Poznaliśmy słowo roku według renomowanego słownika. To wielki ukłon w stronę osób niebinarnych

Językoznawcy wyróżnili zaimek neutralny płciowo.
Poznaliśmy słowo roku według renomowanego słownika. To wielki ukłon w stronę osób niebinarnych
Fot. Unsplash
12.12.2019

Niektórzy mogą się z tym nie zgadzać albo przeciwko temu protestować, ale to nie zmieni faktów - a te pokazują, że na całym świecie istnieje olbrzymia liczba osób, które nie identyfikują się ani z płcią żeńską, ani z męską. Określają się jako osoby niebinarne, czyli nie związane z żadną z biologicznych płci i coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w społeczeństwie. 

Zobacz również: 3 słowa, które młodzi Polacy pokochali w 2019 roku. Wstyd ich nie znać

O tym, że świadomość na ten temat i potrzeba akuratnego wyrażania siebie jest coraz większa, świadczy też ogłoszony właśnie wybór ekspertów językowych na słowo roku 2019. Specjaliści związani z renomowanym, amerykańskim słownikiem Merriam-Webster wyróżnili zaimek określający osoby niebinarne, czyli takie, które nie identyfikują się z żadną z płcią. W języku angielskim brzmi on “they”, a w języku polskim - “oni”. Językoznawcy ujawnili, że w porównaniu z zeszłym rokiem wyszukiwanie tej frazy wzrosło aż o 313 proc. 

W języku angielskim brakuje neutralnego płciowo zaimka osobowego w liczbie pojedynczej, który odpowiednio korespondowałby z takimi zaimkami jak “każdy” albo “ktoś”, więc w konsekwencji zaimek “oni” był używany w tym celu przez ponad 600 lat. Jednak w ostatnim okresie “oni” byli używani także w odniesieniu do osoby pojedynczej, która identyfikuje się jako niebinarna, co jest coraz bardziej powszechne w publikowanych tekstach, a także w mediach społecznościowych i w codziennych, personalnych interakcjach między osobami posługującymi się językiem angielskim. Nie ma wątpliwości co do tego, że użycie tego zaimka w języku angielskim zostało ustalone, w związku z czym został on dodany do internetowego słownika Merriam-Webster.com we wrześniu tego roku 

- czytamy uzasadnienie tego wyboru na oficjalnego stronie Merriam-Webster. Co więcej, gdy zaimek “they” został dodany do słownika językoznawcy wykazali, że istnieją dowody, iż był używany w kontekście osób niebinarnych już w latach 50. XX wieku 

Fot. Unsplash.com

Warto dodać, że we wrześniu 2019 roku brytyjski piosenkarz Sam Smith ogłosił, że identyfikuje się jako osoba nie związana z żadną płcią. Jednocześnie zaapelował, aby określano go właśnie zaimkiem niebinarnym. 

Myślicie, że użycie tego zaimka w odniesieniu do osób nieidentyfikujących się z żadną płcią przyjmie się także w języku polskim? 

Zobacz również: Always usuwa symbol kobiety z opakowań podpasek. To gest w stronę osób transpłciowych

Polecane wideo

Internautki zachwycają się aktorem, który zagra Domenico w filmie Blanki Lipińskiej. „Ma coś w sobie”
Internautki zachwycają się aktorem, który zagra Domenico w filmie Blanki Lipińskiej. „Ma coś w sobie” - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.12.2019 19:13
Już się powoli przyjmuje, choć polski daje dużo większe pole do popisu, jeśli chodzi o zaimki i formy. I tak mogą być używane: "ono" i formy w stylu "byłom"; "onu" oraz "byłum"; także forma "był*m"; oraz choćby mnoga wersja. Moim zdaniem to fajne, że polski lepiej oddaje różnorodność
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.12.2019 18:18
No jasne. że się przyjmie, w języku polskim, a jakże.Jak każda inna kalka językowa. Już to sobie wyobrażam, gdy ktoś mi przedstawia osobę niebinarna, mówiąc; to jest ONI, byli kiedyś Marysią, a teraz uważają,ze są Marianem.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.12.2019 14:25
Słowo roku to zawsze „fuck”
odpowiedz

Polecane dla Ciebie