Cierpisz na bezsenność? Oddech Księżyca sprawi, że już na zawsze o niej zapomnisz

Ta starodawna technika koi ciało i duszę.
Cierpisz na bezsenność? Oddech Księżyca sprawi, że już na zawsze o niej zapomnisz
Fot. Unsplash
22.10.2019

Każdy, kto chociaż raz w życiu przez pewien okres czasu cierpiał na bezsenność doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak destrukcyjny wpływ nieprzespane noce mają nie tylko na nasz organizm, ale także na stan psychiczny. Bezsenność to nie tylko poczucie wyczerpania i braku energii, ale powoduje także problemy z koncentracją i podenerwowanie. 

Zobacz również: Zobacz, co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy zarywasz noc (8 tragicznych skutków bezsenności)

W walce z bezsennością najbardziej skuteczne są ćwiczenia oddechowe, które mają za zadanie uspokoić nasze ciało i umysł. Wiedzieli o tym już starożytni, a ich praktyki są żywe także dziś. Jedną z nich jest Oddech Księżyca. To ćwiczenie wywodzące się z kaizen, czyli japońskiej filozofii zmiany na lepsze i pozbywania się ych zwyczajów. Ostatnio na temat tego podejścia do życia ukazała się nowa publikacja, zatytułowana “Kaizen: The Japanese Method for Transforming Habits, One Small Step at a Time. Jej autorka, Sarah Harvey wyjaśnia m.in. jak praktykowanie Oddechu Księżyca przekłada się na walkę z bezsennością. “Podzielę się z wami krótkim ćwiczeniami oddechowym, które bardzo mi pomaga, kiedy o 3 w nocy, gdy w mojej głowie krążą bezsensowne myśli” - zachęta autorka. 

Fot. Unsplash.com

Warto wiedzieć, że w tradycji hinduskiej Oddech Księżyca jest znany jako Chandra Bhedana, gdzie “Chandra” oznacza Księżyc, a “Bhedana” - przejście. Jest to pranajama (kontrola oddechu), w której wdech odbywa się przez lewą dziurkę nosa, a wydech przez prawąUważa się, że lewa strona ciała jest związana z systemem nerwowym, dlatego ta technika skupia się na oddychaniu właśnie przez lewe nozdrze. Ponadto w hinduizmie Księżyc jest symbolem chłoduwięc wykonywanie tego ćwiczenia ma doprowadzić do ochłodzenia ciała i uspokojenia myśli. W związku z tym Oddech Księżyca to nie tylko świetny sposób na walkę z nieprzespanymi nocami. Pomaga także przy nadciśnieniu, a nawet jest w stanie obniżyć temperaturę ciała podczas gorączki 

Jak wykonać ćwiczenie zwane Oddechem Księżyca?  

  • Usiądź albo połóż się, w zależności od tego, jak jest ci wygodniej. 
  • Zamknij oczy i rozluźnij mięśnie gałek ocznych. Wyobraź sobie, że pływają w chłodnej wodzie. 
  • Zasłon prawe nozdrze swoim prawym kciukiem.  
  • Oprzyj palec wskazujący i środkowy na wnętrzu prawej dłoni i wyprostuj palec serdeczny oraz mały. 
  • Weź oddech przez lewe nozdrze, a następnie zasłon je palcem serdecznym prawej dłoni. Jednocześnie zdejmij kciuk z prawego nozdrza i wypuść nim powietrze.  
  • Ureguluj oddech i powtarzaj to ćwiczenie przez kilka minut, dopóki twój oddech spowolni, a ty poczujesz się zrelaksowana. 

Dzięki tej technice nasz mózg zaczyna się odprężać, uspokajamy myśli i ogarnia nas błogość, a stąd już tylko chwil do tego, aby bez przeszkód odpłynąć do krainy snów.  

Wypróbujecie technikę Oddechu Księżyca w walce z bezsennością i natłokiem myśli? 

Zobacz również: Nie możesz spać? 5 aktywności, które działają lepiej niż tabletki

Polecane wideo

Waga to tylko liczba. Zobacz, ile ważą szczupłe dziewczyny
Waga to tylko liczba. Zobacz, ile ważą szczupłe dziewczyny - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie