Nauka gotowania i tworzenia CV. Liceum wprowadza obowiązkowe lekcje z życia

Czy nastolatkowie naprawdę są tak nieporadni życiowo?
Nauka gotowania i tworzenia CV. Liceum wprowadza obowiązkowe lekcje z życia
Fot. Unsplash
13.11.2019

O najmłodszych pokoleniach mówi się, że są wyjątkowo niezaradne życiowo. Zamiast czerpać wiedzę o świecie z książek i zbierać doświadczenia, większość czasu spędzają w wirtualnej i sztucznie wykreowanej rzeczywistości. Lata mijają, nastolatkowie zmieniają się w młodych dorosłych, którzy muszą zacząć sami się utrzymywać, a tymczasem okazuje się, że zupełnie nie wiedzą, jak odnaleźć się w realnym świecie obowiązków, rachunków do opłacania i pracy zawodowej. 

Zobacz również: LIST: „Wychowałam życiową ofermę! Jak mam się pozbyć 30-letniej córki z domu?”

Mając na uwadze te problemy jedna ze szkół postanowiła wprowadzić dla swoich nastoletnich uczniów obowiązkowe lekcje z “dorosłego życia”. Na taki pomysł wpadła dyrekcja liceum Cedar Ridge High School w Teksasie, która przygotowała dla nich kurs o nazwie Adulting 101. Lekcje z życia będą obejmowały naukę niezbędnych umiejętności, które powinni posiąść młodzi dorośli przed wkroczeniem w samodzielne życie. W związku z tym nastolatkowie będą uczyć się m.in. tworzenia profesjonalnego CV, przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej czy odpowiedniego zarządzania finansami. Wszystko po to, aby pomóc im łatwiej wkroczyć na rynek pracy i nauczyć się dysponować pierwszymi zarobionymi pieniędzmi. 

Ale to nie wszystko. W ramach kursu Adulting 101 uczniowie szkoły Cedar Ridge High School będą uczyć się także gotowania, zwłaszcza zdrowych i pożywnych posiłków. Ma to związek z olbrzymią plagą otyłości w Stanach Zjednoczonych. Młodzi ludzie nie mają odpowiednich wzorców jeśli chodzi o przygotowanie posiłków, ponieważ generacja ich rodziców w większości przypadków przyzwyczaiła ich do zamawiania jedzenia na wynos albo stołowania się w barach, zwłaszcza typu fast food. Uczniów w tajniki gotowania wprowadzi szef kuchni Ralph Chavez, ale w rozmowie z mediami wyjaśnił, że wcale nie oczekuje od swoich kursantów wybitnych umiejętności. 

Zajęcia są po to, aby wszyscy poznali podstawowe techniki i potrafili gotować smaczne i nieskomplikowane potrawy. Wraz z obecnym wzrostem otyłości jest to niezwykle ważne. Gdy młodzi przekonają się sami, że gotowanie w domu nie jest wcale takie trudne, być może odechce im się jedzenia w fast foodach. 

Jak oceniacie wprowadzenie obowiązkowych zajęć z “dorosłego życia”? Uważacie, że takie kursy powinny być prowadzone także w polskich szkołach? 

Zobacz również: Dlaczego powinnaś wyprowadzić się z domu przed 20. rokiem życia?

Polecane wideo

Internautki rozczarowane nowym Misterem Polski 2019: „Nic specjalnego”
Internautki rozczarowane nowym Misterem Polski 2019: „Nic specjalnego” - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.11.2019 22:05
Dobry pomysł! Żałuję że nie mieliśmy w szkole przekazywanych życiowych informacji, żeby ktoś pokazał jak robić zdrowe posiłki, jak wypełnić pit, jak czytać umowy i wylapywac kruczki, jak reagować na zaczepki itd. Wolałabym wiedzieć jakie prawa przysługuja mi jako konsumentowi albo jak wymienic opone zamiast dziesiąty raz słuchać o czymś, co nie wpływa na moje życie. A nawet mogłabym zostać na dobrze poprowadzone zajęcia z doroślosci.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.11.2019 18:54
Mądra decyzja szkoły. Takie coś przyda się każdemu. Teraz nawet CV robi się inaczej niż kiedyś.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.11.2019 12:23
Dobry pomysł! Często nastolatki narzekają że uczą się w szkole wielu niepotrzebnych rzeczy zamiast tych, które przydałyby się w życiu codziennym. Takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.11.2019 12:19
Gotowanie i nie tylko było kiedyś w podstawówce na ZPT
odpowiedz

Polecane dla Ciebie