Święty Mikołaj? Niekoniecznie! Kto właściwie przynosi prezenty na Boże Narodzenie?

Sprawa wcale nie jest taka oczywista...
Święty Mikołaj? Niekoniecznie! Kto właściwie przynosi prezenty na Boże Narodzenie?
Fot. iStock
23.12.2019

Doczekaliśmy się - Święta już jutro! Za niespełna 24 godziny zasiądziemy z bliskimi do wigilijnego stołu, będziemy składać sobie życzenia łamiąc się opłatkiem, śpiewać kolędy oraz wypatrywać pierwszej gwiazdki. Zgodnie z tradycją to właśnie wtedy, gdy ukaże się ona na niebie, pod choinką pojawią się bożonarodzeniowe prezenty. 

Zobacz również: „To był najgorszy prezent, jaki w życiu dostałam”. Przeczytaj i nie popełniaj tych błędów!

Tylko... kto właściwie je tam podrzuci? Wiele osób odpowie na to pytanie bez zastanowienia: “Święty Mikołaj!”. Ale okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka oczywista. W naszym kraju Święty Mikołaj to tylko jedna z “opcji” jeśli chodzi o obdarowywanie grzecznych dzieci świątecznymi prezentami. W zależności od regionu Polski, z którego pochodzimy, mamy na ten temat zupełnie inne wyobrażenie. 

Fot. Unsplash.com

W środkowo-wschodniej Polsce, na Warmii i Mazurach oraz na Lubelszczyźnie w wigilijny wieczór grzeczne dzieci odwiedza właśnie Święty Mikołaj, znany nam doskonale m.in. z hollywoodzkich filmów i zachodnich reklam. Ale w innych częściach kraju sytuacja wygląda o wiele inaczej. W Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, a także na Kaszubach i Kujawach prezenty roznosi już nie Święty Mikołaj, ale Gwiazdor. To postać wywodząca się z kolędników. Według wierzeń nosił on baranicę, futrzaną czapę i worek z prezentami, a także rózgę, którymi karał niegrzeczne dzieci. Dziś jednak od Świętego Mikołaja różni go już tylko imię.  

W gronie postaci, które przynoszą bożonarodzeniowe prezenty znalazł się także Aniołek. Zgodnie z tradycją odwiedza on dzieci w Małopolsce i na Podkarpaciu. Z kolei na Górnym Śląsku w wigilijny wieczór można spodziewać się wizyty Dzieciątka, czyli małego Jezuska. Jeszcze inaczej sytuacja prezentuje się we wschodnich częściach Polski. W wielu tamtejszych regionach po dziś dzień mówi się, że świąteczne podarki to zasługa Dziadka Mroza. To pozostałość po tradycji rosyjskiej – zgodnie z tamtejszą tradycją Dziadek Mróz przynosi jednak prezenty w Nowy Rok. W innych częściach wschodniej i południowo-wschodniej Polski dzieci odwiedza natomiast Gwiazdka. 

A kto przynosi bożonarodzeniowe prezenty do waszych domów?  

Zobacz również: Rzęsy jak... świąteczna choinka. Ten makijaż bije rekordy popularności na Instagramie

Polecane wideo

Nieziemsko przystojny milioner szuka osobistego fotografa. Skusisz się na jego ofertę?
Nieziemsko przystojny milioner szuka osobistego fotografa. Skusisz się na jego ofertę? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie