Jeśli urodziłaś się po 2000 roku, ŻAŁUJ! 15 rzeczy, których już nigdy nie doświadczysz

Dorastanie w latach 90. miało niesamowity klimat.
Jeśli urodziłaś się po 2000 roku, ŻAŁUJ! 15 rzeczy, których już nigdy nie doświadczysz
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/90sperspective/ & https://www.instagram.com/vhs_fiend/)
17.11.2019

Nie bez powodu o latach 90. mówi się, że były cudowne. W tamtych czasach żyło się bardziej kolorowo, a moda rządziła się swoimi prawami. Ludzie nosili zabawne fryzury, dzieci przychodziły do szkoły w ortalionowych dresach, a popołudnia mijały im na zabawie na podwórku. Nikt nie tracił czasu na gry komputerowe, bo nastolatki miały inne hobby (pamiętacie wymienianie się karteczkami?). Poza tym, żeby połączyć się z Internetem, żaden z członków rodziny nie mógł wtedy rozmawiać przez telefon. Tak, to bez wątpienia były cudowne lata 90.

Jeśli urodziłaś się po 2000 roku, sporo cię ominęło. Oto 15 rzeczy, których nie miałaś szansy doświadczyć – i żałuj!

Polecamy także: Nauka gotowania i tworzenia CV. Liceum wprowadza obowiązkowe lekcje z życia

#1 Kasety video

Kiedyś to był prawdziwy cud technologii, a wypożyczalnie kaset video zarabiały krocie. Można w nich było znaleźć najróżniejsze filmy, bajki, a nawet produkcje dla dorosłych. Wypożyczenie kasety kosztowało kilka złotych (im nowszy film, tym był droższy), a przed zwróceniem jej, należało przewinąć film do początku.

#2 Fryzura „na grzybka”

Chłopcy dorastający w latach 90. nosili niezwykle modą wtedy fryzurę „na grzybka”, znaną również jako „obcinanie od garnka”. Wszystkie włosy wokół głowy były mniej więcej równej długości. Takie uczesanie nosił przez wiele lat m.in. Marek Mostowiak z „M jak miłość”.

#3 Klasery na CD

Każdy szanujący się fan muzyki musiał mieć klaser z płytami CD.

#4 Pisanie słów na kalkulatorze

- Wszyscy w podstawówce wiedzieli (przynajmniej w krajach anglojęzycznych), że jeżeli wpiszemy w kalkulatorze „58008” i odwrócimy go do góry nogami, to naszym oczom ukaże się słowo „BOOBS” (ang. „piersi”). I to właśnie był najśmieszniejszy żart w dziecięcej historii lat 90. – wspomina serwis bestlife.com.

#5 Tamagotchi

Ostatnio kultową zabawkę z tamtych czasów przypomnieli w swoim utworze Taco Hemingway i Quebonafide. Karmienie i sprzątanie po elektronicznym zwierzaku było czymś, w co bawili się wszyscy.

#6 Styl na skate`a

Najmodniejsze ciuchy w latach 90. musiały być szerokie. Spodnie z krokiem w kolanach, ogromne T-shirty i kapelusz wędkarza – tak wyglądali niemal wszyscy chłopcy w tamtych czasach.

#7 Pisanie do siebie liścików w klasie

Dzisiaj tę uroczą tradycję zastąpiły SMS-y. W latach 90. wszyscy pisali do siebie natomiast karteczki i kombinowali, jak przekazać je do adresata w taki sposób, by nauczyciel niczego nie zauważył. Oczywiście nie zawsze się to udawało, a wtedy cała klasa poznawała treść tajemnego liściku.

#8 Macarena

Ten utwór był grany na wszystkich imprezach, tych szkolnych i tych domowych. Wtedy wszyscy wstawali i tańczyli słynny układ z tej piosenki.

#9 Wkręcanie taśmy magnetofonowej za pomocą ołówka

Kasety magnetofonowe to było coś! Najgorzej, jeśli psuła się taśma i trzeba było ją wkręcać w kasetę za pomocą ołówka.

#10 Łańcuszki przyjaźni

Wszystkie przyjaciółki nosiły na znak przyjaźni łańcuszki z pasującymi do siebie połówkami serca.

#11 Laleczka Chucky

Dzisiaj, oglądając ten kultowy już horror, młodzież z pewnością pękałaby ze śmiechu. Dla dzieciaków z lat 90. laleczka Chucky była jednak prawdziwym koszmarem.

#12 Łóżko wodne

Marzyli o nim wszyscy i było absolutnym szczytem luksusu.

#13 Zawijane bransoletki

Najczęściej miały żarówiaste odcienie, a zakładanie ich na rękę polegało na… uderzeniu w nadgarstek. Wtedy bransoletka sama zawijała się na ręku. Bolesne, ale uwielbialiśmy to.

#14 Kalka

Jeśli chcieliśmy powielić jakiś fragment tekstu na innej stronie, z pomocą przychodziła kalka. Pisało się raz, a dzięki niej tekst odbijał się na innej kartce. Magia lat 90!

#15 Koszyczki na szklanki

W tamtych czasach wszyscy pili kawę i herbatę z przezroczystych szklanek włożonych w metalowe koszyczki.

Ile z tych rzeczy pamiętacie?

Źródło: Best Life

Zobacz także: Tak ma wyglądać świat w 2036 roku. Wiemy to od osoby, która już go przeżyła

Polecane wideo

Internauci twierdzą, że znaleźli ideał. Jej twarz jest równie doskonała, co ciało
Internauci twierdzą, że znaleźli ideał. Jej twarz jest równie doskonała, co ciało - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.75 / 5
Kociopski (Ocena: 5) 18.01.2022 21:45
Ja to wolę te czasy mogę sobie pograć na laptopie urodziłem się w 2010r NAURA
odpowiedz
rocznik 86 (Ocena: 5) 15.09.2021 15:07
A pamiętacie szał na zegarki BABY-G? Czrodziejkę z księżyca? Zbuntowanego anioła? Zespół HIM? hehe to były czasy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.09.2021 12:38
86 pamiętam to + jeszcze wiele więcej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.11.2019 21:46
86 rocznik. Uważam, że dzieciaki w sumie nic nie straciły :P Ja bym mogła żałować, że nie bylam nastolatką w latach 80 czy 70 albo i 60. XIX wiek też był w sumie interesujący :P :P
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 18.11.2019 14:43
Wydaję mi się, że jednak osoby urodzone po 2000r. doświadczyły tych wszystkich rzeczy. Od płyt CD ludzie zaczęli odchodzić niedawno, więc klasery na płyty nikogo jeszcze nie dziwią, zawijane bransoletki z odblaskiem rozdają często policjanci, łańcuszki przyjaźni dalej sprzedają w sklepach, macarena na pewno była puszczana na dyskotekach szkolnych ok.2010r., więc może i dalej jest, tamagotchi dzieciaki bawiły się jeszcze grubo po 2000r., a kasety i szklanki z koszyczkiem dalej zajmują miejsce w wielu polskich domach.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie