1 lutego to Dzień Gumy do Żucia. Co o niej wiemy?

Czy guma do żucia pozytywnie wpływa na zęby? Oto kilka ciekawostek!
1 lutego to Dzień Gumy do Żucia. Co o niej wiemy?
Fot. mat. prasowe
01.02.2020

Miętowa, owocowa, w listkach lub popularnych drażetkach – guma do żucia doczekała się swojego święta, które obchodzimy 1 lutego. Według badania realizowanego przez SW Research dla Mars Wrigley, co piąty ankietowany deklaruje, że kupuje ją nawet kilka razy w tygodniu.

Gumę żujemy z kilku powodów - chcemy odświeżyć oddech, oczyścić zęby po posiłku lub po prostu cieszyć się przez chwilę ulubionym smakiem. Tymczasem guma bez cukru jest przede wszystkim jedną z metod przeciwdziałania próchnicy, którą zalecają eksperci. Czy Polacy mają tego świadomość? Sprawdziliśmy!

Polecamy także: Internautki zwariowały na punkcie pasty z kurkumy. Podobno genialnie wybiela zęby

Guma do żucia ba o zdrowie zębów i dodaje pewności siebie

W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym ruchu, często jemy poza domem i nie zawsze mamy możliwość dokładnego umycia zębów po każdym posiłku. Dlatego chętnie sięgamy po alternatywne rozwiązanie - blisko 46% badanych deklaruje, że gumę do żucia ma zawsze przy sobie. Z kolei 70% ankietowanych przyznaje, że możliwość skorzystania z gumy do żucia jako szybkiej metody odświeżenia oddechu podnosi ich pewność siebie. Ponadto mamy świadomość, że bezcukrowa guma, która wybierana jest przez 88% badanych, pozytywnie wpływa na higienę jamy ustnej. Jak pokazują dane, 61% ankietowanych zdaje sobie sprawę, że jej żucie pomaga w walce z próchnicą. I mają rację! Z badań realizowanych przez naukowców z King’s College w Londynie wynika, że u osób regularnie żujących bezcukrową gumę wystąpiło o 28% mniej przypadków próchnicy niż u tych, którzy tego nie robili .

Guma do żucia pobudza produkcję śliny

Żując bezcukrową gumę pobudzamy wydzielanie śliny – to fakt, z którego zdaje sobie sprawę aż 70% badanych. Ale dlaczego to ważne? Po jedzeniu i piciu kwasy produkowane przez bakterie w osadzie nazębnym atakują powierzchnię zębów i mogą powodować demineralizację szkliwa, co zwiększa ryzyko ubytków oraz przyczynia się do powstawania próchnicy. Ślina odgrywa ważną rolę w ograniczaniu szkodliwego wpływu tych czynników i stanowi najważniejszą, naturalną ochronę jamy ustnej przed próchnicą. 65% badanych zadeklarowało, że ma świadomość, że dzięki większej produkcji śliny zostaje przywrócone prawidłowe pH w jamie ustnej. Z kolei 57% ankietowanych wie, że większa ilość śliny pomaga wypłukiwać resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Wszystko to pozytywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej.

Bezcukrowa guma jako jeden z czterech kroków do zdrowych i czystych zębów

- Żucie bezcukrowej gumy do żucia jest optymalnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów po posiłku. Żucie gumy aż 10-krotnie zwiększa wydzielanie śliny, dodatkowo wzbogacając ją o wapń i fosforany, które pozwalają skuteczniej chronić zęby przed atakiem kwasem. Guma do żucia pomaga także usunąć resztki żywności pozostałe po jedzeniu, zmniejszając ryzyko powstania próchnicy. Dlatego Polskie Towarzystwo Stomatologiczne rekomenduje żucie bezcukrowej gumy przez kilka minut po posiłku jako jeden z czterech prostych kroków do zdrowych i czystych zębów - wyjaśnia prof. Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Mat. prasowe

Zobacz także: Jak wybielić zęby w 3 minuty?

Polecane wideo

Francuska grzywka to najbardziej nonszalancki look tego roku
Francuska grzywka to najbardziej nonszalancki look tego roku - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie