Filozofia zero waste. Co możesz zrobić dla dobra planety?

Codziennie czynimy środowisku nieodwracalne szkody. Jak to zmienić?
Filozofia zero waste. Co możesz zrobić dla dobra planety?
Fot. Unsplash
08.02.2020

Żyjemy obecnie w czasach, w których siłą napędową jest konsumpcjonizm. To paradoks, ponieważ im więcej mamy, tym mocniej wzrasta w nas chęć posiadania. Kupujemy wszystko: usługi, wyroby, produkty, a wszechobecne slogany reklamowe wpajają nam, że to i tak za mało. I że jeśli chcemy czuć się społecznie ważni, musimy co pół roku wymieniać smartfon na nowszy model z tysiącem niepotrzebnych funkcji lub co tydzień kupować nowe ubrania, zgodne z obowiązującymi trendami.

Wszystko jest oczywiście dla ludzi i nie chodzi o to, by odmawiać sobie każdej przyjemności, bo „konsumpcjonizm jest zły”. Warto jednak pamiętać, że całe to konsumpcyjne szaleństwo bardzo mocno odbija się na ekologii, a nieustanne eksplorowanie zasobów naturalnych i wzrastające z roku na rok ilości śmieci czynią środowisku nieodwracalne szkody.

Zobacz także: Czy jesteś locavore?

Na szczęście świadomość społeczeństwa na ten temat systematycznie wzrasta. Przybywa również inicjatyw, które starają się dać konsumentom wybór i alternatywę w postaci przemyślanych zakupów. Jedną z nich jest marka YOPE. Przyjrzałyśmy się bliżej filozofii, która przyświeca tej firmie.

YOPE #ZEROWASTE

Nieustannie szukamy nowych, bezpiecznych dla środowiska rozwiązań i staramy się inspirować swoimi działaniami. Wierzymy, że realizacja naszych nowatorskich pomysłów to nie tylko klucz do sukcesu, ale także do serc wszystkich ludzi, dla których ekologia to sposób na życie - czytamy w komunikacie marki. W jaki sposób YOPE zachęca do filozofii zero waste?

W butiku marki na ulicy Mokotowskiej uruchomiono opcję refil, dzięki której każdy może w ciągu roku zmniejszyć ilość odpadów nawet o 50 plastikowych opakowań. W butiku czekają stacje uzupełniające z mydłami, żelami pod prysznic i płynem do mycia naczyń. Wystarczy przyjść ze swoją butelką po produkcie YOPE i napełnić ją na miejscu ponownie tym samym płynem. Do kupienia jest także szklana butelka wraz z pompką, którą można napełniać wielokrotnie! O jej niepowtarzalny wygląd zadba specjalnie zaprojektowana etykieta z nowym zwierzątkiem.

Opakowania z recyklingu

Od początku istnienia YOPE butelki produktów były wykonane z tworzywa, które w pełni nadawało się do recyklingu. Obecnie te opakowania nie tylko nadają się do recyklingu, ale także z niego pochodzą. Są to tzw. R-PET, które zostają napełnione mydłami, żelami pod prysznic, środkami czystości oraz płynem do mycia naczyń. Najbardziej nowatorskim rozwiązaniem są słoiki na masła do ciała. Są one wykonane w 70% z tworzywa R-PET, a w 30% z bio-plastiku, który jest produkowany z oleju z trzciny cukrowej. Pochodzący ze źródeł odnawialnych bio-plastik jest nie tylko biodegradowalny, ale dodatkowo nie zwiększa emisji CO2 do atmosfery ani nie wpływa na uszczuplenie cennych dla Ziemi surowców.

Zwrot pustych opakowań

YOPE podejmuje też działania w celu zmniejszenia ilości plastiku. - Za pośrednictwem naszej strony internetowej możliwy jest zwrot pustych opakowań po produktach YOPE. Wypełniając formularz na stronie zamawiacie kuriera, który odbierze spakowane w dowolny karton butelki i słoiki. My zaś w mailu zwrotnym wysyłamy 15% kod zniżkowy na kolejne zakupy. Przyjmujemy opakowania z materiału PET razem z zamknięciem i etykietą, czyli butelki brązowe, zielone, białe i niebieskie wraz z pompkami oraz słoiki z zakrętkami.

Zwrócony plastik trafia do firmy, która przerabia go na tzw. płatek PET, z którego powstają nowe opakowania produktów, a także włókno poliestrowe, czyli wypełniacz poduszek i kołder, polar, dywaniki samochodowe czy folie do pakowania.

Pamiętajmy, że działając razem, możemy więcej. Napiszcie w komentarzach, czy filozofia zero waste jest Wam bliska!

Polecamy także: Australia płonie, Polska wysycha – katastrofa klimatyczna dzieje się na naszych oczach

Polecane wideo

Tylko te gwiazdy założyły kreacje z odzysku na ceremonię BAFTA. Dlaczego reszta zignorowała eko-dress code?
Tylko te gwiazdy założyły kreacje z odzysku na ceremonię BAFTA. Dlaczego reszta zignorowała eko-dress code? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 3 / 5
złotko (Ocena: 3) 10.02.2020 00:21
Filozofia zero waste jest w porządku, byle oferowana zawartość pasowała. Dla mnie kosmetyki Yope nie są odpowiednie - po trzech szamponach i dwóch mydłach, które absolutnie nic dobrego mi nie robiły, zrezygnowałam z "testowania" kolejnych produktów firmy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie