy zamiast skupić się na sobie, koncentrujemy wzrok na ekranach swoich smartfonów. Brzmi znajomo?

Jak wynika z badań przygotowanych przez T-Mobile, niemal 41% Polaków w wieku 18-34 przyznaje, że spędza zbyt dużo czasu, używając aplikacji w telefonie, zaś aż 26% zabiera go nawet do sypialni, leżąc w łóżku ze swoim partnerem[1]. Co prawda nowe technologie są naszym sprzymierzeńcem w codziennym życiu, umożliwiając nam kontakt i utrzymywanie relacji z bliskimi, jednak coraz częściej przysłaniają nam to, co najważniejsze – drugą osobę i budowanie z nią realnych więzi.

Zdaniem dr n. med. Andrzeja Depko technologie te nie są jednak głównym powodem kiepskiego stanu współczesnych relacji międzyludzkich: Wychowanie w rodzinie, w której panowała przesadna powściągliwość, a nawet oschłość uczuciowa, powoduje zaburzenia w wyrażaniu stanów uczuciowych, a więc okazywaniu zainteresowania, sympatii, aprobaty, miłości, przywiązania. Brak wyuczenia w okazywaniu czułości blokuje możliwość ekspresji uczuć nawet wtedy, gdy człowiek stara się zwrócić na siebie uwagę partnera i zaskarbić jego sympatię. Ucieka wtedy do smartfona. Dochodzi wówczas do pogorszenia zamiast poprawy jakości relacji.

Dr Depko przybliża również możliwe przyczyny, które mogą determinować ten stan rzeczy. Jego zdaniem powodem takiego zachowania mogą być m.in. znudzenie osobą partnera, poszukiwanie silniejszych napięć emocjonalnych, brak umiejętności rozwijania więzi uczuciowej, poczucie izolacji i osamotnienia, płytkość kontaktów i więzi społecznych, czy nawet zaburzenia osobowości. Z każdym z tych aspektów należy się zmierzyć i zadać sobie pytanie, który z nich ma wpływ na nasze zachowanie. 

Co jednak, jeśli jest to jedynie nasze uzależnienie? Odpowiedź jest prosta – należy chcieć z nim walczyć! Warto wykorzystać ten wyjątkowy dzień, jakim są Walentynki, by spróbować czegoś zupełnie innego, skupić się wyłącznie na ukochanej osobie i postawić właśnie ją za swój priorytet. Wyciszmy, bądź całkowicie wyłączmy telefony i celebrujmy wyjątkowe chwile z naszym partnerem lub partnerką – namawia dr Andrzej Depko.   

Jeśli jednak druga połówka ma duże opory i nie wyobraża sobie całkowitego detoksu od wirtualnego świata, z pomocą przychodzi nowe rozwiązanie od T-Mobile – magentowy zestaw inteligentnej bielizny Connected Underwear, który chociaż na 15 minut ułatwi Wam odcięcie się od smartfona. Kwadrans to niewiele, ale „nie od razu Kraków zbudowano”!

Jak to działa? Connected Underwear to dwie sztuki bielizny: dla niej i dla niego, a także 2 chipy. Kiedy zauważysz, że partnera za mocno pochłonął telefon, załóż bieliznę i przybliż się do niego. Na jego smartfonie pojawi się wówczas powiadomienie, że pora na czas tylko we dwoje. Po aktywacji trybu LoveMode wszystko, co mogłoby was rozpraszać, zostanie zablokowane. Sprytne, prawda?

Co możecie zrobić w tym czasie? Jest na to wiele pomysłów – jednym z nich jest wspólne przygotowanie i spożywanie posiłków. Te czynności bardzo dobrze wpływają na jakość związku, dając okazję do wspólnych rozmów i snucia planów na kolejne dni. Ponadto – powodują wydzielanie się endorfin, tzw. hormonu szczęścia. Warto też tak po prostu ze sobą usiąść i wsłuchać się w aktualne potrzeby i oczekiwania partnera. Pamiętajmy jedynie, by telefon zostawić daleko w tyle i w całości skoncentrować się na drugiej osobie. Piętnaście minut to także idealny czas na to, by się zrelaksować i wtulić w siebie nawzajem. Idealnym miejscem w tym wypadku okaże się sypialnia, do której nie zabierajmy telefonów komórkowych. Mogłyby bowiem skutecznie zakłócić miłe momenty z partnerem. Każde rozwiązanie wydaje się być dobre, zwłaszcza, jeśli ma szansę przynieść chociaż małą poprawę w naszych związkach.

[1] Wyniki badania przeprowadzonego w styczniu 2020 metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1028 osób w wieku 18+ przez agencję Difference na zlecenie T-Mobile Polska.

Szał na Iridescent Nails. Opalizujące paznokcie wracają w wielkim stylu
Szał na Iridescent Nails. Opalizujące paznokcie wracają w wielkim stylu - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.02.2020 15:57
to jest takie prawdziwe... mój chłopak też ciągle z nosem w telefonie. Przegląda sobie różne aukcje, czyta artykuły i nie zwraca uwagi na to, co do niego mówię. Znak naszych czasów, przykre
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.02.2020 10:15
powiem jedno: chcę to mieć haha!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.02.2020 09:51
prawdziwe, prosto z zycia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie