Emoji symbolizujące okres i niepełnosprawności. Apple prezentuje nowe, inkluzywne grafiki

Pojawią się także emoji reprezentujące osoby niebinarne.
Emoji symbolizujące okres i niepełnosprawności. Apple prezentuje nowe, inkluzywne grafiki
Fot. Unsplash/Instagram.com (https://www.instagram.com/jordi.sanildefonso/)
30.10.2019

Pamiętasz jeszcze, jak wyglądało komunikowanie się przed erą smartfonów i mediów społecznościowych? Wbrew pozorom to wcale nie było tak dawno temu. Wówczas mieliśmy do dyspozycji telefony, które służyły tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów, a jeśli chodzi o Internet, mogliśmy wysyłać e-maile albo rozmawiać za pośrednictwem pierwszych komunikatorów, jak Gadu-Gadu albo internetowe czaty. Jednak od tamtego czasu przeżyliśmy prawdziwą rewolucję jeśli chodzi o komunikację. 

Zobacz również: Wygląd nowego iPhone’a 11 wzbudza u ludzi paniczny lęk! Wszystko przez te elementy

Wraz z powstaniem smartfonów i mediów społecznościowych komunikacja stała się nie tylko prostsza, ale też bardziej atrakcyjna. Chyba największą zmianę wywołało wprowadzenie emoji, czyli grafik, przy pomocy których jesteśmy w stanie wyrazić niemalże wszystko, np. nastrój czy miejsce, w którym się znajdujemy. Mamy emoji przedstawiające zwierzęta, jedzenie i napoje, środki transportu czy flagi różnych państw. Ale wiele osób skarżyło się, że w wachlarzu emoji nie ma takich, które by je reprezentowały. Firma Apple postanowiła to zmienić i właśnie rozszerzyła swoją gamę piktogramów. 

Wraz z aktualizacją systemu iOS do wersji 13.2 zbiór emoji powiększył się aż o 328 nowych grafik. Apple postawiło na inkluzywność, bo do wachlarza obrazków dodano przede wszystkim emoji reprezentujące osoby niebinarne, tj. takie, które nie identyfikują się z żadną z płci. Ponadto w zaktualizowanej wersji systemu iOS znalazły się emoji przedstawiające osoby niepełnosprawne - wśród nich m.in. wizerunki osób na wózkach inwalidzkich, poruszających się o lasce czy używających aparatów słuchowych.  

Dzięki nowym grafikom Apple walczy też ze stygmatyzacją menstruacji. Wśród nowych emoji znalazła się czerwona kropla symbolizująca okres. Lucy Russell, jedna z przedstawicielek organizacji Plan International UK już parę miesięcy temu wyrażała nadzieję, że pojawienie się piktogramu przedstawiającego okres zmieni sposób myślenia na ten temat. 

Dołączenie emoji, które wyraża to, czego 800 milionów kobiet na świecie doświadcza każdego miesiąca to wielki krok w stronę normalizacji okresu i walki ze stygmatem, który go otacza. Latami obsesyjnie milczeliśmy na temat i eufemizowaliśmy okres. Jako eksperci ds. praw dziewcząt doskonale wiemy, że wywiera to na nie negatywny wpływ. Dziewczynki są zbyt zażenowane, żeby mówić o menstruacji, nie podejmują tego tematu, a w konsekwencji mogą cierpieć na różne komplikacje zdrowotne 

- mówiła Russell w rozmowie z mediami. 

Po wprowadzeniu nowych emoji ich zbór powiększył się do 3178. Jak oceniacie nowe grafiki od Apple? Będziecie z nich korzystać w rozmowach ze znajomymi? 

Zobacz również: Niepozorne emoji, które oznaczają coś bardzo sprośnego. Musisz znać te kombinacje

Polecane wideo

#zielinachallenge: Gwiazdy pokazują swoje obciachowe zdjęcia sprzed 10 lat
#zielinachallenge: Gwiazdy pokazują swoje obciachowe zdjęcia sprzed 10 lat - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.10.2019 17:53
Nareszcie mogę normalnie i godnie żyć! :D i tutaj brakuje mi emotki <turlamsiezesmiechu>
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.10.2019 15:39
Czerwona kropla symbolizuje krew, a krew może wydobywać się też z innych miejsc niż drogi rodne kobiety. Może dziwnie to porównam, ale to tak jakby ktoś w tych emotikonkach znalazł np.niebieską kroplę (symbol wody) i napisał później w internecie, że w końcu jest emotikona poświęcona osobom cierpiącym na nadmierną potliwość. Nie wiem, czy świat już zwariował na punkcie okresu czy jak?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie