Kosmetyki nalejesz do własnej butelki. Rewolucyjne zmiany w Rossmannie

Drogeria podejmuje konkretne kroki w walce z nadmierną produkcją plastiku.
Kosmetyki nalejesz do własnej butelki. Rewolucyjne zmiany w Rossmannie
Fot. iStock
15.01.2020

Każdego roku generujemy prawdziwe góry plastiku. Organizacja WWF podaje, że w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 mln ton do 348 mln ton rocznie. Plastikowe butelki, torebki i opakowania lądują nie tylko na wysypiskach, ale także w morzach i oceanach, tworząc prawdziwe wyspy. Zwierzęta notorycznie duszą się i trują produkowanymi przez nas odpadami, ponieważ często mylą je z pożywieniem. 

Zobacz również: Wciąż nie wierzysz w kryzys klimatyczny? Oto, jak już wkrótce go odczujesz

Problem produkcji plastiku jest naprawdę olbrzymi, tym bardziej, że mimo alarmujących danych i kampanii społecznych wiele osób wciąż nie zamierza zawracać sobie głowy recyklingiem. Na szczęście coraz więcej marek wytacza wojnę niepotrzebnym plastikowym opakowaniom – tak jak Kevin Murphy. To pierwsza marka kosmetyczna na świecie, która tworzy swoje opakowania w całości z plastiku odzyskanego z oceanów (Ocean Waste Plastic, czyli w skrócie OWP). 

Teraz stanowcze kroki w walce z nadmierną produkcją plastiku podejmuje także Rossmann – drogeria właśnie testuje pierwsze automaty do napełniania własnych, przyniesionych z domu butelek wybranymi kosmetykami. Takie urządzenia pojawiły się w wybranych punktach u naszych południowych sąsiadów, czyli Czechów. Mogą oni napełniać swoje butelki niektórymi żelami do mycia, szamponami, płynami do płukania czy do mycia naczyń. Po dokonaniu zakupu klienci Rossmanna mogą napełniać tymi detergentami swoje własne opakowania wielokrotnego użytku. To efekt współpracy niemieckiej sieci drogeryjnej z marką Henkel. 

Póki co automaty są w fazie testów i nie wiadomo, czy zostaną zainstalowane także w innych krajach, gdzie Rossmann ma swoje punkty. Jednak firma Henkel już teraz zapowiada plany, zgodnie z którymi 100 proc. ich opakowań do 2025 ma nadawać się do recyklingu. 

Trzymamy kciuki, żeby takie rozwiązanie przyjęło się na stałe także w Polsce! 

Zobacz również: 9 drobnych nawyków, dzięki którym możesz zacząć chronić środowisko

Polecane wideo

Sprzedaje swoje nagie fotki, aby pomóc ratować Australię. Zebrała już ponad milion dolarów!
Sprzedaje swoje nagie fotki, aby pomóc ratować Australię. Zebrała już ponad milion dolarów! - zdjęcie 1

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
uaaaaaa (Ocena: 5) 16.01.2020 00:13
Zabawne...czemu nikt nie przejmuje sie iloscia wody, ktora zuzywa sie do produkcji wszystkich kosmetykow? Czemu nikt nie przejmuje sie tym, ze do wyprodukowania jednego kilograma awokado zuzywa sie 500 litrow wody? Czemu wszyscy fit celebryci tak zachwalaja diete wegetarianska/weganska, a omijaja problem wycinki lasow pod uprawe warzyw, owocow i budowe szklarni? Wszyscy skupiaja sie na szynce i miesie.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 15.01.2020 17:02
Tak i znowu zaczną się cwaniactwa, oszustwa i ,,januszowanie,,. Już lepiej przymusić ludzi do segregowania plastiku niż ograniczać go w tak głupi sposób.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie